Vážení šachoví přátelé,
zasíláme Vám zářijový Newsletter pro členy Šachového svazu České republiky.

Mistrovství Evropy mládeže 2019

Mistrovství Evropy mládeže se uskutečnilo v Bratislavě za účasti velmi početné české výpravy (celkově 101 účastníků). Nejlepšího úspěchu dosáhl Thai Dai Van Nguyen v kategorii chlapců do 18 let, který se díky zisku 7,5 bodu z 9 kol stal mistrem Evropy! Tento skvělý výsledek ho též nominoval na ME družstev mužů. Druhou medaili pro českou výpravu vybojoval Václav Finěk, kterému 7,5 bodu vyneslo stříbrnou medaili v kategorii chlapců do 10 let. V první desítce konečného pořadí se ještě umístila Kristýna Laurincová díky zisku 6 bodů, které uhrála v kategorii dívek do 16 let. Krátký článek včetně komentáře medailistů naleznete na webu ŠSČR, stejně jako komentář šéftrenéra IM Michala Konopky. Během ME vzniklo též zajímavé video, v němž IM Pisk a GM Movsesjan komentují práci s mladými talenty nejen v České republice.

Thai Dai Van Nguyen – Fredrik Tor Kaasen, ME mládeže 2019, 9. kolo, BNT diagram Lagrave-Navara

V pozici na diagramu zahájil budoucí mistr Evropy centralizaci krále 32. Ke3 Vdc7 33. f4 Ke8 34. Kd4 Kf7 35. e5 fxe5+ 36. fxe5 Ke8 37. Vb8 Kf7 38. Vf1+ Kg7 39. e6 g5 40. Ke4 a černý se vzdal.

Vitezove Pardubice

Početná česká výprava na ME v Bratislavě (zdroj: fotogalerie ŠSČR)

Mistrovství světa kadetů v rapidu a bleskovém šachu

Čtyři čeští reprezentanti (Jiří Bouška, Karel Brožka, Jaromír Kodet a Adriana Kodetová) se vydali do běloruského Minsku bojovat o medaile ve zrychlených tempech na mistrovství světa kadetů do 12 let. Famózního výsledku dosáhl Jiří Bouška, který se díky zisku 8 bodů z 9 kol stal mistrem světa v rapidu v kategorii do 8 let! Povídání o turnaji pohledem Jiřího Boušky a rodičů a Karla Brožky je na webu ŠSČR včetně shrnutí. Úspěchu našeho reprezentanta si všimly i zpravodajské weby.

Jiri Bouska MS

Jiří Bouška na nejvyšším stupínku na MS v Minsku (zdroj: fotogalerie rodičů Jiřího Boušky)

17. Mistrovství EU mládeže 2019

Mistrovství EU mládeže se odehrálo od 16. do 24. srpna v Koutech nad Desnou za účasti 31 českých reprezentantů. Hrálo se v kategoriích do 8, 10, 12 a 14 let, přičemž dívky i chlapci hráli společně. Z našich reprezentantů se nejlépe umístil Václav Finěk (7,5 bodu z 9 kol), který vyhrál kategorii do 12 let. Stříbrnou medaili získal Petr Gnojek v kategorii do 14 let (6,5 bodu) a bronz si odvezl Matyáš Roubal (6 bodů) v kategorii do 10 let. V dívčích kategoriích získala pro ČR zlatou medaili Nikol Bartečková (kategorie do 8 let) a stříbrnou Lada Zelbová (kategorie do 12 let). Závěrečnou zprávu z Mistrovství EU mládeže najdete na webu ŠSČR, denně aktualizované shrnutí Lenky Kůsové naleznete zde a pohled Jakuba Kůsy na turnaj je na tomto odkazu.

MČR seniorů 2019

MČR seniorů 2019 se odehrálo 10. – 18. srpna 2019 v Rychnově nad Kněžnou. Hrálo se ve 3 věkových kategoriích (nad 50, 60 a 70 let) a během turnaje proběhla řada doprovodných akcí. Kategorii nad 50 let vyhrál Jaromír Pelikán (6,5 bodu z 9 kol), nejlepší ženou byla Jarmila Voráčková. Kategorii nad 60 let zvítězil Petr Mlýnek (7 bodů z 9 kol), nejlepší ženou se stala Táňa Zlámaná. Nejstarší kategorii ovládl Miloslav Jaček (7,5 bodu) a mezi ženami zvítězila Jaroslava Vávrová. Závěrečnou zprávu z MČR seniorů najdete na webu ŠSČR.

Novoborská šachová Corrida 2019

Letošní ročník Novoborské šachové Corridy (18. – 24. srpna) přinesl souboj dvojice českých mladých nadějí proti dvěma holandským velmistrům. Již deváté pokračování Corridy nakonec ovládl holandský tým poměrem 8,5 : 5,5, když v jednotlivých zápasech GM Van Wely porazil GM Nguyena a IM Kriebel porazil GM Werleho. Podrobné výsledky naleznete na stránkách pořadatelů.

Nadějní šachisté píší na web

Pilní čtenáři webu Šachového svazu ČR si jistě všimli, že mladí talentovaní šachisté píší články, ve kterých popisují zkušenosti z turnajů, kterých se mohli zúčastnit zejména díky podpoře ŠSČR. Své dojmy tak popsala např. Sophia Olivia DayVladimír Veverka nebo Sofie Přibylová. Řada našich talentovaných hráčů se samozřejmě zúčastnila ME mládeže v Bratislavě, proto sepsali své dojmy nejen hromadně či v sourozenecké dvojici, ale i v rámci šachového klubu ŠK Kuřim. Obsáhlejší příspěvky o ME mládeže napsal Jakub Kůsa a Matyáš Paseka. Řada mladých šachistů popsala své zkušenosti z pardubického festivalu či Openu Praha.