Předevčírem skončilo Mistrovství Čech, na němž se v mistrovských a doprovodných kategoriích ukázalo více než deset mladých Klokanů. Nejlépe se dařilo Zdendovi Davídkovi, který z kategorie HD14 veze bronz, Lukáši Hejskovi (3. místo ve FIDE Open) a Jerrymu Chonovi, který v kategorii do 12 let zůstal na bramborovém umístění. Těsně za branami postupu zůstali Tom Tichý (HD14) a Pepa Pásek (HD12), skončili shodně na 10. místě své kategorie. Všichni z výpravy uhráli mezi 4 a 6,5 body, takže z tohoto pohledu považuju letošní MČech za velmi vydařené.

Než se dostanu k šachům, chtěl bych okomentovat celkový průběh. Organizace letos nebyla úplně vydařená, když hned první den byly velké zmatky ohledně hracích místností i materiálu. Dál už turnaj probíhal bez větších komplikací, ale např. absence Bulletinu po každém kole alespoň mně připadá docela otravná. Bydleli jsme cca 10 minut autem od hrací místnosti a výběr ubytování nemohl být snad lepší – chata byla útulná a majitel velmi přívětivý (nezapomenu telefonát, díky kterému jsme mohli chodit na fotbal na hřiště u jiné chaty (za což děkujeme): “…mám tu šachisty, kteří by se chtěli proběhnout, šlo by to?” “Vy tam máte taky šachisty?!”). O stravu se nám obětavě starala Bohunka Hejsková, za což jí patří velký dík, protože řešit snídaně či obědy jinde než v “domácím prostředí” naší chaty by bylo logisticky mnohem náročnější.

A teď k šachové stránce – jak se vedlo jednotlivcům? (Později snad doplním nějaké partiové ukázky, až budou k dispozici partie – zatím jsou jenom z online šachovnic, kterých ale zase bylo poměrně hodně)

Kategorie HD16

Ondřej Gacho – 5/9, výkon 1624, 26. místo. Nejúspěšnějším hráče nejstarší kategorie se stal trochu překvapivě Ondra, kterému pomohly výhry v posledních dvou kolech. V prvních třech kolech dostal první dva nasazené a s oběma v průběhu stál vyrovnaně, bohužel obě prohrál. Výsledek, umístění i výkon se musí brát jako úspěch.

Robin Mádle – 4,5/9, výkon 1584, 33. místo. Robin hrál velkou část turnaje na vysokých šachovnicích, kdy se mu podařilo ve čtvrtém kole porazit hráče 1800. Bohužel nevydařený závěr (pouhý půl bod z posledních 3 kol) znamenal pád do 4. desítky pořadí. Stejně jako Ondra i Robin navázal na velmi dobré výkony z turnaje v Říčanech, největším nedostatkem se zdála být znalost zahájení, která je bohužel na této úrovni již nutná.

Tomáš Písař – 4/9, výkon 1542, 40. místo. Skoro to samé jako o Robinovi se dá říct i to Tomášovi, jenom jemu se vydařil závěr turnaje ještě míň, když jej zakončil velkou rošádou. Tomáš si zahrál se 3 hráči z první desítky nasazení, kde bohužel hned ve dvou partiích dostal velmi špatnou pozici ze zahájení, kterou již soupeř dokázal jednoduše vyhrát, i když se Tomáš snažil sebevíc.

Ester Dolanská – 4/9, výkon 1387, 45. místo (7. místo mezi dívkami). Největší problém Ester v průběhu turnaje byla práce s časem, kdy dokázala prvních 20 tahů držet krok se silnějšími hráči, ale poté jí už nevyzbyl čas na zbytek partie. V druhé polovině už se to zlepšilo a nebýt smolné prohry z předposledního kola (Ester měla vyhrávající taktiky, ale bohužel zvolila takovou, která vedla do prohrané pozice), tak mohla skončit ještě líp.

