Bohemians H – Kbel. šach. společnost B 2,5:5,5 – První kolo 3. třídy nás díky rekonstrukci zavedlo do Kbel. Naštěstí se to na naší účasti nepodepsalo, ale ani tak jsme s trochu silnějším soupeřem nepřekvapili a k bodovému zisku bylo relativně daleko.

Většina partií začala rozvážně a po dvou hodinách hry vypadala jediná partie divočeji rozehraná, když Petr vyměnil dvě figury za věž a pěšce. A tak se první partie dohrála až po dvou hodinách čtyřiceti minutách, kdy Viktor spadl na čas. Nepodařilo se mu zahájit čtyřicátý tah, ale i tak byla již pozice ztracená. Soupeř měl volného pěšce, kterého by pravděpodobně s podporou těžkých figur sunul pomalu dopředu – 0:1. Jako druhý dohrál Petr. Chvíli se mu díky pěkný vazbám držet výhodnější pozici a dokonce přidal druhého pěšce. Nakonec podlehl převaze dvou figur (hlavně dvojice střelců), které opanovaly relativně otevřené bojiště – 0:2.

Naději našemu týmu vrátil na chvíli Max. Již poměrně brzy získal výhodu jednoho pěšce a jeho volní pěšci na kraji královského křídla mohli hodně zlobit. Soupeři se ale podařilo relativně daleko posunout dvojici středových pěšců a tak se bojovalo tvrdě. Po tom, co jeden ze středových pěšců padl, soupeř vzdal – 1:2. Po krátké chvíli jsem přidal půl bod. Silnějšího soupeře jsem dostal do mého oblíbeného zahájení a dařilo se s černými kameny držet minimálně rovinu. Při přechodu do věžové koncovky jsem nejspíše přehlédl vítěznou možnost. Spíše jsem hrál defenzivně a hlídal si neprohru a přitom jsem přehlédl šikovný manévr věží, který by pravděpodobně na vítězství stačil. Pak už jsme jen odtahali pár tahů a zjistili, že ani jeden z nás se nedostane dál – 1,5:2,5 (odkaz na partii). Až po partii jsem zjistil, že soupeře trochu znám ze serveru Chess.com, kde nemáme tak propastný rozdíl v ELO, a tak si zde zkusím přihřát polívku – přijďte si někdy zahrát šachy za národní tým na daném serveru – https://www.chess.com/club/team-of-the-czech-republic

Nejdříve Luboš a pak Tomáš se mě v tuto chvíli ptali na remízy  S ohledem na vývoj i ostatních partií jsme to odmítl. Tomáš nakonec remízu neudržel. Během partie byl sice o něco aktivnější a nakonec netuším, kde mu utekla – 1,5:3,5. Svoji partii na první desce prohrál i Jirka a také se mi nepodařilo zachytit, kde se obrátila partie ke špatnému konci – 1,5:4,5. Lubošovi se podařilo během hry získat převahu pěšce. Soupeř sice nejspíše dle pozápasové analýzy přehlédl čtyřtahový mat, ale nakonec se Lubošovi podařilo nekompromisně protlačit dva volné pěšce do dámy – 2,5:4,5. (Oprava: z počítačové analýzy od Luboše tam byl mat jen pokud by se nechal nachytat, ale i tak byla situace kolem 28.tahu kritická a Luboš ji zvládl). Jeho soupeř asi nebude mít bohemáky v oblibě, jelikož i minulý rok jsem stejného hráče obral o celý bod v zápasu druhé třídy. Jako poslední ještě dlouho dohrával David. Prohrával sice o 2 pěšce, ale protihráč neměl úplně učesanou cestu, jak postupovat a k tomu na tom byl hůře časově. Partie nakonec skončila matem, když se David zaměřoval už jen na zastavení pěšce jedno pole před proměnou – 2,5:5,5.

Výsledek odpovídá téměř přesně poměru ELA. Je škoda, že se některé partie nepodařilo dotáhnout a soupeře zaskočit. Teď můžeme držet palce ostatním týmům a pokusit se v příštím domácím zápase, opět na hřišti soupeře na Pankráci, o reparát.

KORSA Jiří 1933 0:1 1793 ŽELEZNÝ Jan
MAY David 1634 0:1 1771 VOJTÍŠEK Miloš
MÁR Tomáš 1653 0:1 1722 MECA Viktor
VILÍM Petr 1697 0:1 1701 KABÁT Josef
HUBAL Luboš 1497 1:0 1705 TLAMSA Radovan
SEIGE Viktor 1502 0:1 1605 KVAPIL Jaroslav
ŠPACHTA Max 1480 1:0 1349 VEJVODA Robert
ZELENKA Petr 1364 1/2 1788 KROTKÝ David