I v šachách existuje výhoda domácího prostředí – v dnešním zápase jsme si pořádně užili pocity hostů díky vichřici, větvičkám na silnici po celou cestu a na závěr i spadlému stromu na silnici pouhé 4 km před hrací místností v Českých Budějovicích. Vstřícní soupeři a rozhodčí nám mile 20-minutové zpoždění po 14-km objížďce odpustili.

Zápas proti papírově silnějším soupeřům probíhal nečekaně příjemně. Na osmé šachovnici nová posila Tomáš Mičánek dbá pokynu kapitána („Za stavu nula nula nemá cenu se ptát, nabídky remízy záleží jen na Tobě“) a po výměnách hodně figur a pěšců v centru bez ptaní remizuje s nebezpečnou soupeřkou, velmistryní Eliškou Klímovou.
Honza Petr na třetí se sice po nabídce remízy od soupeře, MM Ivana Hausnera, jde zeptat, ale dostává připravenou odpověď, že záleží jen na něm. Remízu tedy odmítá, za pár tahů získává kvalitu, a za dalších pár tahů vedeme 1,5-0,5. I většina dalších pozic vypadá velmi pěkně. Po chybě soupeře ve složité pozici původně z výměnné Francouzské chybuje soupeř Honzy Svatoše a vedeme už 2,5-0,5.
Květa Znamenáček dostává souhlas kapitána k trojímu opakování pozice v původně opticky hodně dobré pozici, teď už nejspíš vyrovnané a vedeme 3-1, to bychom nemuseli prohrát. Jarda černými ve zdánlivě klidné hře čtyř jezdců rozpoutal snad už těsně po desátém tahu obětní uragán. Vlezl do vidličky na střelce a věž a nabízel samozřejmě věž, bohužel se nezorientoval na 100%, jen na 95% a soupeři zbyl materiál a klidná pozice, snížení na 2-3.
Na první proti mně bílými ve Volžskému gambitu velmistr Marek Vokáč volí klidnou poziční variantu, kde se nehraje na dámském křídle, ale v centru. Pak ho to přece jen láká do složité hry a najednou všechny černé figury míří k bílému králi. Bílému dochází čas i triky a vedeme už 4-2! Vasil v zahájení v symetrické Grunfeldce bere pěšce za docela nečekanou kompenzaci, pak ve vyrovnané symetrické věžovce odmítá remízu, ale za stavu 4-2 už zajišťovací remízu se soupeřem podepisují.
Nejdéle bojoval Bohouš černými v Caro-Cannu, i když Caro-Cann nehraje, přešli do něj z Tarraschovy obrany dámského gambitu. Chvíli to opticky vypadalo, že stojí lépe, pak zase hůře. Vše dobře dopadlo, remíza a pěkné vítězství 5-3 v prvním kole je doma.

QCC České Budějovice TJ Bohemians Praha
Vokáč Marek (Z) 2400F 0 1 2357F Zvára Petr (Z)
Miesbauer Jan (H,Z) 2298F ½ ½ 2314F Tričkov Vasil (Z)
Hausner Ivan (Z) 2321F 0 1 2312F Petr Jan (Z)
Novotný Michal (H,Z) 2283F 0 1 2250F Svatoš Jan (H,Z)
Vybíral Zdeněk (Z) 2221F ½ ½ 2241F Dubanský Bohuslav (Z)
Cuhra Martin (Z) 2225F ½ ½ 2233F Znamenáček Květoslav (Z)
Borkovec Milan (H,Z) 2197F 1 0 2230F Voříšek Jaroslav
Richtrová Eliška 2221F ½ ½ 2068F Mičánek Tomáš
3 : 5