…o ní se zasloužil Míša Lutskiy v kategorii do 10 let, a to za druhé místo se ziskem 6 bodů z 9 partií. Moc gratuluju, je to skvělý úspěch (navazuje tak na svou loňskou stříbrnou medaili z H08, na jistého Jakuba Petra z H14 v roce 2016, kde získal bronz, a je to nejlepší výsledek od vítězství Jana Petra v H16 z roku 2014). Navíc ho tento rok ještě stále čeká MČR do 8 let, kam věkově spadá. Dále Tamí Jakubše skončila v D12 na 8. místě s 5/9, což je také moc pěkné na první účast na MČR. Tom Tichý skončil v H14 11. se ziskem 5/9, Zdenda Davídek v H16 se ziskem 4/9 obsadil 16. místo.

Pro rozbory partií a více fotek a informací o celém týdnu, prosím, přečtěte si mou reportáž “MČR mládeže”. Zde jen sepíšu finální zhodnocení a přidám poslední fotky.

Míša Lutskiy, stříbrná medaile!

Pro mě určitě největší překvapení. Už jsem Míšu viděl hrát vážné partie za dorostenecké Céčko, kde hrál velmi rychle, ale proti soupeřům tam to bohatě stačilo. Nebyl jsem si jistý, jak si povede v porovnání tady. Po prvním kole, kdy uvěřil svému soupeři, že mu vychází taktika, jsem mu dal za úkol, ať mu po každé partii zbyde maximálně hodina. Tento úkol plnil na jedničku a hned to mělo výsledky – vyhrál 4x v řadě, kdy on sám žádnou hrubou chybu neudělal (také díky tomu, že se dokázal včas zamyslet), a naopak potrestal chyby soupeřů. V šestém kole ho naopak přibrzdila jeho hrubá chyba v remízové jezdcové koncovce, kde ztratil jezdce. V kole osmém si pak poměřil síly s Nikitou Filindashem, suverénem H10 (s ELO přes 2000 – a musím uznat, hrál fakt vyspěle a dobře, všechny přehrál). Zde ztratil figuru bohužel už v zahájení. Na poslední kolo už mu nezbývalo mnoho sil, ale soupeři také ne. Míša tedy zase přepnul do svého “blitz mode”, ale nic nepřehlédl a soupeři odebral pěšce, figuru, a pak dal mat.

Jeho hlavní předností je skvělá taktika a to, že nedělá moc chyb. Navíc se v několika partiích musel bránit a nevadilo mu to. V hodně ohledech se může zlepšit (hlavně ve využití času – věřím, že to přijde časem, až pochopí, že je v těch pozicích nad čím přemýšlet, např. nad plánem hry), ale je furt mladý, a ta taktika je základ. Těším se na něj na dalších turnajích a doporučuju ho sledovat (Jindra Korsa ví, když ho potkal nějaké úterý na Bohemce a v blicce s ním prohrál).

Tamí Jakubšetěsně pod nasazením

Pro Tamí to byl náročný turnaj. Vstoupila do něj úžasně a poprvé se nadřela až v třetím kole, kdy se musela ubránit tlaku soupeřky. To zvládla, a pak se dostala k těm nejlepším z celé kategorie. Čtvrté kolo bezpečně zremizovala, když možná i někde stála lépe, páté kolo poprvé narazila, když nevyužila svých dobrých možností ze zahájení, a v koncovce ji soupeřka přehrála. Šesté kolo moc pěkně vyhrála (soupeřka udělala brzy hrubku, ale Tamí ji neskutečně tlačila). V kole sedmém soupeřka zahrála variantu s obětí figury, která je bohužel jedna z hlavních, ale Tamí ji neznala. Figuru nevzala, ale zahrála špatně a soupeřka ji už nedala šanci. V osmém kole se Sofií Markiinou to byl tuhý souboj, oběma hráčkám zbylo na konci méně než 2 minut, Tamí bohužel přesně 0 sekund. Do devátého kola dostala tedy Tamí přijatelnou soupeřku, kdy se opět dostala do pozice, kde musela s figurou navíc bránit krále v centru. Bál jsem se, kolik jí na to zbylo sil, ale obranu vymyslela velmi dobře, a je jen škoda, že finální pozici nezkoušela hrát na výhru dál (i když po náročné obraně a celém týdnu rozumím, že už na to moc sil neměla).

