Dnes skončil Open Říčany, tradičně hraný poslední týden prázdnin, a přinesl hned 4 umístění v první desítce! V Openu B skončil Robin Mádle třetí, Ondra Gacho čtvrtý a Zdenda Davídek desátý, v Openu A Kuba Petr třetí. Celkově se zúčastnilo 18 hráčů z Bohemky, z toho 4 mládežníci i v Openu A.

Nejprve něco k turnaji celkově – Říčany jsou blízko od Prahy a díky vhodnému termínu se zde již několikátý rok schází nejvíce Bohemáků ze všech letních turnajů. Letos jsme klubovou atmosféru měli velmi dobrou – nejednou se stalo, že někdo z nás dohrával jako poslední, ale i tak na něj ostatní čekali, abychom mohli jet společně vlakem domů. Z trenérů se zúčastnili kromě mě také Ondra Staněk a Lukáš Daňhel, takže když někdo dohrál brzy, tak se stíhal i rychlý rozbor přímo v centru Labuť. A jak hráli jednotlivci?

Open A

Zde jsme hráli také dospělí: Kuba Petr (6,5/9), Ondra Staněk (4/9), Petr Aubrecht (4/9), Jan Mach (3,5/9) a Lukáš Daňhel (3,5/9). Partie jsou ke stažení na stránkách turnaje – obzvláště zajímavou mi přišla partie Strnad-Aubrecht z pátého kola, doporučuju k přehrání (respektive rozboru).

Lukáš Hejsek – 5/9, výkon 1963, 20. místo. Lukášovi se podařilo porazit slabší hráče a se dvěma silnějšími remizovat. Určitě je škoda prohry z osmého kola, kdy velmi brzy přišel o figuru. Naopak se zase ukázalo, že mu nedělá problém vyhrávat naoko naprosto remízové pozice (partie s Rucabadem a Nentvichem). Výsledek je pěkný.

Tomáš Písař – 3,5/9, výkon 1762, 50. místo. Tomáš hrál celý turnaj s hráči mezi 1780 a 1990 a zahrál devět pěkných partií. I s takto silnými hráči často držel krok a dvakrát i pěkně vyhrál (partie druhého kola s obětí kvality stojí za přehrání). Občas možná až moc blicá (málokdy jsem ho zastihl během partie s méně než půl hodinou, jestli vůbec někdy), což by se mohlo v některých pozicích vymstít, jinak ale můžu jenom chválit. Velmi pěkný turnaj!

Tomáš Tichý – 3/9, výkon 1639, 63. místo. Druhý Tomáš naskočil do turnaje ve stejný den, co dohrál poslední kolo na Mistrovství EU, a dokázal hnedka vyhrát (což bylo skvělé, protože předchozí turnaj zakončil smolně třemi prohrami). Se silnějšími hráči poté ještě přidal dvě remízy (a jednu kontumační výhru). Pro něj je tohle další turnaj, na kterém se dá nasbírat mnoho zkušeností, tak doufejme, že příští rok skončí ještě lépe!

Jeremy Chon – 2,5/9, výkon 1578, 67. místo. Jeremy začal 4 prohrami v řadě, což byla škoda, protože minimálně dvě z těch partií přešly do remízových koncovek, které bohužel nezvládl. Dokázal se z toho ale oklepat a v druhé půlce turnaje uhrál výhru a tři remízy, takže nakonec může být spokojený. Stejně jako u Tomíka to byla skvělá příležitost pro nasbírání zkušeností.

Open B

Robin Mádle – 7/9, výkon 1541, 3. místo. Robinovi se nevydařil začátek turnaje, ale 5 výhrami v řadě se v posledním kole utkal na první šachovnici o celkové vítězství! Nakonec mu remíza stačila (kvůli horšímu Bucholtzu) na třetí místo, což je vynikající výsledek. Bohužel si mnoho partií nevybavuju, ale většinou se mi zdálo, že Robin zvládá postupně soupeře přehrávat.

Ondra Gacho – 6,5/9, výkon 1698, 4. místo. Ondra naopak vstoupil do turnaje skvěle, kdy po pěti kolech měl pouze remízu s celkovým vítězem. Vysoký výkon prozrazuje, že se po cestě utkal hned se šesti hráči z osmi nejvýše nasazených. Partie byly velmi kvalitní obzvláště z hlediska propočtu a dobrého instinktu, bohužel mu nevyšlo 6. a 7. kolo.

Zdenda Davídek – 6/9, výkon 1447, 10. místo. Nevydařená první partie poslala Zdendu na začátek turnaje na nižší šachovnice, ale postupně se dokázal vyhrabat až nahoru. V obou partiích, které remizoval, měl koncovku s pěšcem navíc, kterou se mu nepodařilo přetavit v celý bod, což je škoda.

Ivan Melnikov – 5,5/9, výkon 1374, 18. místo. Váňa z posledních 5 kol uhrál 4,5 bodu (včetně výhry v posledním kole nad Davidem Machem), což ho katapultovalo až na krásné umístění v první dvacítce.

Zuzka Aubrechtová – 5/9, výkon 1438, 28. místo. Zuzka zahrála povedený turnaj s jejími typickými časovkami, které se mi ovšem zdálo, že zvládala lépe. Podařilo se jí porazit jednoho hráče kolem ELO 1500 a se dvěma 1400 remizovala, i proto velmi slušný výkon.

Emir Khoury – 5/9, výkon 1264, 31. místo. Podobně jako další se Emir také v posledních kolech (uhrál 4 body z posledních 5 partií) vyškrábal nahoru, protože první půlka turnaje se mu nevyvedla. Nakonec však víc než půlka bodů je pěkný výsledek.

David Mach – 4,5/9, výkon 1247, 36. místo. David zůstal pozadu za svým nasazením (s ELO 1500 určitě pomýšlel na lepší výsledek), ale nezdálo se mi, že by jeho partie byly špatné. Ne vždy se daří, ale je důležité, aby se poučil a v příštích partiích hrál lépe.

Ester Dolanská – 3,5/9, výkon 1178, 51. místo. Ester naskočila až od třetího kola a začala dvěma poměrně šťastnými výhrami, ale štěstí už v dalších partiích u ní příliš nestálo.

Dominik Dolanský – 2/9, výkon 1050, 68. místo. Dominik (stejně jako sestra) nehrál první dvě kola a podařilo se mu dvakrát vyhrát. Jeho partie jsem bohužel neviděl, ale myslím si, že dvě výhry nejsou vůbec špatné.

 

Jako pozici pro přemýšlení na doma bych zde rád nechal koncovku z třetího kola partie Staněk-Petr, kdy se mi v zahájení podařilo přehlédnout, že mi Ondra chytil koně, ale nějakým zázrakem jsme se dostali až do pozice níže. Otázka zní, jak má partie skončit? (Bohužel se to nedá na stránkách přehrát, protože se stala chyba v přepisování partie)

Nakonec bych chtěl poděkovat všem, co se účastnili, za jejich pěkné výkony a za týden, který si snad užili nejenom šachově. Děkuju také Ondrovi Staňkovi a Lukášovi Daňhelovi za jejich cenné rady a trenérské postřehy. Brzy začne školní rok (a tedy i liga mládeže) a hned příští víkend se hraje Přebor Prahy mládeže, takže držme našim palce, ať se to vydaří.

Odkazy na výsledky: Open A Open B

Partie Openu A (občas špatně zapsané)