Bohemians H – Pankrác G 3,5:4,5 – Dalšího silného soupeře jsme se pokusili překvapit opět v exilu na jeho půdě a nakonec nechybělo mnoho od toho, abychom bodovali.

Rekonstrukce haly nás už podruhé donutila hrát domácí zápas venku. Tentokrát byl soupeřem další z favoritů na postup a ELO rozdíl sestav tomu odpovídal. Partie se tentokrát rozjely rychleji než minulý týden. Luboš se vrhl do nadějného útoku a otevřel soupeřův h-sloupec. První partii ale dohrál Jirka. Se soupeřem, který je prý známý tím, že je schopen většinu partií i s mnohem silnějšími soupeři remizovat, se po 45 minutách dohodl na remíze – 0,5:0,5. Krátce na to dohrál Viktor. Soupeře naprosto zaskočil v skandinávském zahájení a už po 11.tahu se protihráč vzdal 1,5:0,5. Jak se hraje skandinávská se můžete podívat ze záznamu. Po hodině bohužel skončila čekací doba pro Ondru, který šel omylem na trénink místo zápasu. Příště si juniory více ohlídám, jelikož jsem trochu podcenil přípravu. Ukolébalo mě jak svědomitý tým mám a doposud jsem nemusel nikoho nahánět – 1,5:1,5.

Další partie si už daly více na čas. Já jsem zkusil průlom ve středu a na velmi malou chvíli jsem dostal soupeře pod tlak. Nespočítal jsem dobře jednu z variant a tak byl pěšec pryč. Postupně jsme se posunuli do dvouvěžové koncovky, kterou se mi nakonec i s nevýhodou pěšce podařilo po boji a dvou a půl hodinách ubránit – 2:2. (Doplněno – jak je vidět ze zápisu, tak jsem hodně dlouho stál lépe, ale bohužel neviděl šance, jak útok dotáhnout a tak jsem mohl být rád, že soupeř nakonec nevyužil – partie). V té době ukazoval pohled na šachovnice spíše těsnou prohru. Lubošovi se nepodařilo útok dotáhnout a ztrácel pěšce. Petr držel jasnou remízu. Tomášova pozice byla ještě nevyjasněná. A David měl sice pěšce, ale soupeř měl minimálně kompenzaci v aktivnější hře s možností různých kombinací.

Tomášova partie se rozpadla během pár minut. Nevím, kde byla chyba, ale najednou neměl pěšce a ještě soupeřova dáma byla hluboko v jeho pozici. Útok skončil chybějícími třemi pěšci. Tomáš se ještě nějakou dobu snažil o zázrak, ale konečným úderem byla ztráta figury – 2:3. Mezitím se také stále více komplikovala pozice u Luboše. Byl sice o dva pěšce horší, ale poměrně pochybné rozmístění všech figur dávalo ještě šance něco vymyslet. To se bohužel nepodařilo a soupeř ukončil partii matem – 2:4

S ohledem na jasnou remízovou pozici Petra to vypadalo, že je rozhodnuto. S ohledem na stav jsem jeho prosbu o remis rezolutně odmítl. Přeci jen měl ještě každý z hráčů 4 pěšce, věž a jezdce, a tak mohl protihráče nějak nachytat. David se zatím musel vzdát kvality, aby horší pozici udržel a tou dobou se přiblížila časová kontrola. Jelikož oba hráči měli odehráno jen cca 30 tahů, začala trochu oboustranná tíseň. Davidovi se v ní podařilo pěkně srovnat a bohužel z úlevy bez konzultace se mnou se 2 minutami na hodinách nabídl remis, kterou soupeř velmi rád akceptoval. A tak bylo dobojováno. V tu chvíli stál David o něco lépe a pravděpodobně mohl přejít do koncovky věže a dvou střelců proti dvěma věžím s výhodou 2 volných pěšců, což by bylo asi vyhrané. Otázkou je, zda by se přechod v časové tísni tak dobře zvládl – 2.5:4.5.

Když jsem chtěl Petrovi říci, že už remízu může vzít, vypadala jeho pozice hodně zajímavě. Soupeř ponechal svého krále pasivně na poslední řadě, nepropočítaně zaútočil věží a vzal velmi velmi velmi otráveného pěšce. Následoval dvoutahový mat a velká pochvala za bojovnost Petrovi. Bohužel to stačilo už jen na korigování stavu – 3,5:4,5.

Příští týden nás čeká poslední z řady úvodních silných soupeřů Pragovka, kde se taky pokusíme o nějaké to překvapení.

KORSA Jiří 1933 1/2 1879 TVRDÝ Jindřich
MAY David 1634 1/2 1959 VLČEK Marek
MÁR Tomáš 1653 0:1 1859 KLÍMEK Petr
VILÍM Petr 1697 1:0 1717 VOTRUBA Ladislav
HUBAL Luboš 1497 0:1 1823 CELBA Pavel
SEIGE Viktor 1502 1:0 1515 ZIMOVČÁK Zdeněk
ZELENKA Petr 1364 1/2 1714 SAPÍK Richard
GACHO Ondřej 1368 0:1 1459 BASTÝŘ Pavel