Vážení šachoví přátelé,
zasíláme Vám srpnový Newsletter pro členy Šachového svazu České republiky.

Czech Open 2019

Jubilejní 30. ročník světoznámého pardubického festivalu šachu a her se uskutečnil 11. – 28. července 2019. Hlavním lákadlem celého festivalu byl tradičně silně obsazený A turnaj, kterého se zúčastnili 4 hráči s ratingem přesahujícím 2600 bodů. Samostatným vítězem se stal Jiří Štoček (7,5 bodu z 9 kol) před Viktorem Lázničkou, třetí skončil Sergei Movsesian. Rozhovor se 2 medailisty je na webu ŠSČR.
Mimo 5 týdenních turnajů se v rámci festivalu sehrála řada MČR v různých disciplínách. Turnaj v rapid šachu G1 ovládl Sergei Movsesian ziskem 7 bodů z 9 kol, nejlepším z Čechů a zároveň mistrem České republiky v rapid šachu pro rok 2019 se stal Martin Červený (taktéž 7 bodů z 9 kol). Oblíbený turnaj čtyřčlenných družstev suverénně ovládlo družstvo YAMAL, na druhém místě skončil tým ŠK Zikuda Turnov A, který se tak vítězem MČR. Na začátku festivalu se v Pardubicích odehrálo též ME mládežnických týmů, rozhovor s šéftrenérem české mládežnické reprezentace Pavlem Šimáčkem o mistrovství najdete na webu ŠSČR. Podrobné výsledky všech turnajů naleznete na webových stránkách festivalu.

Vitezove Pardubice

Vyhlášení vítězů hlavního turnaje (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

David Navara ve FIDE Grand Prix

Druhý díl seriálu FIDE Grand Prix se odehrál v Lotyšsku. Los nebyl pro Davida Navaru milosrdný a soupeřem českého velmistra v prvním kole byl Maxime Vachier-Lagrave. V první partii bohužel velmistr Navara prohrál černými figurami a druhá partie skončila remízou, čili do dalšího kola postoupil francouzský velmistr. Vítězem druhého turnaje Grand Prix se stal Shakhriyar Mamedyarov. Další díl série se odehraje v listopadu v Hamburku.

Maxime Vachier-Lagrave – David Navara, FIDE Grand Prix Riga, BNTdiagram Lagrave-Navara

V pozici na diagramu zahrál francouzský velmistr 15. Sh6 a David Navara reagoval 15… Jh5(snad větší odpor mohl černý klást po 15… Je6), přišlo 16. Dg4 Dd6 17. Dxh5 Dxh6 18. Dxh6 gxh6 19. c3 a černý se vzdal, protože ztrácí střelce na d4.

Kauza Rausis

Nejen šachové servery po celém světě oběhla v červenci zpráva o podvádění předního šachového velmistra. Igors Rausis byl přistižen s nedovolenou nápovědou na toaletě při turnaji ve Štrasburku a následně se sám k činu přiznal. Zprávu otiskly české zpravodajské servery, na webu ŠSČR najdete reakci Michala Konopky i právní rozbor JUDr. Navrátila, který se též vyjádřil pro aktuálně.cz. Velice aktuálním se tak stává rozsáhlý text Jiřiny Prokopové o anti-cheatingových opatřeních.

Začíná ME mládeže v Bratislavě

V pátek 2. srpna 2019 v 15:00 začalo v Bratislavě prvním kolem mistrovství Evropy mládeže do 18 let. Česká republika má velmi početné zastoupení, na blízké Slovensko odcestovalo celkem 101 mladých šachistek a šachistů. Mistrovství se hraje celkem ve 12 oddělených kategoriích, jelikož každá věková kategorie (do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let) bude soupeřit ve dvou turnajích – dívky a Open. Dle papírových předpokladů by do boje o medaile měla zasáhnout řada reprezentantů, např. Václav Finěk (2. nasazený v kategorii Open do 10 let), Thai Dai Van Nguyen (3. nasazený v kategorii Open do 18 let), Jiří Bouška (7. nasazený v kategorii Open do 8 let) či Anna Lhotská (10. nasazená v kategorii dívek do 14 let). Pevně doufáme, že se bude dařit i mnoha další českým zástupcům! Hráče čeká 9 kol hraných švýcarským systémem, poslední kolo odehrají v sobotu 10. srpna. Průběžné výsledky můžete sledovat zde.

Červencové turnaje

Během července se kromě výše zmíněného festivalu Czech Open odehrála spousta dalších turnajů. Pražský šachový festival 2019 byl tvořen řadou turnajů, velmistrovský uzavřený turnaj vyhrál IM Půlpán. Tradiční klatovský A turnaj vyhrál Josef Havelka, vyprávění přímých účastnic turnaje A i B najdete na webu ŠSČR. Sedmikolový turnaj Open Vysočina 2019 ovládl Petr Walek a 103 šachistů se zúčastnilo šachového festivalu v Českých Budějovicích.