ŠO Praga Praha C – Bohemians H 4:4 – Sérii tří silných soupeřů na úvod završil souboj s ELOvě čtvrtou Pragovkou na jejich hřišti. Jelikož jsme nastupovali ve velmi silné sestavě, doufal jsem částečně v překvapení a v bodový zisk (třeba i plný). Nakonec jsem musel zachraňovat remízu vítězstvím v koncovce na osmé šachovnici, ale i tak je první remíza s kvalitním soupeřem velmi cenná.

První kontrola šachovnic po přibližně půl hodině hry mě moc neuspokojila. Petr bohužel skočil na past v zahájení, což vedlo ke ztrátě figury za pěšce a Jirka na první proměnil většinu figur a pozice s dvěma věžemi a jezdcem na obou stranách vypadala spíše remízově. Ostatní partie se teprve rozbíhaly. Jako první dohrál po přibližně dvou hodinách Max. Dostal se do koncovky jezdce a šesti pěšců proti střelci se stejnou armádou za zády. Pozitivně vypadalo, že měl krytého volného pěšce na d-sloupci a v uzavřené pozici měl jezdce. Na druhou stranu zbylá pěšcová struktura nevypadala ideálně. Partie se asi mohla hrát dále a skončit všemi možnými výsledky, ale proti silnějšímu soupeři jsem Maxovi dovolil remízu přijmout – 0,5:0,5.

V té době již nádherně útočil Tomáš D. na druhé šachovnici. Teprve téměř matová síť donutila soupeřku k zlepšení hry a ještě dlouho odolávala, každopádně na záchranu krále bez značných materiálních ztrát to nestačilo – 0,5:1,5. Krátce na to také nádherně zaútočil Tomáš M. na šachovnici čtvrté. Nenápadně postavil na útočnou diagonálu dámu a střelce, připravil si odtažný motiv pěšcem a pak plán spustil. Pomocí oběti druhého střelce otevřel královu pozici, odtahem pěšce pohrozil matem, vyhnal krále až na pátou řadu, kde by ho doulovil pěšci a věží, pokud by se soupeř nevzdal. Doopravdy krásný útok – 0,5:2,5. Díky Tomášům a Maxovi vše vypadalo růžově a pohled na zbytek partií dával naději na plný bodový zisk.

Pokračování ale už tak růžové nebylo. Nejdříve Petrův soupeř využil výhody figury ze zahájení 1,5:2,5. Zároveň na první desce ubylo po jedné věži a několika pěšcích na každé straně, ale u Jirky bohužel opustil partii jeden pěšec navíc, takže spíše směřoval k prohře. Luboš se dostal v relativně vyrovnané pozici do časové tísně. Soupeř udělal ve 39. tahu hrubou chybu, kterou Luboš přehlédl a ještě nestihl zahrát svůj 40. tah včas – 2,5:2,5. Tah co chtěl udělat každopádně také vedl k rychlé prohře, takže padnutí na čas partii neovlivnilo. Drobnou naději vykřesal Jirka, který nakonec zjednodušil pozici do věžovky s pěšcem méně, kterou se mu podařilo zablokovat do remízové pozice – 3:3. Předposlední dohrával David, který se dostal do relativně reverzní pozice oproti Maxovi. V koncovce měl cca 6 pěšců a střelce proti jezdci a stejnému počtu pěšců. Bohužel do této pozice přešel s ne úplně výhodně umístěným střelcem, který díky svému zablokování nechal doběhnout soupeře do dámy – 3:4.

A tak se stalo, že mě jako kapitána nechali spoluhráči ve válce o celkovou remízu. Ve chvíli, kdy dokončil David partii, jsem přecházel do “technicky” vyhrané koncovky (J+S+4p vs J+J+3p). Každopádně upřesním, že “technicky” vyhrané neznamená (alespoň v mém případě) vyhrané koncovky. Do ní jsem se dostal po velmi zajímavé partii. Soupeř neudělal vyloženě hrubku, ale podařilo se mi hrát aktivně a postupně zvyšovat tlak, který vyústil útokem na krále, ze kterého jsem získal pěšce. Během útoku jsem doufal ve víc a i pozápasová analýza ukázala, že se dala získat větší výhoda, ale bylo to pomocí motivů, které by mi asi unikly i kdybych na šachovnici koukal o hodinu déle. S pěšcem jsem byl spokojen a šel jsem do koncovky s velkým respektem ze dvou soupeřových jezdců a s jistotou, že nemohu hrát na remízu. Zde mi soupeř naštěstí konečně trochu pomohl. Nejdříve předčasně vyměnil jednoho jezdce za střelce a ve chvíli, kdy jsem měl 2 pěšce proti jednomu se nechal nachytat do vidlí, které vynutily výměnu zbylých jezdců. Pak byla již proměna jednoho z e/h pešců formalita 4:4. Celou partii si můžete prohlédnout zde. (Partie Zelenka – Akerman)

Oboustranně zasloužená remíza dokončila náročný začátek soutěže. Nyní nás čeká těžši úloha a to uspět v zápasech, kde budeme za favority my.

ŠRÁMEK Jiří 1802 1/2 1933 KORSA Jiří
ZÁVŮRKOVÁ Monika 1824 0:1 1916 DAVÍDEK Tomáš
NOVOTNÝ Miroslav 1769 1:0 1634 MAY David
PAPÍRNÍK Milan 1659 0:1 1653 MÁR Tomáš
ZÁVŮRKA Vladimír 1686 1:0 1697 VILÍM Petr
BENDA Jiří 1659 1:0 1497 HUBAL Luboš
CÍSAŘ Jiří 1754 1/2 1480 ŠPACHTA Max
AKERMAN Jan 1583 0:1 1364 ZELENKA Petr