Kategorie HD14

Zdeněk Davídek – 6,5/9, výkon 1622, 3. místo! Pro Zdendu se jedná o velký úspěch, kdy hned při své první účasti na Mistrovství Čech veze domů bronz a postup. V prvních kolech dokázal soupeře přehrávat, a to i tehdy, když přehlédl jednoduchou taktiku. Klíčová byla ubojovaná výhra z 5. kola, kdy Zdenda celou partii tahal za kratší provaz, ale v koncovce s 2 pěšci méně vyhrál díky lepšímu střelci proti koni. Poslední dvě kola s přehledem uhlídal remízy (i se suverénním vítězem, který tak uhrál 8,5/9), a to mu vyneslo skvělé umístění. Přejme mu, ať se mu daří a ať ozdobí svůj první rok mistrovských soutěží dobrým umístěním na MČR.

Tomáš Tichý – 6/9, výkon 1439, 10. místo. Tomík zůstal těsně pod postupovými místy, za což může hlavně prohra z předposledního kola, kdy ho soupeř překvapil v zahájení, a už se ze špatné pozice nedokázal dostat (nutno říci, že soupeř velmi zkušeně vyhrál ne-úplně-jednoduše vyhranou koncovku). Letos byl ve své kategorii mladší, takže příští rok má znovu postup zabojovat o první osmičku, aby si znovu poměřil síly s nejlepšími hráči republiky.

Kategorie HD12

Jeremy Chon – 6,5/9, výkon 1530, 4. místo! Jeremy začal 4 výhrami a zbytek turnaje zkušeně doremizoval (i když měl několik partií lepší a několik horších). Pro Jerryho to tak bude již třetí účast na MČR, což je pro hráče do dvanácti let velmi dobrá vizitka.

Josef Pásek – 6/9, výkon 1472, 10. místo. Pepovi se bohužel nepodařilo vyhrát poslední partii, kterou měl výrazně lepší, a tak zůstal jako první náhradník (protože 2. místo obsadil hráč, který stále může hrát kategorii do 10 let!). Nutno říci, že v průběhu měl hodně štěstí, kdy v předposledním kole nabídl soupeř remízu v pozici s figurou navíc, nebo že v partii, kdy ztratil kvalitu, nechal soupeř v dalším tahu jednotahově stát věž. To ovšem k této kategorii patří a je škoda, že to poslední kolo nevyšlo. Pokud ale na sobě pořád bude pracovat (a hlavně se vyvaruje jednoduchých taktických přehlížení), tak věřím, že příští rok mu ta vrchní osmička neunikne!

Max Willis – 4/9, výkon 1162, 54. místo. Max si zahrál na svém prvním velkém turnaji v životě a vůbec se nedá říct, že by se tam ztratil. Více než samotné partie mi přijde důležité, že si zažil atmosféru toho turnaje – přípravy, analýzy, pobyt s ostatními… Letos byl v této kategorii mladší, takže příští rok bude stále do 12 let. Pokud na sobě bude pracovat a poctivě trénovat, může se příští rok utkat o vyšší umístění.

Národní OPEN

Zuzana Aubrechtová – 5/9, výkon 1494, 15. místo (3. mezi dívkami). Jedná se o milé překvapení, kdy jediná partie, která může vyloženě hodně mrzet, je prohra ze 4. kola, kdy Zuzka přehlédla zbytečně figuru. Jinak se jí dařilo slabší hráče porážet, zapsala i několik skalpů silnějších. Jen tak dál!

David Mach – 4,5/9, výkon 1313, 22. místo. Turnaj zahájil 1,5/2 a zakončil 3/4, ale uprostřed se stala velká rošáda. Jak to popsal pan Ambrož, občas David viděl nějaké “bludy”, které tam na šachovnici prostě nebyly. Výsledek nakonec není špatný, ale mohl být ještě lepší.

