O víkendu 11.-13.6. se v pražském hotelu Don Giovanni konalo MČR družstev mladších žáků do 12 let. Naši klokani tam postoupili po suvérenním výkonu na pražském přeboru. Hrálo se celkem 9 kol od pátku do neděle tempem 25min+10s/tah, takže už celkem pořádný rapid. Byli jsme sice 13. nasazení z 28 družstev, ale ela jsou zhruba rok a půl stará a výkony hráčů po dlouhém lockdownu se dost lišily, takže elo skoro žádnou vypovídací hodnotu nemělo.

A naše ambice? Trochu jsem tušil, že první desítka je celkem reálná a že při dobré formě a výkonech máme reálně na první pětku. Chtěli jsme dát dětem i nějakou extra motivaci, proto jsme za umístění do první desítky slíbili celému týmu zmrzku. A protože jsem někde v hloubi duše cítil i útok na medaile, rozhodli jsme se děti motivovat nabídkou, že za umístění na bedně budeme místo tréninku hrát holanďany, necháme si dovézt pizzu a budou mi moct nabarvit vlasy na růžovo. Tahle myšlenka se dětem nesla v hlavách po celý turnaj a ani po dohrání posledního kola nebylo jasné, jakou barvu vlasů budu vlastně mít :D

Teď už k průběhu turnaje. V prvním kole jsme se utkali se Spartakem Chodov, který byl nasazen jako předposlední. Už před partií jsem upozorňoval Váňu, že sice bude hrát s malou holčičkou, ale že ta má bráchu FM, takže to nemusí být sranda. I přes to soupeřku podcenil a malá Nikolka Kůsová porazila našeho ranaře Váňu v napínavé partii. Celkově jsme vyhráli “jen” 4-2 a říkali jsme si, že to není zrovna přesvědčivé první kolo. Při pohledu na ostatní výsledky jsme však zjstili, že už jsme na MČR a tady už nikdo 6-0 ani 5-1 jen tak nevítězí, tak nás to uklidnilo.

Druhé kolo nás poslalo už na on-line desky, na kterých jsme již odehráli zbytek turnaje. A soupeřem nám byly KŠ Říčany, které šly v posledních letech s mládeží hodně nahoru, řekl bych převážně zásluhou Standy Stárka. Obhájci titulu však mají pravděpodobně lehce slabší ročníky, nicméně stále je to silný tým. Speciální zápas to byl hlavně pro Tomíka, protože ten navštěvuje říčanské gymnázium a občas s nimi i trénuje, takže jejich tým dobře zná. Právě Tomík v zápase podržel první desku a podařilo se nám lépe nasazené Říčany porazit 4-2 ! Páteční dvojkolo nám vyšlo náramně.

Jestli Říčany šly v posledních letech výrazně nahoru s mládeží, tak BŠŠ Frýdek-Místek nastavuje laťku v soutěžích mládeže už desítky let a právě s nimi jsme se utkali v sobotu ráno. Bylo jasné, že Frýdek má zadní šachovnice prostě silnější, ale Rodan ukázal, že může čelit i takovým kalibrům. Soupeřku obral o figuru již v zahájení a na 5. desce tak přidal asi nejméně očekávaný bod. Po bojovných výhrách Váni a Pepy přidal klíčový půlbod Jery a my jsme porazili Frýdek! Společně s Kubou si tohoto vítězství hodně vážíme, kdy jsme jako Bohemka porazili naposledy Frýdek? Nejlepší šachovou školu v ČR.

V dalším kole jsme narazili na ŠK Staré Město “A”, doprovázené GM Babulou a s jeho hrajícím synem. Zápas byl hodně vyrovnaný a bojovný, ale nakonec jsme museli kapitulovat poměrem 2-4, když celý bod přidal Pepa a po půl bodu Jery s Rodanem. Ovšem i Tomík sehrál pěknou partii proti velmi silnému Delgerdalai.

