TJ Bohemians H – ŠK DP Praha I-PORG 7:1 – I ve čtvrtém kole jsme museli hrát venku díky soupeřově výjimce, kdy může hrát všechny zápasy doma. Cestování nám naštěstí na sestavě neubralo a podařilo se nám bez ztráty partie potvrdit roli favorita. Včerejší den si dovoluji prohlásit za Den pěšců “na předposlední řadě” – proč se dočtete níže.

Nejvíce jsem si všímal Ondrovi partie po mé pravici. Ten již v zahájení získal zajímavou výhodu, kdy měl o pěšce více a k tomu měl ještě volného krytého pěšce na d-sloupci. Naopak po mé levici se Max bránil matovému útoku v zahájení po oběti soupeřovy figury. Jako první si se svými mladými soupeři poradili Petr a Luboš. Petr měl proti sobě nejmladšího šachistu, který proti nám nastoupil v tričku Bohemians. Celou partii skoro bez přemýšlení odblical. Petr nejdříve získal pěšce v zahájení. V rychlém přechodu do královské koncovky druhého. Pak pěšce proměnil a soupeřova krále na prázdné šachovnici zmatil – 1:0. Obdobně začal Luboš. Postupně sbíral pěšce a zhoršoval soupeřovu pozici. Partii nenechal dojít do koncovky a dal soupeřovi mat ve střední hře – 2:0.

Po hodině hry byl stav slušný a k tomu Ondrova, Davidova a moje partie byly na dobré cestě taky. Velmi zajímavě v tu chvíli probíhaly partie na první a šesté desce. Max precizně ubránil útok a partie pokračovala ve stavu, kdy měl Max lehkou figuru za 2 pěšce a o něco horší pozici. Soupeři nicméně chyběly figury, aby mohl nějak dále pozici vylepšovat a Maxovi se začalo dařit své figury postupně zaktivňovat. Odvážně se pustil soupeř do Tomáše na první desce. Využil detailně nastudované Birdovi obrany ve Španělce a nebezpečně na Tomáše dotíral. Ten musel vypotřebovat skoro všechen svůj čas na správné obranné kalkulace. Mezitím jsem třetí bod přidal já. Ve střední hře jsem využil soupeřovi hrubky, kdy umístil svého jezdce neaktivně na kraj šachovnice. Vynutil jsem si výměnu dam, při které jsem uvolnil svého pěšce na šestou řadu. Během tří dalších tahů jsem pěšce prosadil. Pak už bylo vše jen o trpělivé kalkulaci, aby mě soupeř při matovém útoku nenachytal protiútokem, jelikož měl stále věž a dvě figury, se kterými mohl zaútočit. To jsem nedopustil a soupeř se vzdal – 3:0 (partii si můžete přehrát zde – nakonec hrubka soupeře nebyl tah jezdcem, to ještě byla remíza, ale až špatný tah věží o chvilku později).

Následovala první remíza. Viktor na chvíli získal drobnou strategickou výhodu ve spojených věžích na c-sloupci. Soupeři se to podařilo uhlídat a postavit včas protiobranu. V relativně zablokované pozici se šachisté dohodli na remíze – 3,5:0,5. Pak si nejsem stoprocentně jistý, zda první dokončil partii Max nebo Tomáš. Každopádně vítězný bod získal Max. Jeho soupeř sice dotáhl jednoho ze svých dvou pěšců až na sedmou řadu ve chvíli, kdy měli oba hráči věž a Max měl střelce navíc. Samotná věž mu díky velmi precizní a pozorné obrané hře Maxe k prosazení pěšce nestačila. Max trpělivě sbíral soupeřovi pěsce a posouval své. Když bylo jasné, že po výměně věží jeden uteče, soupeř vzdal – 4,5:0,5.

Tomáš odehrál se soupeřem krásnou partii. Po Tomášově úspěšné obraně z přelomu zahájení a střední hry přešla partie do věžové koncovky s šesti pěšci na obou stranách. S Tomášem jsme se dohodli, že nebude brát remízu, ale zkusí si zahrát dále. Zkusil to agresivně. Obětoval tři pěšce za protlačení svého na sedmou řadu. Obrana proměny zablokovala soupeřovu věž a Tomáš získal postupně všechny tři pěšce zpět. Zatím ale utekl čtvrtý soupeřův pěšec. Pak se vyměnily věže a oba pěšci se převlékli do dam. I když to Tomášův pěšec stihl o tah dříve, nenabízela pozice králů žádnou možnost, jak toho využít – 5:1.

Ondra získal postupně výhodu tří pěšců, ale nechal soupeřova volného pěšce dojít až na sedmou řadu. To vedlo ještě k řadě komplikací, se kterými si Ondra poradil. V jednu chvíli asi Ondra promeškal možnost k rychlému efektivnímu útoku, kdy by oba dva hráči své pěšce proměnili, ale soupeř by pravděpodobně skončil v matové pasti rychleji. Jelikož se k tomuto Ondra neodvážil, tak musel k vítězství dojít trpělivou hrou až po přibližně tří a půl hodinách hry – 6:1.

Téměř kompletní časový příděl využil na svou partii David se svým soupeřem. David tahal celou partii za delší konec. Dámským gambitem mu nechal soupeř pěšce, ale nezískal žádnou výraznější výhodu. Tedy až na jednu – uvolnil si d-pěšce, který postupně došel na sedmou řadu (tak jako ve většině pondělních partií). I tady si náš hráč poradil s bráněním postupu dobře a po zoufalém pokusu soupeře s obětí střelce si už pozici pohlídal. Soupeř vzdal, když Tomáš začal tlačit dopředu své a/b pěšce – 7:1

Jelikož ve většině dnešních partií se buď pěšci proměnili (já, Petr a Tomáš) nebo precizní obrana pěšce na předposlední řadě hrála klíčovou roli (Ondra, Max a David) – rozhodl jsem se včerejší den vyhlásit za Den pěšců. V dalším kole si zahrajeme příští úterý už skoro doma ve Vršovicích proti jejich “E-čku”.

DAVÍDEK Tomáš 1916 1/2 1359 KOLBUŠOVSKÝ Michal
MAY David 1634 1:0 1492 KORMÁNOŠ Samuel
VILÍM Petr 1697 1:0 1129 BÁRA Jan
HUBAL Luboš 1497 1:0 1169 LEŠTINA Petr
SEIGE Viktor 1502 1/2 1195 VENY Jakub
ŠPACHTA Max 1480 1:0 1548 HORÁK Eduard
ZELENKA Petr 1364 1:0 1313 MYSLIVEC Pavel
GACHO Ondřej 1368 1:0 1100 SEDLÁČEK Václav