První víkend v červnu se uskutečnil nejprestižnější dětský turnaj v rapid šachu v České republice. Do Chrudimi letos přijelo celkem 950 šachistů, z toho 618 hrajících! I tento rok se zde hrály tři turnaje.

Bohemka vyslala dvě 6-členná družstva (rok narození 2004 a ml.) do hlavního turnaje MČR družstev starších žáků v rapid šachu, a letos jsme prvně měli i jeden tým v turnaji dvojic nejmladšího žactva (rok narození 2010 a ml.).

V hlavním turnaji MČR startovalo celkem 72 týmů, hrálo se švýcarským systémem na 9 kol. Hned v prvním kole naše Áčko narazilo na tým BŠŠ Frýdek Místek, (což je družstvo které vloni vyhrálo všechna svá utkání a získalo plný počet bodů). I letos se situace opakovala. Opět hráči z BŠŠ opanovali celý turnaj se ziskem 27 bodů z 27 možných. Nicméně pro naše hráče to hned v prvním kole, díky zápasu proti BŠŠ, byl sběr cenných zkušeností. Zahráli jsme si s bezkonkurenčně nejlepším družstvem posledních let. Naše Béčko v prvním kole také prohrálo 0-6, a tak již ve druhém kole jsme se dočkali souboje: Bohemians A vs. Bohemians B. Ač se všichni dobře znají, za šachovnicemi si nic nedarovali, Áčko nakonec tento souboj ovládlo 5,5-0,5.

První hrací den se hrálo celkem šest kol. Poslední sobotní kolo mělo naše Áčko velice slibně rozehráno. Stav byl 2,5-2,5 a jako poslední dohrával Vítek Špachta s materiální převahou, kterou získal ve střední hře. Celé družstvo už počítalo s tím, že Vítek partii vyhraje.. O to větší šok to byl, když jsme pak všichni na vlastní oči viděli, jak soupeř Vítkovi chytil dámu uprostřed(!) šachovnice na políčku d4. Neuvěřitelné, bohužel to ale místo výhry znamenalo prohru poměrem 3,5-2,5. Kdybychom tento zápas dovedli do vítězného konce, mohlo být Áčko po prvním dnu na krásném 11.Místě v republice.

Béčko se po 6ti kolech nacházelo na 43.pozici (nasazení byli až 57.), takže i Béčko zahrálo první den velice slušně. Obě dvě družstva si první den připsala 3 zápasové výhry a 3 zápasové prohry.

Naše dvě želízka v turnaji dvojic si vedla také velice dobře! Celý první hrací den jsme se průběžně pohybovali kolem 5.Místa! Na první šachovnici hrál Jeremy Chon, který první den zapsal jen 2,5 bodů z 6. Mnohokrát odehrál celou partii zcela vyrovnaně, pak ale v koncovce (většinou vinou horšího času) partie prohrával. Naopak na druhé šachovnici doslova a do písmene řádil Ivan Melnikov. To, co předvádel po celou dobu turnaje, bylo neskutečné. Nejen výsledkově ale i celkovým přístupem ke všem partiím! Po prvním dnu měl Váňa 6/6 bodů.