Po prohře nám los přihrál přijatelnějšího soupeře, a to Krnov. Kromě tradičně vyhrávajících Pepy a Rodana se povedlo zvítězit i Jerymu (ve 20 tazích přejel šestnáctistovku) a utkání rozhodla výhra Tamík, která nám ve skvělé partii zajistila 3 body a my se zase posunuli pořadím zpět k čelu.

Pravidelné výhry nám však opět přihrály dost kvalitního soupeře a to Polabiny v čele s mistrem světa v rapidu do 8 let Jiřím Bouškou. Tohle utkání si nedám za rámeček já, protože jsem Váňovi výjimečně dovolil dát remízu v rovné pozici uprostřed zápasu, protože podle ostatních šachovnic to vypadalo na 3-3. Jenže jsem se překoukl a Jery zrovna ztrácel v rovné pozici figuru a zápas jsme tak prohráli těsně 3,5-2,5.

Do posledního sobotního kola nám opět švýcarský systém jako na houpačce přidělil hratelného soupeře TŽ Třinec, i když s vedoucí WGM Olgou Sikorovou. V celku vyrovnaný zápas se nakonec vyrovnaným nestal, když jsme zvítězili ve všech partiích a přejeli Třinec 6:0. Pěknou výhrou se prezentovala Tamík, když po oběti figury rozebrala soupeřovu obranu krále a zvítězila útokem na krále.

Po sobotním 7. kole nám patřilo výtečné 5. místo a zbývala poslední dvě nedělní kola. Do toho ranního nám los hodně přál, protože jsme dostali celkem hratelný Unichess, který jsme v Praze porazili. Opravdu kvalitní partie předvedli Ivan, Pepa i Rodan a přinesli týmu do zápasu 3 vítězství. Jery měl soupeře na lopatě, ale v posledním momentu bohužel přešel místo finálního útoku do koncovky, kde ztrácel figuru a nakonec se partie obrátila v jeho neprospěch. Lídrem a největším bojovníkem družstva byl Tomík na první desce, který sehrával těžké zápasy s těmi nejelpšími a nebylo tomu jinak proti Unichessu. S Danem Juhaňákem hráli rapidovou partii hodinu a čtvrt, dávno po dohrání všech partií v celém sálu. Tomík bojoval nejlíp jako mohl, ale tentokrát to nestačilo a s Unichessem jsme remizovali 3-3.

Před posledním kolem nám patřilo páté místo, ale soupeřem nám byly do té doby vedoucí Klatovy, které kráčely za zlatou medailí. O nejlepšího hráče na 4. desce se utkali dva hráči se 7,5 body z 8 partií a to náš Pepa Pásek proti klatovskému Honzovi Bukvajovi. Pepa předvedl krásnou šachovou partii. Po správně zahraném zahájení ve střední hře černými pěkně vyrovnal a následně přešel do lepší věžovky, kterou po trpělivém výkonu vyhrál a stal se tak nejlepším hráčem na 4. desce v celém turnaji! Rodan získal ve střední hře kvalitu a už po několikáté v turnaji mu to stačilo k tomu, aby celou partii pomalu ale jistě dovedl do vítězného konce. I on získal jako Pepa 8,5/9, ale na nejlepší šachovnici to nestačilo, protože jeden klučina porazil úplně všechny… Kdo ovšem v posledním kole zabojoval i zabodoval byl Tomík Tichý, který se čelem postavil silnému Roubalovi a i přes nepříznivou střední hru stále na soupeře tlačil a povedlo se mu ho útokem rozmetat! Velmi pěkně zahrál i Váňa se silným Bukvajem, partii dovedl až do koncovky S+J+K vs. K, ale už se tím nechtěl stresovat a dal partii za remízu, která nám přinesla vítězství 3,5-2,5 nad vedoucími Klatovy!