Tamí je velmi kreativní, jak jsem psal už na začátku. Chybí jí bohužel základní principy poziční hry (během týdne jsme se na to hodně zaměřili a 6. kolo zahrála pozičně moc hezky) a také koncovku v 5. kole nezahrála vůbec dobře (hodně špatně zhodnotila (respektive asi vůbec nezhodnotila), že výsledná pěšcovka není tak hrozná, když byla beznadějně prohraná). V této kategorii už jsou ale obě věci velmi podstatné, a tak to doporučuju zlepšit. Stále je velmi mladá a v budoucnu bude skvělou šachistkou, pokud bude na sobě pracovat.

Tom Tichý, nejlepší MČR

Tomáš hrál už 3. MČR. Poprvé v roce 2020 skončil (tehdy po 7. kole kvůli COVIDu) na 12. místě, o rok později sedmnáctý. Letošním 11. místem si tedy vytvořil dosavadní maximum. První kolo se mu nepodařilo, zdálo se mi, že byl šachově mimo. Postupem turnaje ale začal dávat větší pozor – ve druhém kole hrál aktivně, pak ztratil kvalitu, ale i s tímto materiálem soupeře poměrně jednoduše přehrál. Následovala smolná prohra, kdy místo vítězné kombinace ztratil materiál, a pak ještě jedna prohra (asi nejhorší partie, co zde odehrál). Z posledních 5 kol ale uhrál 4 body, kdy ještě navíc 5. kolo, které jen zremizoval, měl úplně vyhrané. Všechny vyhrané partie měly stejného jmenovatele – velký poziční tlak a postupné vylepšování svých figur. Soupeřům nedal ani čuchnout, koukalo se na to opravdu hezky (např. doporučuju pro Míšu a Tamí, aby se na jeho partie z 5., 6., 8. a 9. kola podívali). V jediné partii se musel bránit, a to v kole 7., kde to ale zvládl.

Tom zvolil zajímavou přípravu – několikrát šel hrát tenis (mimo šachů se věnuje hodně také tenisu, hned po posledním kole ho jeho mamka odvážela na tenisový turnaj) i v dny, kdy jsme už předtím šli hrát fotbal. Nenapadá mě žádný velký nedostatek, možná občas moc povrchní propočet (očekával bych od něj, že už bude počítat trochu hlouběji a přesněji), a pak začátek turnaje ho zastihl nerozehraného. Jinak ale velmi dobrá práce!

Zdenda Davídek, cenné zkušenosti

Zdeněk se původně na MČR nedostal, ale po odhlášení jednoho hráče byl kvalifikován jako první náhradník. Zdenda se šachům poslední dobou hodně věnoval, odehrál hodně partií (liga mládeže, MČech, Open Praha, Pražský Přebor za Bohemku D a F, premiéra za Bohemku A). Tento týden ho ale nezastihl v dobré formě – první partie byla podobná těm z loňského roku, soupeř ho postupně přehrál, ale pak Zdenda zapnul a urputně se bránil, až možná stál i o něco líp. Od druhého kola se ale začal projevovat velký neduh – hrubé chyby v propočtu. V něm udělal chybu hned asi v 2. tahu, velmi jednoduchou, a hned se vzdal. Třetí kolo odehrál slušně, remíza. Po zbytek turnaje se ale opakoval jeden ze tří scénářů: a) soupeř nezvládl zahájení a Zdenda vyhrál b) Zdenda měl ze zahájení perspektivní pozici, ale nevyužil ji a remizoval c) Zdenda zahrál hrubku a kvůli tomu prohrál.

Z pohledu jeho trenéra mi přijde trochu škoda, že žádného soupeře nepřehrál, když nevyhrál hned v zahájení. Šance určitě měl v 3. a 7. kole. Jsem rád, že se špičkou své kategorie odehrál většinou vyrovnané partie, jen je škoda, že je pak rozhodovaly hrozné hrubky. To musíme zlepšit. Stejně tak vyhrávání lepších pozic.

 

Tak, máme po náročném týdnu, doufám, že jste si všichni celý týden užili tak, jako já. Děkuju ještě jednou Jiřímu Jakubše za fotky a starost o Tamí a Konstantinu Lutskiy za starost o Míšu a roli šoféra. Jen teď jdu trochu odpočívat. Budu se těšit na nějakém dalším turnaji! Tak na sobě všichni pracujte!

Fotky (ode mě a Konstantina Lutskiy (to jsou ty, na kterých jsem také já)):

IMG-20230318-WA0000 IMG-20230318-WA0004 20230318_153020

 

…a ještě jedna z FB ŠSČR (na oficiálních stupních vítězů po boku Nikity Filindash – toho můžeme za pár let vidět hoodně vysoko):

Misa_no2