Zápas na naše poměry vyrovnaný, šanci na remízu jsme drželi až do 16:00.

Jako první skončil Jiří Jirka. V oblíbeném katalánském dámském gambitu černý držel gambitového pěšce na c4 a věž originálně posunul na a6. Na d6 už však nedorazila, černí pěšci popadali jako hrušky a ještě dlouho před časovkou jsme se poprvé v sezóně ujali vedení 1-0. Ostatní partie však příliš optimismu nedávaly, např. Bohouš na osmé už měl ve francouzské pěšce b7 méně. Soupeři vyrovnali na 6. šachovnici, bílý vypadal připraveně, získal spoustu času, prostor na královském křídle a pole vniku na dámském křídle, černá pozice Honzy Juptnera bohužel nevydržela.

Poté Vasil dostal nabídku remízy, od JJ pokyn, aby bílými s mírnou prostorovou a časovou převahou hrál v ježkovité struktuře dál, remízu se rozhodl přijmout.

Další remíza následovala u Nondase, zahájení vypadalo podezřele, oslabení pěšci v centru a pole d5 pro bílého, nicméně figurová protiaktivita a spousta výměn se ukázala jako dostatečně silný argument. Na 2,5-2,5 posunul zápas Květa Znamenáček. Nejprve ověřoval, jestli jsou silnější koni na kraji nebo v centru, pak hrál proti izolovanému pd5, pak s opticky lepším koněm proti střelci g7 za pěšcem d4. Aktivní černá věž a prostor bílému moc šancí na výhru nedaly.

Zbyly tři partie, všechny podezřelé. Předseda na první bílými myslel jen na remízu. Po výměně pěšců e5 a e4 ve španělské s perspektivou výměn všeho na e-sloupci mi radostí svítily oči.  Prohrát se dá všechno, zrušení symetrie a vznik dvojpěšce při vynucování přechodu do pěšcové koncovky umožnilo černému odmítnout remízu. Pokud pěšcovka nebyla náhodou prohraná tak jako tak, tak jsem hned prvním tahem v ní další nepřesností vytvořil docela hezkou úlohu na téma černý nečekaně vyhraje, kterou soupeř vyřešil.. 2,5-3,5

Bohouš se po ztrátě pěšce v zahájení docela vzpamatoval a tvářil se, že hraje gambit, zejména, když měl po chvíli koně míň jen za pěšce a náznak aktivity. Ta se moc nekonala a hrála se dlouhá koncovka, kde se bílý snaží uplatnit koně víc s pěšci na jednom křídle. Bílý ji hrál poněkud nejistě a koně raději vrátil. Věžovou koncovku pak Bohouš ubránil docela neobvykle s pomocí věčného šachu.

Nejnapínavější partie na druhé šachovnici začala jemně řečeno originálním stylem zahájení černého. V Benoni proti bílému domečku Sg2 bílý nejprve pokryl b7-b5, tak černý nechal střelce na g7, pěšce na e7 a další pěšce postavil na f6 a g5 a dámou zaútočil na h5. Bílý se moc nelekl, zdálo se, že stojí v časové tísni lépe a černý jen trikuje. V tu chvíli se partie poprvé rekonstruovala, bílý měl v partiáři zapsáno 41. tahů, proto si nechal vypršet čas, černý však měl teprve 39 tahů. V tu chvíli jsme měli slušnou šanci na výhru v této partii. Proto vždy, když soupeři během rekonstrukce objevili zapomenutý zapsaný tah, tak domácí diváci jen dvakrát zklamaně vydechli. Nevadí, po časovce měl Tomáš pěšce víc a díky Bohoušově obraně s koněm míň šance na vyrovnání stále žila. Objektivně šance na výhru asi nebyla, ale jak víme z prvního kola, stát se může všechno. Bílý nabídnul remízu, pak v určitou chvíli reklamoval trojí opakování pozice a následovala druhá rekonstrukce. Opakování se neprokázalo, Tomáš lámal pozici pro družstvo dál na výhru, bohužel nakonec prohrál.

Co se dá dělat, třeba ty body uděláme jindy.

1. Zvára 2419  0-1 Michalík 2508
2. Studnička 2388  0-1 Štohl 2518
3. Jirka 2411  1-0 Plát 2474
4. Kourousis 2354  1/2 Chytílek 2397
5. Tričkov 2320  1/2 Pisk 2389
6. Juptner 2364  0-1 Berzinsh 2405
7. Znamenáček 2296  1/2 Langner 2365
8. Dubanský 2245  1/2 Walek 2350