FIDE Open

Lukáš Hejsek – 6,5/9, výkon 1985, 3. místo! Lukáš zahrál vydařený turnaj, kdy zaznamenal pouze dvě porážky s hráči, kteří nakonec obsadili první dvě místa (ale hlavně partie s Junem byla škoda, protože ho Lukáš ve střední hře přehrál). Šachově není Lukášovi moc co vytýkat, problém spíš přicházel při delších partiích, kdy začal být unavený. Pokud ale tohle zlepší, již brzy se určitě přes hranici 2000 ELO dostane.

 

Závěrem bych chtěl dodat, že se o děti šachově starali pod vedením Antonína Ambrože Honza Sodoma, Lukáš Daňhel a já. Za sebe si myslím, že se jednalo o nejvydařenější MČech Bohemky v poslední době hlavně díky vysoké účasti a dobrým výsledkům – poslední roky máme stabilně minimálně dva hráče na MČR. Držme ještě palce v listopadu hráčům v kategorii do 10 let, kteří by březnovou výpravu mohli ještě rozšířit. Nakonec jsem vybral několik ukázek z partií mládežníků, které se (dle mého názoru) našim velmi vydařily:

Vyšínský – Davídek, 6. kolo

Černý nestojí úplně příjemně, bílý by rád v příštích tazích převedl koně z d2 přes f1 na e3, po čemž by přišel o důležitého pěšce na d5. Proto černý nesmí zahálet. Stalo se výborné 1….Sc7! (možná ještě lepší bylo 1….Da3! 2.Dxb8 Dxc3 3.Df4 Db2!, kdy bílý velmi špatně kryje postup pěšce c) 2.Dxa7 Db6 3.Dxb6 Sxb6 4.Kf1 Sa5! (kvůli tomuto tahu nestíhá bílý převést koně na e3) 5.Jb1 Kf8 6.Kf1 a hráči se dohodli na remíze, protože bílý má sice pěšce navíc, ale kvůli přítomnosti různobarevných střelců a skvělé blokádě střelce na a5 nemá jak pozici vylepšovat.

Šimůnek – Mádle, 4. kolo

Bílý rozehrál partii zvláštně, dáma na e2 je přetížená. Proto přišlo 1….d3! (ano, největší síla pěšců spočívá v tom, že můžou postupovat dopředu!), po čemž vynucuje černý 2. Dxd3 (2.cxd3 Dxb5) 2….Jxe5 3.Db3 Jxf3+ 4.gxf3 (znovu bílý doplácí na přetíženost dámy) a Robin již s přehledem partii dovedl do vítězného konce, protože bílý má strašně slabého krále i špatnou pěšcovou strukturu.

Pásek – Kroulík Štěpán, 4. kolo

V posledních několika tazích si Pepa nechal na sebe rozjet na první pohled velmi nepříjemný útok – kdyby byl černý na tahu, tak hrozí Vxh4+ s dalším Dxh4 a f3 s téměř nekrytelným matem. Pepa ale našel dobrou obranu 1.Kg2 Dd7 2.Vh1 Dg4 3.Df6! Po tomto tahu najednou černý z útoku nemá prakticky nic a dáma na g4 s věží na h5 jsou mimo hru a nemohou bránit vlastního krále! Bílý za pár dalších tahů vyhrál.

Willis – Pavelka, 1. kolo

Bílý má čistou věž navíc, ale jak partii ukončit co nejrychleji? Dáme mat králi soupeře! 1.Vd6! Ka2 2.Se4! nyní by nejlépe černý udělal, kdyby se vrátil králem 2….Ka3 3.Va6+ Sa4, kdy ztrácí pouze střelce po 4.Va1+, ale stalo se 2….Sb5 3.Vxd8 c4 4.Va8 a6 5.Vxb5 a černý se vzdal

250546322_419516709521987_6179891192733489470_n 250757935_4855901631110228_1908503583468866414_n

(Fotky z vyhlášení: na první je vpravo Zdenda Davídek, na druhé je vlevo Lukáš Hejsek)