Dramatické chvilky nám nakonec přinesly jen brambory, když jsme na Bucholz skončili čtvrtí. Po chvíli hořkosti jsme to však s povděkem přijali jako nádherné umístění, které si děti za jejich skvělé výkony opravdu zaslouží. Kdy naposledy jsme se na MČR umístili tak dobře? Kdy naposledy jsme porazili BŠŠ? Je to obrovský týmový úspěch celého klubu. A kdo všechno za ním stojí?

Tomík Tichý na první desce bojoval proti mistrovi světa, mistrům ČR a dalším skvělým hráčům. Vždy dal do partie úplně všechno, co mohl, a šel celému týmu příkladem. Nakonec získal 3,5/9 a rozhodně se nemá za co stydět, ba naopak. Nelehkou úlohu měl i Jery na druhé, kterého však turnaj zastihl ve velmi dobré formě. Silné soupeře často přehrával, trochu mu sice nevyšly nedělní partie, ale konečných 5/9 je na druhé desce krásný výkon a družstvo mnohokrát podržel.

Ivánek bojoval na třetí desce a družstvu kromě pozitivní energie přinesl 5 bodů. Někdy se až moc často ptá, jestli může dát remízu, ale když si hlavu nastaví na “bereme pouze vítězství”, tak je schopný porazit kohokoliv. V důležitých momentech zabojoval a byl pro družstvo důležitou součástí. Čtvrtá deska byla obsazena Pepou a ten všem ukázal, že se z něj klube velký šachista. Zodpovědnou a trpělivou hrou přinášel družstvu veledůležité body v každém zápase a výhry byly většinou dost přesvědčivé. Celkových 8,5/9 je až neuvěřitelných.

No a poslední dvě desky jsme obsadili již méně zkušenými, ale za to hodně talentovanými klokany. Rodan hraje šachy pořádně 1 rok, ale za tu dobu udělal obrovský progres. Jeho partie jsou stále plné chybiček, ale na druhou stranu se nikdy nevzdá a soupeři dělají chyby úplně stejné. Svou rozvážností, kdy partie nikdy neblical, dokázal i v náročných partiích naplno bodovat a společně s Pepou tak skoro vždy přinesli družstvu do zápasu dva body, protože Rodan získal také 8,5/9.  Na šesté desce bojovala Tamík, která stejně jako Rodan hraje šachy asi tak 1 rok. Bylo vidět, že soupeři měli často více zkušeností, ale i přesto byly partie vyrovnané a Tamík měla spíše i trochu smůly. Byla však také důležitou součástí našeho týmu a na celkovém umístění má také svůj velký podíl. Proti Krnovu přinesla důležitý bod a na turnaji může startovat ještě 2 další ročníky, takže určitě hlavu vzhůru!

No a kromě dětí musím zmínit i jejich trenéry. Hodně se na dětech podepsal Honza Daňhel, který většinu týmu trénoval v jejich začátcích. Dále je to i pan Ambrož, Honza Sodoma, Ondra Dunder, Ondra Staněk a Kuba Petr. Já sice osobně nikoho z týmu nevedu, ale na turnaje s dětmi chodím často a rád a taky jsem snad trochu přispěl. V neposlední řadě jsou to rodiče, kteří nám děti přivedli vzorně, v kondici, včas, v dobré náladě a vždy je podporují nejlíp, jak mohou.

Na závěr smutné konstatování, kde že jsme ztratili ten Bucholz oproti Klatovům. Bylo to bohužel hned v prvním kole, protože náš soupeř Chodov skončil suverénně poslední s pouhým jedním bodem. Zato Klatovy mají za první kolo 13 bodů, které uhrála Plzeň… Taky bych si rád posteskl, proč není prvním kritériem vzájemný zápas? To bychom taky brali medaili, ale na kdyby se nehraje…

Příští rok družstvo opustí Tomík, to je citelná ztráta, ale zbylých 5 členů může hrát, takže se máme na co těšit!

Odkaz na výsledky

Další informace o turnaji