V neděli se hrálo 7.-9. kolo. Áčko do druhého hracího dne vstoupilo vítězně, když poměrem 4-2 přehrálo tým Plzně B. V 8.kole náš tým čekalo družstvo BŠŠ C, (přesto že se jednalo až o jejich Céčko, elová převaha byla i tak na jejich straně). Nakonec tento zápas skončil smírně 3-3. V posledním kole jsme narazili na Čelákovice A. Zápas se celou dobu vyvíjel v náš prospěch: stav byl 2-2 a dohrával Vítek (s figurou více) a Zuzka (s pěšcem více a lepší pozicí). Bohužel s přibývajícím časem se obě dvě partie hroutily. Vítek již potřetí měl pozici s materiální převahou, a nevěděl si s tím rady.. Zuzka Aubrechtová taktéž hrála nepřesně. Poztrácela pár pěšců a partie byla prohraná. Vítek mezitím soupeře nechal dojít pěšcem až na poslední řadu a byl nucen figuru obětovat. V tu dobu byla pozice za Vítka již horší, Vítek hrál sice až do konce, ale další zvrat se nekonal, takže nakonec trochu smolná prohra v posledním kole 2-4, naše družstvo Áčka tak bylo odsunuto až na celkové 34.místo. Z družstva nikdo výrazně nezazářil, všichni hráči měli výkon srovnatelný se svým současným elem. Možná se čekalo trochu více od naší první šachovnice, jelikož Robin Mádle (ročník 2006) poslední dobou hraje skvěle a šel strašně moc výkonnostně nahoru, takže jeho 2/9 bodů nejsou nic moc, ale na první desce to měl celý turnaj těžké, když hrál průměrně s o 300 elově silnějšími soupeři. Největší výkon v našem družstvu měl Tomáš Tichý, dobře zahrál ve své premiéře na Zaječicích i Zdenda Davídek.

Naše Béčko v neděli nejdříve těsně prohrálo s Šk Libštát a poté v 8.kole schytalo svůj druhý debakl v turnaji poměrem 6-0. Poprvé se tak stalo hned v 1.kolo, kdy jsme padli s Rychnovem nad Kněžnou, tentokrát naše Béčko v osmém kole porazil Unichess. V posledním kole se naši hráči utkali s Plzní B, (která byla elově sice silnější), ale naše Béčko napodobilo Áčko, a Plzeň B jsme porazili výsledkem 4-2. Celkově se Béčko umístilo na 48.místě (+9míst oproti svému nasazení). Naši hráči jsou velice mladí, s průměrem 10 let, takže Zaječice ještě budou moci hrát cca. dalších pět let. V Béčku se všichni hráči vlezli do rozmezí 3-4 bodů/9kol, nejvíce se asi dařilo Emirovi Khourymu na druhé desce s výkonem 1340.

Ve dvojičkách jsme po první dnu živili velice reálné šance na medailové umístění. Třetímu místu jsme byli po celou dobu turnaje velice blízko. Po prvním dnu jsme byli na 6.místě s minimální ztrátou na prvního. V 7.kole jsme remizovali 1-1 s prvním nasazeným (a průběžně vedoucím týmem) Polabin. Jeremy na první desce opět prohrál, ale Ivánek na druhé desce předvedl neskutečný výkon a i svojí sedmou partii vyhrál. Před posledními dvěma koly tak kluci stále byli pouhý jeden bod od medailových umístění. V osmém i devátém kole ale Jeremy své partie nezvládl, (když v osmém kole trestuhodně prohrál koncovku: Bílý král d2, černý pěšec d3, černý král d4), soupeřku nechal postavit si z pěšce dámu. Zřejmě na Jeremyho už dopadla únava.. Naopak Ivánek Melnikov na druhé desce byl k nezastavení a řádil dál! Osmé i deváté kolo suverénně Váňa vyhrál. Získal tak 9/9 bodů a ve svých 8 letech měl Váňa na tomto turnaji výkon 2054(!) Je to škoda, že to ani tak na medaili nestačilo, ale třetí místo uteklo o pouhý jeden bod. Stačilo, kdyby se k Váňovi přidal alespoň v posledním kole i Jeremy, tak Bohemka mohla z legendárních 57. šachových Zaječic přivézt do Prahy pohár a medaile za 3.Místo z Turnaje dvojic. Třeba příští rok to vyjde:)

Pořadí MČR družstev starších žáků: 1.místo: BŠŠ Frýdek Místek A, 2.místo: Polabiny A, 3.místo: Vlašim A. Výsledky zde

Jinak všechno proběhlo organizačně hladce. Ubytováni jsme byli přímo v Chrudimi, chvilku chůze od hrací místnosti, penzion s 20ti lůžky jsme měli celý pro sebe. Téměř všechny partie byly hned po odehrání rozebrány, po večerech jsme hráli s dětmi fotbálek. Všichni jsme si to moc užili, včetně nás trenérů! :)