Sokol Vršovice E – TJ Bohemians H 2,5:5,5 – K derby ve Vršovicích s jejich E-čkem jsme nastupovali jako velmi mírní favorité. I když to během zápasu vypadalo spíše opačně, nakonec se nám podařilo přivézt plný bodový zisk. Body si naši hráči museli většinou hodně těžce odpracovat a zápas končil až pár sekund před vypršením maximální hrací doby.

První partie se začaly rozhýbávat poměrně rychle. Petrovi se podařilo krátce po zahájení získat pěšce na dámském křídle a ještě k tomu osamostatnit spojené pěšce b/c, čímž dostal soupeře pod velký tlak. Naopak Luboš se nechal ve španělce nachytat a odcházel ze zahájení s kvalitou méně. Nejrychleji jsem se nicméně se soupeřem rozešel já. Za bílé prostě francouzku nemám rád a vždy se do ní nějak zamotám. Soupeř díky náskoku ze zahájení stupňoval tlak, kterému jsem ještě pomohl dobráním figury králem, což ponechalo krále v nevhodné pozici. V tu chvíli jsem myslel, že to byla jediná možnost, ale nakonec se to dalo zahrát jinak a lépe. Krátce potom jsem úmyslně sežral jemně otráveného pěšce, kterého jsem časem musel vrátit, abych se nedostal pod matový útok. Soupeř ve výhodnější pozici naštěstí nehrál přesně a nakonec se mi podařilo stáhnout v ideální chvíli dámu a pozici zablokovat tak, že ani jeden z nás nemohl ustoupit bez následků – dohodli jsme se na remíze – 0,5:0,5 (celá partie).

Jako druhý dohrál Tomáš M., který se nechal zatlačit do neoblíbené pozice. Ta sice dlouho nejevila nějaký zásadní problém, ale během pár tahů se po útoku myslím přes d-sloupec kompletně rozpadla – 0,5:1,5. Brzy na to hezky srovnal Tomáš D. Nenechal se zvyklat brzkým návrhem remízy po výměně dam a pěkně zaútočil věží a jezdcem. Ze tří variant, které měl soupeř k dispozici – dostat mat, přijít o materiál nebo se vzdát – volil soupeř tu třetí – 1,5:1,5

Poprvé do vedení nás dostal Petr. Tlak přes dva volné pěšce se mu podařilo zúročit v zisk druhého pěšce a útok na krále. Tomu sice soupeř ještě chvíli udolal, ale proměně jednoho z pěšců již zabránit nemohl – 2,5:1,5. Davidovi se nepodařilo zvolit správně strategii ve střední hře. Přešel do koncovky s horšími pěšci a jezdcem proti střelci (plus oba hráči měli ještě věž a dámu). Jako klíčový se ukázal nechráněný polootevřený a-sloupec, přes který soupeř dostal do útoku dámu. Nejdříve padl pěšec, pak figura a mohlo být ještě hůře – 2,5:2,5

V danou chvíli nevypadal pohled na šachovnice moc nadějně. Luboš bojoval stále s kvalitou méně. Lukáš bránil svého chameleon-pěšce a připadalo mi, že to bude mít hodně těžké. Jirka už byl v koncovce, která mi připadala víceméně vyrovnaná. Problém byl u Jirky čas, kterého měl na několik zbývajících tahů do časové kontroly velmi málo. Celkově to směřovalo spíše k těsné prohře. S tou se naši hráči nechtěli smířit.

Optimismem mě naplnilo, když v časové tísni Jirka rozeběhnul h-pěšce. Bohužel při návratu k partii o chvilku později byla partie téměř prohraná. Soupeři se podařilo situaci zjednodušit a k tomu získat pěšce. Jedinou nadějí byla koncovka různopolých střelců. Jirkovi se podařilo pozici ideálně zablokovat a k tomu ještě jednoho pěšce vybojovat zpět. Brzy následoval návrh soupeře na remízu. I když to byla remízová pozice, dohodli jsme se s Jirkou s ohledem na zbylé partie, že zkusí dál bojovat. Dohoda to byla dobrá. Soupeř pustil Jirkova krále do pozice, kde kryl ideálně postup svých spojených pěšců. Následně svého střelce obětoval za posledního pěšce soupeře, jehož střelec postupu dvou spojených pěšců podpořených králem zabránit nemohl – 3,5:2,5.

Luboš měl stále o kvalitu méně a k tomu ještě soupeř spojil své věže na osmé řadě. To sice vypadalo nebezpečně, ale zároveň je dostal trochu mimo hru, čímž umožnil Lubošovi rozhýbat své figury – střelce, jezdce a věž. Jejich dobrou souhrou umožnil postupný posun h-pěšce, kterým se mu s využitím pěkných kombinací podařilo do dámy dojít. Svojí bojovností získal Luboš pro tým rozhodující bod – 4,5:2,5. Poslední partii dohrával Lukáš. Ten svého chameleona sice neubránil a soupeř si uvolnil d-pešce. Na druhou stranu si Lukáš jako kompenzaci uvolnil svého a-pěšce. Oba dva pešce postupně bránily a nebo na ně útočily všechny těžké figury a jeden střelec na každé straně. Tuto zajímavou strategickou bitvu zvládl lépe Lukáš. Nejprve se mu podařilo zlikvidovat soupeřova d-pěšce, pak zjednodušit hru a následně s věží a střelcem svého a-pěšce pomalu, ale jistě dostat již v oboustranné časové tísni na poslední řadu – 5,5:2,5.

Konečný výsledek je odměnou za odvážnou hru a boj až do konce. Zároveň bych chtěl vyzdvihnout, že téměř všichni hráči (až na dva, kteří měli dobrý důvod utéci dříve) vydrželi až do vypnutí Lukášových hodin po cca 255 minutách hry a šli společně zhodnotit výhru u piva. Příští týden nás čeká v pondělí hlavní favorit soutěže – DP Praha E, kde můžeme jen překvapit.

KRŇÁK Vladimír 1728 0:1 1933 KORSA Jiří
VÍT Zdeněk 1705 0:1 1876 DAŇHEL Lukáš
VOTAVA Miroslav 1756 0:1 1916 DAVÍDEK Tomáš
JANDA Jiří 1707 1:0 1634 MAY David
PUCHMAJER Pavel 1699 1:0 1653 MÁR Tomáš
VOSECKÝ Martin 1622 0:1 1697 VILÍM Petr
STREJC Antonín 1572 0:1 1497 HUBAL Luboš
ČAVOŠ Radek 1585 1/2 1364 ZELENKA Petr