Dovolím si krátkou pozvánku do online světa šachu. Server Chess.com se čím dál více snaží popularizovat šachovou hru na internetu organizováním různých soutěží, kterých se už účastní i nejlepší hráči světa včetně např. Nakamury, Caruany apod. Před nějakým časem začala soutěž LCWL v bleskových zápasech národních týmů. Zatím proběhly 3 ročníky, kterých se od počátku účastnil český národní tým a poměrně se mu dařilo, i když narozdíl od top teamů z Ruska, Srbska apod za něj nenastoupili GMka. Již tuto neděli začíná 4.ročník, který je poprvé s větší podporou Chess.com a lze očekávat, že za své národy nastoupí šachová elita.

Český tým bude v tomto ročníku hrát ve druhé divizi a prvním soupeřem je nám tým Mexika.  Většina zápasů se hraje v neděli večer a není tomu jinak ani tentokrát. Jedná se o dvojzápas, kdy od 21:00 hrajeme klasikou bleskovku v tempu 5+2 a od 21:40 rapid ve fišerkách v tempu 10+2. Do zápasů se lze přihlásit samostatně (tzn. odehrát buď jen bleskovku nebo rapid a nebo oba dva). V každém zápase jsou hráči obou dvou týmu seřazeni na šachovnících dle svého EL0 na Chess.com a podle něj je určen soupeř, se kterým sehrajete jednu partii s bílými a jednu černými figurami.

Pokud vás krátké intro zaujalo a chcete si zahrát, tak je nutné si na Chess.com otevřít účet (pokud ho nemáte) a následně se přihlásit do národního týmu (https://www.chess.com/club/team-of-the-czech-republic). Tam již v Novínkách najdete vše důležité týkající se LCWL ligy. Zároveň doporučuji přečíst ve Fórech téma FAQ, kde se dozvíte řadu důležitých informací týkajících se hraní šachu na Chess.com obecně a aktivitách národního týmu.

Kromě turnajů v blitz/rapid se národní tým účastní i soutěží v denním šachu, který je obdobou korespondenční hry, kdy ale není povoleno používat počítač a máte na jeden tah vždy 3 dny.

V případě jakýchkoliv dotazů či problémů vám rád pomůžu, pokud mi napíšete zde do fóra a nebo se ozvete na pzelenka007@gmail.com