Spojené minizpravodajství ze 4. kola.

Začneme „D“, protože hrálo dříve. Zpravodajství bude velmi stručné, protože extrémně malé prostory hracích místností prakticky znemožňují pohyb, takže jsem skoro nic neviděl. První přišly dvě prohry Honza přešel do horší koncovky, která skončila ve střelcové koncovce, která byla i při (na začátku) stejném počtu pěšců beznadějná. Mně se nejen nepodařilo nikde vyrovnat, ale z celkem normálního zahájení vznikla po pár tazích naprostá příšernost, kde se černý jen snažil vykrývat nejhorší průšvihy a čekal, odkud přijde závěrečný úder (posledních pár let vyrábím hrůzy často, ale tahle byla asi nejhorší). Remizoval Jindra (pozici jsem za celou dobu viděl jen jednou a to vypadala vyrovnaně). Saša nakonec vyhrála dost přesvědčivě, mám dojem, že soupeř trochu pomohl a pak už to byla jen otázka času. Vyhrál (už tradičně) Zdeněk, za cenu figury se bílé figurky rojily nepříjemně blízko kolem černého krále, ale pozice držela a figura je figura, a když byl odražen přímý útok, Dan to vzdal (černý mohl vynutit za cenu té figury výměnu dam a přejít do hladce vyhrané koncovky. Ota ze zahájení postavil pozici na hranici vyhranosti (na pohled tam prostě něco být musí, jen při konkrétní variantě to černý vždy nějak zhruba udrží), což byla domácí příprava (!). Jenže černá pozice se postupně začala zlepšovat a v závěru to už vůbec nevypadalo hezky. Naštěstí soupeř zesílil pozici přisunutím věže z h-sloupce a umožnil průnik dámy s okamžitým věčným šachem. A protože obě zbývající pozice byly vyhrané, šlo už jen o nervy. Mirek v tradiční časovce zvládl kontrolu a do nastavení šel s hladce vyhranou pozicí. Soupeř většinu nastaveného času strávil hledáním nějakého rozumného pokračování a když mu Mirek naběhl (nebo to možná se zbývajícím časem byl geniální záměr), vznikla koncovka střelec+velmi postouplý pěšec proti soupeřově dámě. Rozhodl čas. Tomáš trochu hrál divákům na nervy, když hrou na jasnou výhru bez jakékoli protihry pro soupeře nevyužil několik rychlejších pokračování, ale historie se na způsob výhry neptá: Mahrla tak zůstává nadále poslední, což vzhledem k soupisce i průběhu tak úplně nechápu – a Déčko se vrátilo na 2. místo.

 

Béčko hrálo ve Vršovicích, které zatím podávají dost nevyrovnané výkony. Vzhledem k tomu, že bylo dost lidí, byl jsem hra ušetřen a Béčku se tak otevřela cesta k výhře :o)

V zahájeních se nic moc mimořádného nedělo – snad kromě Zdeňka, kterému se zahájení tak úplně nepovedlo a pozice vypadala opravdu ohavně. Po deskách: Jarda stál asi trochu hůř, nevím, jestli tam byl problém objektivně, nebo přehlédnutí (asi přehlédnutí Dh5, po kterém bílý získal pěšce), v každém případě po výměně dam dál nebylo jak rozumně pokračovat. Šimon Milana Srbu prostě přehrál, pokud tam byly nějaké možnosti, tak zůstaly za kulisami. Zdeněk svou podivnou pozici udržel a získal kvalitu, ale za cenu uvolnění bílých pěšců na královském křídle. S ubývajícím časem rostla šance na chyby a nakonec jednu obzvlášť hrubou udělal bílý a bylo fakticky hotovo (bez toho Va4 bych to ale raději hrál za bílé, čert a počítač ví, co to bylo objektivně….). Aleš svého soupeře metodicky rozmačkal a vyhrál jako první. Tomáš hrál dlouho materiálně rovnou pozici, kde nebylo jednoduché se nějak rozumně aktivizovat. Pak ale bílý pustil dámu na e3 (nevím jestli musel, spíš ne) a pozice se zhroutila. Jindra sehrál zvláštní partii – z výměnné Francie postupně získal převahu, taktikou získal i figuru , ale soupeř získal útok na krále. Asi by to nějak rozumně krýt mělo jít, nicméně výsledkem byla kvalita méně a hodně divná koncovka, která určitě šla hrát jinak za oba. V konečné věžovce měl sice soupeř 2 pěšce navíc, ale s odříznutým králem mu to nebylo nic platné. U Oty oba soupeři dávali pozor a i když se Ota snažil, soupeř ho projít nenechal. Mirek tam měl útok, pozice ale držela a protože nebylo nutno riskovat, skočila partie opakováním tahů, kterému se soupeř (kvůli matové hrozbě) nemohl vyhnout. Výsledek  je pěkný a forma hráčů povzbudivá do dalších kol.

Sokol Vršovice A TJ Bohemians B
Svatoš Jan Z 2137 1 0 2258 Voříšek Jaroslav V Z
Srba Milan Z 2066 0 1 2184 Macharáček Šimon Z
Seifarth Robert Z 2105 0 1 2058 Davídek Zdeněk Z
Liuba Volodymyr C Z 2009 0 1 2261 Pekárek Aleš Z
Vávra Jan Z 1892 0 1 2092 Mičánek Tomáš Z
Cantier Jean-Francois H 1907 ½ ½ 1982 Korsa Jindřich Z
Jarrah Kamal H 2014 ½ ½ 1977 Huřťák Otto
Plášek Zdeněk 1867 ½ ½ 1996 Kalous Miroslav

Poznámka: včera hrálo D zápas 5. kola s Duklou C a vyhrálo 5,5 : 2,5. B hraje dnes s Pankrácí C.