V předposledním kole pražského Přeboru skupiny 1 jsme s týmem Céčka přivítali na domácí půdě ruský tým Aurory. ŠK Aurora je papírově nejsilnějším týmem celé naší skupiny a doposud naší skupinu vedla. I při pohledu na ela hráčů Aurory na prvních čtyřech šachovnicích bylo zřejmé, že na Bohemku přijeli vyhrát.

My jsme proti Auroře nastoupili s velmi mladou sestavou. 5 hráčů z naší sestavy se narodilo dokonce až po roce 2000 a i naši zbylí tři hráči byli velmi mladí, všichni jsme byli do věku 25 let. A vzhledem k tomu, že na osmé šachovnici nastoupil 12ti letý Tomík Tichý, tak si myslím, že věkový průměr našeho týmu byl cca 18 let.

Naštěstí se nehraje na věkový rozdíl a někdy ani o desítky let zkušenější šachisti nemusí vyhrát.. Po hodině hry díky kontumacím na 2. a 3. šachovnici bylo skóre 1-1. Chvilku na to padnul Franta Hánl na první šachovnici, když mu IM Petrosyan Tigran s FIDE elem 2451 nedal moc šancí.

Stav byl 1-2 pro Auroru. Následně ale přišla výhra od sedmnáctiletého Lukáše Hejska na 5.šachovnici a chvilku na to pěknou závěrečnou kombinací vyhrál i dvanáctiletý Tomík Tichý na 8.šachovnici. Soupeř Tomáše si nechal na posledních 15 tahů asi jen 4 minuty, takže hlavně vinou časové tísně soupeř nezvládl správně počítat, a tak si Tom připsal velmi cenný skalp hráče, který byl o více než 300 elo bodů silnější. Já jsem na sedmé šachovnici byl jako jediný z našeho týmu už před zápasem výrazným elovým favoritem a naštěstí se mi roli favorita povedlo naplnit, i když nebylo to vůbec snadné. Prvních cca 20 tahů soupeř po mně kopíroval tahy, pak se ale pustil do útoku a během útočení nekorektně obětoval koně a následně jsem už s figurou více bez problémů vyhrál.. Rázem jsme tedy vedli 4-2.

Stačil nám získat půl bod z posledních dvou her. Dohrával Petr Aubrecht na 4.šachovnici, který svému soupeřovi nabízel remízu, ale i na čtvrté šachovnici měl soupeř o 230 vyšší elo, navíc si byl vědom, že skóre je 4-2, takže remízu nepřijal. Petr pak bohužel přehlédl věžku, a tak se vzdal. Skóre bylo 4-3.

Jako poslední dohrával svojí partii Filip Kaňák na 6.šachovnici. Partii jsem celou sledoval a přišlo mi od začátku, že Filip stojí mírně lépe. Ve střední hře dokonce získal čistého pěšce a výhodu pěšce přenesl až do koncovky. Vypadalo to tedy s námi velmi dobře. Bohužel koncovka se pak trochu zkomplikovala, protože soupeř si vytvořil na sloupci “a” volného pěšce a Filip ho musel králem hlídat. To se mu naštěstí podařilo, i když za ztrátu dvou svých pěšců. Nicméně vznikla pozice střelec+2p vs. střelec+1p. S tím, že Filip svým králem blokoval jednoho soupeřova pěšce a střelcem střežil druhého, takže i když soupeř remízu nechtěl, tak po cca 4 a čtvrt hodině hry usoudil, že s pozicí nejde nic dělat. Zvítězili jsme těsným výsledkem 4,5-3,5. 

O den dříve se nám povedlo s “Déčkem” vyhrát také na Bohemce a také výsledkem 4,5-3,5, kdy tento výsledek znamenal jistotu záchrany. Takže o to více těšila výhra i s mladým týmem Céčka.

TJ Bohemians Praha C ŠK AURORA
Hánl František H Z 2126 0 1 2453 Petrosyan Tigran S. C Z
Staněk Ondřej Z 2069 1K 0K 2382 Hollan Martin H Z
Žižka Petr Z 2047 0K 1K 2240 Anaškin Arsenij Z
Aubrecht Petr Z 1976 0 1 2206 Mukashev Assan Z
Hejsek Lukáš Z 1988 1 0 1952 Bystrickiy Daniil Z
Kaňák Filip H 2008 ½ ½ 1882 Sargsyan Karen
Dunder Ondřej 1869 1 0 1523 Chernyy Andrey
Tichý Tomáš 1501 1 0 1818 Gorbunov Artemiy

 

V neúplné tabulce před posledním kolem se zatím nacházíme na 1.místě. Nicméně Kobylisy mají ještě zápas k dobru. Pokud ovšem ve svém předposledním nebo posledním kole zaváhají, tak máme velmi výraznou šanci na vítězství ve skupině! V posledním kole totiž změříme síly s ŠK Loko Praha A, kteří zatím jako jediní nezískali ani jeden bod a už před závěrečným kolem je jisté, že sestoupí.. Mohli bychom je tedy porazit a zároveň doufat v zaškobrtnutí týmu Kobylis B. Pokud by se nám s Bohemians C povedlo postoupit, byl by to veliký a hlavně nečekaný úspěch. Uvidíme, jak to celé dopadne, 30.3. budeme moudřejší.

Tabulka naší skupiny KP 1 PŠS (Přebor):

P Družstvo HS Z + = B Sk V
1 TJ Bohemians Praha C 4 3 0 1 9 14.0 10
2 ŠK AURORA 4 2 1 1 7 23.5 21
3 TJ Kobylisy B 3 2 1 0 7 17.0 13
4 TJ Pankrác C 4 1 1 2 4 12.5 6
5 Unichess D 3 1 1 1 4 12.0 7
6 ŠK LOKO Praha A 4 0 0 4 0 9.0 3

Skóre sice máme malé, počet výher také nízký, ale v kolonce “body” zatím vedeme :)