Tento víkend se v prostorách hotelu Don Giovanni v Praze odehrálo MČR v rapidu mládeže. V každé ze tří věkových kategorií jsme měli jednoho zástupce – H10 s Rodanem Černým, v H12 nás reprezentoval Pepa Pásek a v H14 se bil s Klokanem na hrudi Zdenda Davídek.

O trenérský doprovod jsem se staral já s Honzou Daňhelem. Za sebe můžu říct, že se turnaj vydařil a že všichni tři Klokani posbírali spoustu zkušeností z republikové úrovně – pro Rodana i Zdendu se jednalo o první srovnání s elitou jejich vrstevníků a oba dva si vedli velmi dobře. Navíc všichni tři byli letos v kategorii mladším ročníkem, takže se můžou zúčastnit ještě i příští rok. Také si to snad kluci užili i nešachově, doufám, že jsme měli dobrou týmovou atmosféru.

A jak se jim jako jednotlivcům vedlo?

Rodan Černý – H10, 18. místo, 5/9. Rodanovi se nevydařil první den, kdy často přehlížel figurky, a i když potom kouzlil (a jednou dokonce vyhrál partii, když v zahájení ztratil dámu), tak mu to stačilo po prvních šesti kolech na pouhé dva body. Na neděli se ale asi vyspal líp, figurky nepřehlížel a naopak nutil soupeře dělat chyby a podařilo se mu vyhrát všechny tři kola! Umístění v první dvacítce na prvním turnaji mezi dětmi, které byly k tomu většinou ještě o rok starší, je úžasné. Rodane, jen tak dál!

Pepa Pásek – H12, 27. místo, 4/9. Pepovi se naopak první den podařil na výbornou, kdy uhrál 4 body, a mohl ještě reálně pomýšlet na umístění vysoko. V neděli se mu ale partie nepodařily už ze zahájení, a tak zakončil turnaj velkou rošádou. Pepa ovšem odehrál devítikolový turnaj, kde byli všichni na podobné úrovni (kolem 1500), a ukázal, že do širší špičky v republice patří! Pokud na sobě bude pořád pracovat, tak se příští rok určitě umístí ještě výš.

Zdenda Davídek – H14, 29. místo, 4/9. Premiéra na republikové úrovni se musí považovat za úspěšnou, protože z 38. místa nasazení dokázal porazit několik hráčů s ratingem o 200 vyšší a hlavně hrál se všemi vyrovnané partie. Byla na něm vidět nezkušenost, kdy v remízových či výrazně lepších koncovkách spadl na čas nebo přehlídl jednotahově figuru – kdyby se to nestalo, mohl být výsledek ještě o něco lepší. Poslední dvě kola dokázal porazit ratingově podobně silné hráče, což ho vymrštilo výsledkovou listinou do první třicítky, což je skvělé umístění.

 

Všechny v říjnu (respektive Rodana v listopadu) čeká Mistrovství Čech, ze kterého by se mohli dostat až na MČR v klasickém šachu. Popřejme jim společně mnoho zdaru v následujících dvou měsících při trénincích, aby poté ukázali svou formu ve správný okamžik a vybojovali účast na další republikové akci. Všichni na to mají a doufám, že jim to tenhle turnaj ukázal.

Odkaz na výsledky: H10, H12, H14

Rodan na onlinu Zdenda zahloubán do CaroKannu Pepa asi zapomněl, že má na sobě roušku