Mistrovství České republiky družstev do 12 let skončilo pro Bohemku (asi) nejlepším výsledkem v historii klubu. Od roku 2002 jsou dohledatelné výsledky a Bohemka se nikdy neumístila v TOP3. Jedná se tedy zřejmě o nejlepší umístění družstva Bohemians do 12 let v historii. K prvnímu místu v Přeboru Prahy z let 2021 a 2022, a ke stříbru 2023 v Přeboru Prahy, jsme konečně přidali i medaile a pohár z MČR. Děti hrály ve složení: Černý Rodan, Jakubše Tamae, Lutskiy Mikhail, Černý Ren, Gao Tianle, Willis Max, Novák Kryštof. S dětmi jsem byl na turnaji já – Ondřej Dunder.

 

Nasazení jsme byli až jako devátí.. Nicméně v děti jsem vkládal velkou důvěru, tajně jsem pomýšlel i na nejvyšší stupínek. Především tedy z toho důvodu, že v týmu byly hned 3 děti, které všechny dlouhodobě (přes 2 roky) osobně trénuji, a tak jsem těmto dětem velmi věřil. K tomu zbytek týmu se skládal také z šikovných dětí, všichni mají osobní trenéry (pana Konopku, pana Ambrože, pana Daňhela).

Turnaj začal již v pátek odpoledne, zahájili jsme ho pohodovou výhrou 5:1 nad ZIKUDA Turnov.

Ve druhém kole jsme dostali tým Panda Rychnov, (tým Pandy skončil na Mistrovství ČR v roce 2021 i v roce 2022 na 2. místě, takže opravdu silný soupeř). Zápas začal jako téměř všechny naše zápasy.. velmi brzy jsme vedli 1:0 díky Krýšovi a pár minut na to jsme vedli 2:0 díky Míšovi. Tři další partie byly vyrovnané a na jedné jsme byli přivyhraní, vypadalo to na další snadnou výhru.. Jenomže(!), pak se stalo něco velmi smolného a těžko uvěřitelného, vzhledem k tomu, že se hrálo tempem +10 sekund za tah. Během asi dvou minut spadli 3 naši hráči na čas. V tu dobu jsem byl velmi zklamán, jelikož partie, kde naši hráči popadali na čas, nebyly rozhodně prohrané. No, takže nakonec dosti smolná prohra 2:4, jelikož půlka našeho týmu popadala na čas:(

V sobotu jsme ve třetím a čtvrtém kole přidali dvě pohodové výhry 5:1 a 5,5-0,5. Výhra 6-0 nám stále těsně unikala. Následně jsme do pátého kola dostali tým Říčan. Před zápasem jsem dětem říkal, že bych chtěl, abychom konečně vyhráli 6-0. Zápas s Říčany jsme začali výhrou Krýši a Míši (jako vždy), takže velmi rychle jsme nad Říčany vedli 2-0. Další dvě partie byly za nás vyhrané, zbylé dvě remízové. Čekal jsem tedy výhru nad Říčany 5-1. Ovšem opět si 4 děti v jednom kole vybrali smůlu.. ze dvou vyhraných partií se staly remízy a ze dvou remízových koncovek se staly prohry. Takže místo výhry 5-1 jsme se museli smířit s výsledkem 3-3 s Říčany, s čímž jsem tedy rozhodně spokojen nebyl, Říčany jsme měli porazit.

Po pátém kole následoval v sobotu oběd a dvouhodinová pauza. Naobědvali jsme se a šli jsme s dětmi rovnou na hodinku na fotbal. Když zbývalo asi 20 minut do nového kola a děti byly uhnané z fotbalu, tak jsme se šli připravit na tým Aurory. V 6. kole jsme hráli s nejsilnějším týmem, s prvním nasazeným týmem ŠK Aurora, která byla před turnajem považována za hlavního favorita celého turnaje. Na Auroru jsme se tedy v rychlosti připravili a šli na ně. Krýša a Míša tradičně vyhráli a vedli jsme nad prvním nasazeným týmem 2:0. V tu dobu měl Rodan na první šachovnici vyhranou pozici, ale přišel za mnou, že se klepe a že je nervózní, jestli může nabídnout remízu. Zbylé tři partie byly remízové, a tak jsem mu řekl, ať remízu nabídne, jestli se necítí na to to hrát, ač stál jasně lépe a on to věděl. Vedli jsme 2,5:0,5. Tamae na druhé šachovnici si mezitím posbírala pár pěšců a hrála koncovku věž + 4 spojené pěšce vs. samotná věž soupeře. 3,5 bodů bylo jasných a tak se naše dvě zbylé šachovnice mohli vzdát. Nejsilnější tým Aurory jsme porazili 3,5:2,5.

