I tento rok se povedlo našemu klubu vyhrát Přebor Prahy družstev ml. žáků. V polovině června nás ještě čeká Mistrovství České republiky, kde jsme loni skončili velmi smolně na 4.místě, ovšem letos máme ještě o trochu silnější tým, a tak bychom se měli na MČR porvat o umístění v TOP3 a s trochou štěstí se i stát Mistry České republiky.

Zpět k Přeboru Prahy. Loni si pamatuji, že už dvě kola před koncem jsem dětem říkal, že máme jisté první místo a že si můžou poslední dvě kola užít.. nakonec loňský rok dopadl tak, že jsme vyhráli přesvědčivě všech 7 kol. V posledních kolech dokonce 6-0.

Letos se turnaje zúčastnilo 120 hráčů. Konkurence byla o dost těžší než loni. Nicméně podle ela jsme byli nasazení jako první, a tak se čekalo, že titul z loňska obhájíme. Jak se píše na stránkách pražského šachového svazu: ,,Až do 5. kola dominovalo soutěži družstvo Bohemians, které vyhrálo všechna dosavadní utkání. První body ztratilo až za remízu s Unichessem. Když pak stejný výsledek zopakovalo i v předposledním kole s družstvem Dopravních podniků, soutěž se náhle zdramatizovala.”   http://prazskysach.cz/prebor-prahy-druzstev-mladsich-zaku-vysledky/

Ano, v zápase s Unichessem nás potkalo poprvé neštěstí, jelikož Jeremy hrající na první šachovnici, který do té doby předváděl nadstandardní výkony, tak v úplné remízové dámské koncovce bohužel poztrácel pár pěšců a soupeř pak pozici zvládnul lépe. Míša Lutskiy (v turnaji 6/7) si bohužel také vybral zrovna v tomto utkání slabší chvilku a soupeři podlehl. S Unichessem jsme remizovali 3-3.

Remíza s Unichessem náš tým poznamenala a v následném kole s ŠK Dopravní podnik Praha – PORG jsme si vybrali smůlu do dna.. Rodan Černý, který ve své partii vyhrával o věž a měl jednoznačně vyhranou pozici, tak nepochopitelně přehlédl jednoduchý jednotahový mat. (Jeho soupeř v celém turnaji zaznamenal pouhý 1/7 bodů..) Zároveň Tamae Jakubše, která také celou partii svojí soupeřku jasně přehrávala, tak přešla do koncovky sice s pěšcem navíc, ale nevěděla si s pozicí rady a tak to dala za remiz. Což vypadalo, že i tak nám bude stačit na vítězství, ale Jeremy bohužel na první desce neudržel remízovou koncovku a soupeř to naopak zahrál velmi dobře, takže jsme i v předposledním kolem jen remizovali 3-3. Poslední kolo jsme již zvládli proti Kobylisím “A” hladce 5-1.

Před zahájením posledního kola jsme se dozvěděli od pořadatele soutěže, pana Hrbka, že jako první pomocné hodnocení se počítá buchholz soupeřových bodů… (nikoliv skóre!!) Tedy v posledním kole jsme dětem řekli za stavu 1-0 pro nás, aby všichni navrhli remízu, jelikož výhra 3,5-2,5 je o dost lepší než výhra 6-0. Poslechli jen naše první dvě šachovnice, kde oba naši hráči nabídli remízy. Ostatní z našeho týmu vyhráli, takže s Kobylisy 5-1.. přesto podle stanovených propozic jsme čekali, že nám to bude na celkové první místo stačit. Snad.

O pořadí tedy rozhodovalo pomocné hodnocení. Unichess i náš tým Bohemians “A” jsme měli shodně 17 zápasových bodů. Skóre jsme měli lepší my, buchholz soupeřových bodů jsme měli také lepší my… Přesto byl původně na prvním místě vyhlášen tým Unichessu. My až na druhém místě. Konečné pořadí bylo vyhlášeno v rozporu s propozicemi. V losovacím programu Swiss-Manager byly pomocná hodnocení nastaveny totálně špatně.

Večer po turnaji jsem podal námitku na pražský šachový svaz.. po pár dnech mi bylo vyhověno. Opět cituji pana Hrbka: ,,Komise mládeže se následným per rollam hlasováním jednomyslně rozhodla opravit výsledky Přeboru Prahy družstev mladších žáků tak, aby vyhodnocení turnaje odpovídalo propozicím zveřejněným před turnajem. Na základě těchto výsledků se stává vítězem Přeboru Prahy družstev mladších žáků družstvo TJ Bohemians Praha „A“ před týmem Unichess „A“. Pohár a medaile budou družstvu Bohemians předány v nejbližším možném termínu. Jako ředitele turnaje a předsedu Komise mládeže PŠS mne nastalá situace nesmírně mrzí a všem postiženým se velice omlouvám. Věřím, že se nic podobného v budoucnosti nestane.”

V turnaji jsme měli ještě družstvo Bohemians “B”. Ti se umístili na 9.místě (nasazení jsme byli také devátí). Bohemians “B” v posledním kole porazilo OÁZU “A” a náš “B” tým si ve druhém kole připsal i velmi cenou remízu 3-3 s Kobylisy “A”. Nechybělo moc a mohl náš béčkový tým porazit kromě áčkového týmu Oázy i Kobylisy. Jen se tedy potvrdilo, že mládež do 12 let máme opravdu velmi dobrou.:)

Příští rok budeme usilovat o tzv. zlatý hattrick, bylo by hezké, kdybychom i třetí rok v řadě zvítězili. Přebor Prahy ml. žáků je nejvyšší soutěž na úrovni kraje. (Na rozdíl od starších žáků, kde je systém trochu jiný.) Kromě klasických pražských týmů se zrodil nový ruský tým ŠK Aurora, který letos skončil na třetím místě. Obávám se, že do budoucna bude naším velikým konkurentem. Z našich hráčů netřeba někoho vyzdvihovat, všichni předvedli výkon odpovídající svému elu. Výsledky: https://chess-results.com/tnr624325.aspx

 

 


1651262412669 1651262412706

 

1651262412743

 

1651262412776