Vyšehrad D – Bohemians B 4:4 po divokém průběhu.

S výsledkem mohou být nespokojeni oba kapitáni, i když jsme objektivně asi měli k prohře trochu blíže my. Hodně rychle prohrál Jarda (ztráta pěšce bez kompenzace a i pozice, takže to místo dlouhého trápení raději trochu urychlil). Alešova pozice také nevypadala pěkně a král v (dost otevřeném) centru věštil potíže, na které nakonec došlo (možná to nakonec urychlil nějaký přehled, viděl jsem to až u podpisu). Šimon jako obvykle postavil pevnou pozici a postupně vše měnili až do 4věžovky a když došlo i na věže , dohodli se na půlce.

Snížil Jindra, když v partii start-cíl někde vykombinoval pěšce navíc a koncovku všech těžkých figur s volným d-pěšcem navíc (a lehce deformovanými pěšci soupeře) přes výměny dotáhl do jasné pěšcovky. V duchu starých mistrů (hraje se na mat, ne na materiál!) obětoval napřed pěšce, pak věž a pak ještě figuru za namíření všech zbývajících figur proti králi zadrženému v centru. Při děsivé spotřebě času (cca polovina limitu padla na prvních 9 tahů) nakonec prokázal, že materialismus se nevyplácí a soupeře ještě před 20. tahem zmatil (krásná miniaturka, bílý král dostal mat na g4… Ale neuvidíte ji – aspoň ne hned, protože ji jednak nemám a jednak tam partii neumím vložit :o)). Takže bylo 2,5:2,5 a zbývaly 3 partie na zadních deskách.

Já jsem tentokrát hrál opatrně a pozičně a kupodivu z toho vznikla asi přivyhraná pozice, kde jsem ale nebyl schopen najít nějakou přesvědčivou cestu k výhře a při pokusu přestavět figurky trochu smysluplněji jsem připustil trojí opakování pozice (čehož jsem si samozřejmě včas nevšiml), takže remis a nejnadějnější pozice nevyužita.

U Mirka byla dlouho vyrovnaná situace,  ale bylo potřeba hrát na výhru a nakonec soupeř jednoho pěšce navíc získal (což bylo asi spíš nepříjemné než opravdu nebezpečné) a šlo o to, jestli náhodou soupeř nebude chtít spadnout. Nechtěl, remis. Na poslední desce u Honzy se pozice měnila a výhoda taky. Nejdřív měl Honza pěšce zdravě vypadajícího pěšce navíc, pak ale soupeřovy figury nějak ožily, pěšec odešel a na pozici bych si opravdu nevsadil. Co se pak dělo nevím (měl jsem se svou pozicí i časem dost starostí) ale najednou byla remíza i tam. Je to škoda, body by se hodily. Doufejme, že je to náznak k obratu k lepším zítřkům.

ŠK Sokol Vyšehrad D TJ Bohemians B
Karas Marek H Z 2231 ½ ½ 2222 Macharáček Šimon Z
Trepka Jan Z 2114 1 0 2268 Voříšek Jaroslav V Z
Tyomkyn Mikhail Dr. C Z 2159 1 0 2274 Pekárek Aleš Z
Hlavsa Petr V 2130 0 1 2041 Korsa Jindřich Z
Zajíček Karel Z 1932 0 1 1984 Daniel Martin Z
Neuman Zákoucká Adéla Z 1892 ½ ½ 1996 Matějka Petr Z
Zdrubecký Miroslav Z 1890 ½ ½ 2015 Kalous Miroslav
Brčák Marek 1908 ½ ½ 1896 Holub Jan
4 4