Letos premiérově v Příchovicích u Kořenova hrané MČ mládeže do 16 let je minulostí. O postup na MČR bojovali po celý turnaj dva naši hráči a to Lukáš Hejsek v H16 a Tomáš Tichý v H12. Lukáš od začátku předváděl skvělé výkony a soupeře přehrával. Pohyboval se na medailových pozicích, po 7. kole měl na kontě 5,5 bodu za 4 vítězství a 3 remízy a dělil první místo. Jenže konec turnaje Lukymu nevyšel, poslední dvě kola prohrál a rázem se octil až ve druhé desítce. Lukáš měl úplně nejvyšší Bucholz ze všech hráčů, což značí sílu jeho soupeřů a jeho výkonu. Nasazený byl patnáctý a nakonec skončil čtrnáctý a zároveň připisuje 38 Elo bodů. Takový výsledek můžeme hodnotit jako úspěšný, ovšem velmi hořký vzhledem k průběhu turnaje.

A teď obrátíme tenhle příběh naruby. Tomáš Tichý nezačal turnaj dobře, když jako 13. nasazený prohrál v prvním kole. To už automaticky znamená relativně špatný Bucholz do celého turnaje. Zkušenosti jsou takové, že na 6,5/9 se většinou postupuje na MČR s jakýkmkoli Bucholzem a občas někdo postoupí i s šesti body.  Před Tomášem stál tedy úkol uhrát šest a půl z osmi. Na některé partie jsem se díval a předvedený výkon úplně ideální nebyl, ale výsledky byly pozitivní. Svou roli sehrál i počítač, protože v prvních osmi kolech byl nejsilnější Tomášův soupeř 24. nasazený s Elem 1401, takže papírově hrál Tomáš se slabšími. O to je to vždycky težší na psychiku, navíc když dětská ela jsou hodně přibližná a ne zrovna přesná. Tomáš prokráčel zbytek turnaje bez porážky a velmistrovskou remízou v posledním kole si zajistil postup na MČR!!! Velká gratulace !!! Zapomněl jsem zmínit, že Tomáš startoval na MČ na divokou kartu. V Praze je totiž silná konkurence, z prvních 8 hráčů postupujících na MČR z letošního MČ jsou hned 4 pražští.

Pojďme se podívat na výkony ostatních klokanů. V H14 bojovali dva naši borci – Tomáš Písař a Robin Mádle. V průběhu turnaje měli zhruba stejně bodů, ale rozdíl byl v síle soupeřů. Tomáš získal 5 bodů s hráči kolem 1500-1600 a v pořadí se posunul o 27 míst na krásnou 25. příčku, když si připsal 112 bodů do Ela. Robinovi se tolik nedařilo a získal nakonec 4 body. Na partie jsem se však nedíval, tak nevím jak moc je tohle hodnocení objektivní. V D16 reprezentovala Zuzka Aubrechtová letos již naposledy. Zuzka možná mohla uhrát více bodů než tři, ale v konečném pořadí se pohybovala kolem svého nasazení.

Ve FIDE Openu jsme měli hned 3 zástupce. Všichni kluci odepsali pár bodíků do ela, ale jen velmi málo, takže zhruba zůstali na svém a výsledky bych hodnotil pozitivně. Přecejen není jednoduché obhajovat vyšší startovní pozice. 1. nasazený FM Kuba Petr nehrál poslední dvě kola a přesto skončil na 4. místě, když vybojoval 5/7. Petr Žižka i Ondra Staněk uhráli shodně 4,5/9 a s výkony přes 2000 se nemají za co stydět.

Teď už se přesuneme k nadcházející události a tou je MČ do 8 a 10 let hrané již tradičně v Mostu. Na téhle akci hrají často tátovi svěřenci, protože se rád zaměřuje na hledání talentů u těch nejmenších dětí. A není tomu jinak ani letos. V HD8 letos bude sbírat první zkušenosti Tian Le Gao a taky Andrea Mičánková. Ano, skutečně je to dcera Tomáše Mičánka, hráče našeho A-týmu. V HD10 bude cíl odlišný a to postup na MČR. Máme hned 3 zástupce. Devátý nasazený je Jeremy Chon, číslo patnáct má Ivan Melnikov a vůbec bych se nedivil, kdyby se na přední pozice probojoval i Pepa Pásek ze 30. místa. Turnaj začíná už ve středu 13.11. ráno.

Všechny informace o MČ do 8-10 let

Výsledky MČ do 16 let