Na poslední sobotní kolo nám los bohužel přisoudil ŠK Staré Město. Tento tým vyhrál MČR v roce 2021 i v roce 2022, (i v roce 2023). Za ŠK Staré Město hrál na první šachovnici host Jan Bára z Prahy. (Náš tým byl bez hosta). Zápas proti Starému Městu začal velmi dobře, tradičně za chvilku vyhrál Krýša. Míša byl přivyhraný. Ke Krýšovi se přidal i Gojiš na 5. šach a vedli jsme tak 2:0. Bohužel poté naši soupeři nás přehráli na třech šachovnicích a tak byl stav 2:3. Poprvé byl soupeř opravdu silnější než my. Trvalo to 7 kol. Míša byl v jeden moment (podle Lichess motoru) v pozici +10, ale nenašel nejlepší tahy a tak se přešlo do remízové koncovky, kde soupeřka dala věčný šach a Míša poprvé nevyhrál. Se Starým Městem jsme prohráli těsně a smolně 2,5:3,5.

V neděli zbývala odehrát poslední dvě kola. Na nedělní ranní kolo k nám byl los opět velmi přísný a čekalo nás BŠŠ Frýdek Místek. Bylo mi tedy jasné, že po přípravě na tým ŠK Aurory bude potřeba, abychom se připravili podruhé – a to na tým velmi silné Beskydské Šachové Školy.

Od roku 2002 do roku 2008 vyhrálo BŠŠ Frýdek Místek všech 7 mistrovství ČR v řadě. Zároveň od té doby, co jsou dohledatelné výsledky z MČR (2002) se BŠŠ umístilo za těch 21 let celkem 19x na prvních třech místech.. Je to jednoznačně nejúspěšnější mládežnický tým do 12 let a zároveň to byl tým, který remizoval se silným týmem Panda Rychnov. Takže jsme věděli, že nás v neděli ráno nebude čekat nic lehkého. Nicméně přesto jsme šli celý tým v sobotu večer asi na 3 hodiny hrát fotbal, (kde se proti nám postupně vystřídal tým Českých Budějovic, tým Říčan a ještě pár dalších dětí z jiných oddílů.) Ve fotbale jsme si zvedli sebevědomí, zastříleli si góly a na BŠŠ se připravovali až pozdě večer.. S některými hráči to bylo potřeba více, s některými méně. Ráno jsme vstali, půl hodiny před partií šli na snídani a po snídani ještě ti, co potřebovali zopáknout přípravu, tak jsme to rychle během pár minut projeli.. Naše děti byly odhodlané BŠŠ rozsekat.

Nejlepší šachovou školu BŠŠ Frýdek Místek jsme nakonec porazili celkem bez problémů 4,5-1,5. A jelikož jsme moc dobře věděli, že tato výhra v předposledním kole ve spojitosti s výhrou v posledním kole nám jistojistě přinese medaili, tak jsme se opět shromáždili společně na jednom pokoji v momentě, kdy jsme všichni dohráli a začali se tak připravovat na posledního soupeře. Soupeře jsme sice neznali, ale tušili jsme, že dostaneme Jezdce Jundrov, (kteří minulý rok skončili třetí na MČR a letos dokázali remizovat s velmi silnou Pandou Rychnov).

Poslední kolo bylo zveřejněno až na poslední chvíli, následně jsme upřednostnili přípravu na soupeře před tím být na partii včas, a tak jsme i lehce po začátku kola posečkali, abychom se připravili i na Jezdce Jundrov. Chtěl jsem všem dětem říct, co hraje jejich soupeř, aby se hlavně vyhrálo a bylo medailové umístění. To se vyplatilo. Klasicky Krýša na poslední šachovnici už v 6. tahu byl vyhraný. Krýša celým turnajem prošel jen s výhrami. V některých partiích měl štěstí, ale většinu soupeřů prostě přejel. V tu dobu jsem už pár naším hráčům říkal, ať nabídnou remízu. Remízou nakonec skončila partie na 1. šachovnici, takže byl stav 1,5:0,5 a historický úspěch byl zas o kousek blíže. Mezitím Tamae na druhé šachovnici získala čistou kvalitu navíc a to jsme měli ve hře ještě Míšu, (Míša měl zatím 7,5/8 bodů). Chvíli na to Ren získal na 4. šachovnici figuru, a tak se schylovalo k tomu, že po výhře nad BŠŠ, můžeme v klidu porazit i další velmi silný tým. Na 5. šachovnici náš hráč spadl na čas.. Stav byl 1,5:1,5. Ren dotáhl partii do vítězného konce, vedli jsme 2,5:1,5. V tu dobu ale Míša stál (pocitově) na prohru, materiálně rovně, nicméně poprvé Míša soupeře nepřehrával a naopak se Míša musel doost bránit. Tamae dostala nabídku remízy.. to jsem samozřejmě nejprve musel odmítnout, protože pokud by byl stav 3:2 a Míša by prohrál (v tu dobu to na prohru vypadalo), tak remíza 3-3 by pro nás znamenala jisté 4. místo na MČR. Čtvrtí jsme skončit rozhodně nechtěli, to by bylo zklamání, a tak Tami tahala dále, stále měla celou kvalitu navíc, nicméně soupeř to tak moc zablokoval, že se Tami nemohla pohnout, navíc v turnaji spadla několikrát na čas, najednou hrála na čase pod minutou a tak to dala radši za remiz opakováním tahů. Stav byl 3:2 a dohrával náš nejmladší (sedmiletý) Míša. Míša je prostě borec a ubránil připrohranou pěšcovou koncovku s dámami, která hned v několika momentech byla za soupeře vyhraná (podle enginu). Úplně v poslední partii jsme tedy konečně měli štěstí i my, vrátila se nám tak smůla z předešlých zápasů, Míša soupeře uremizoval do dvou holých králů, my porazili Jundrov 3,5:2,5 a věděli jsme, že JSME TŘETÍ NEJLEPŠÍ V ČR. Radost dětí byla velká.

Vyhrálo ŠK Staré Město, zcela zaslouženě. Tři roky po sobě vyhráli MČR. Jedinou věc bych jim vytknul, že hráli s hostem na první šachovnici.. Bez hosta na první šachovnici by zřejmě první neskončili. Druhá skončila Panda Rychnov. Tři roky po sobě je Panda vždy stříbrná. Dlouhodobě také skvělé výkony jako Staré Město. No, na třetím místě loni skončilo BŠŠ Frýdek Místek, letos jsme BŠŠ na třetím místě vystřídali my – BOHEMIANS PRAHA.

Nejlepšími hráči byli jednoznačně Krýša a Míša. Oba kluci vyhrávali své partie hlavně velmi rychle, takže pro zbytek týmu bylo příjemné vidět, že zkraje zápasu vedeme rychle 2-0. Míša hrál na třetí šachovnici, měl 7 výher a dvě remízy (jednu bronzovou remízu!). Krýša měl samé výhry. Zbytku týmu se dařilo průměrně. V Harrachově navíc startovaly dvě naše děti, které braly antibiotika a vypadalo to chvíli před turnajem, že ani nepojedou. Takže dvě děti s antibiotiky, ale i tak podaly slušné výkony. Celý turnaj nás kromě Krýši a Míši držely spíše zadní šachovnice, nicméně v posledních dvou kolech, nejdůležitějších momentech celého turnaje, zahrály velmi dobře i naše první dvě šachovnice- Rodan a Tamae. Oba dva zahráli v posledních dvou kolech přesně to, co bylo potřeba a co jsem od nich očekával. Ze začátku turnaje jsem totiž s výkonem Rodana a Tamíka moc spokojen nebyl. Třetí šachovnice- Míša- celý turnaj naprosto skvělý a zodpovědný výkon. Na čtvrté hrál Ren, kterému jsem musel po dvou prohrách v posledních sobotních kolech říct, že potřebujeme, aby v neděli hrál lépe. Na páté šachovnici se střídali Max a Gojiš, oba zahráli průměrný turnaj dle svého ela. Na šesté šachovnici hrál Krýša, který všechny partie vyhrál, (některé se štěstím), ale mít samé výhry to určitě není náhoda. Navíc již v Přeboru Prahy náš tým držel, kde udělal 6,5/7, také nejvíce bodů v týmu.

Odkaz na výsledky: https://chess-results.com/tnr767797.aspx?lan=5&art=0&rd=9

S dětmi mě to bavilo a myslím, že i děti to bavilo se mnou. :) Ubytovaní jsme byli v hotelu Fit Fun, ve kterém jsme se stravovali a i se v něm hrálo, což bylo pro nás příjemné, že jsme se nemuseli nikam přemisťovat. S výsledkem jsem určitě spokojený, je to nejlepší umístění Bohemky. Zápasy, které jsme prohrály, byly ovšem velmi smolné a myslím si, že pokud by se turnaj opakoval se stejnými týmy a stejnými hráči třeba za týden, že bychom s dětmi bojovali ještě o vyšší umístění, než je třetí místo. Snad za rok na to navážeme! Děti máme skvělé a těším se s nimi na další mládežnickou soutěž družstev.