Předávám dále Listopadový newsletter pro členy ŠSČR.

Ještě bych doplnil – pozvánku na Přebor Prahy v bleskovém šachu jednolivců v pondělí 3.12. od 17:30 a na volební konferenci Pražského šachového svazu hned další den 4.12.

Nový Bor získal stříbro na Evropském klubovém poháru

Od 12. do 18. října probíhaly v Řecku tuhé boje v sedmikolovém Evropském klubovém poháru. Český zástupce AVE Nový Bor obhájil vysoké nasazení a díky výhře v posledním kole nad ázerbájdžánským týmem Odlar Yurdu získal stříbrné medaile. Podrobné výsledky jednotlivých členů stříbrného týmu jsou zde a závěrečný článek na stránkách ŠSČR je k nahlédnutí na tomto odkazu.

Extraliga 2018/2019  – 1. a 2. kolo

První listopadový víkend patřil úvodním 2 kolům šachové Extraligy družstev. Vstup do soutěže zvládl nejlépe 1. Novoborský ŠK a taktéž družstvo GASCO Pardubice, když oba celky získaly plný počet 6 bodů. Naopak zatím bez bodu zůstává ŠK Slavoj Poruba, ŠK DURAS BVK Královo Pole a Slavoj Český Těšín. Podrobné výsledky najdete zde, na stránkách ŠSČR je reportáž.

Labortech Ostrava – 1. Novoborský ŠK aneb 100. neprohraný zápas
Nového Boru v Extralize (zdroj: FB Nový Bor)

Mistrovství světa do 14, 16 a 18 let

Mistrovství světa mládeže do 14, 16 a 18 let se konalo v řeckém Porto Carras. Nejvíce bodů z české výpravy získal favorizovaný Thai Dai Van Nguyen (7 bodů z 11 možných, konečné 16. místo). Pěkných 6,5 bodu získali Karin Němcová a Jiří Liška. Zhodnocení turnaje IM Konopkou naleznete zde. Velký úspěch zaznamenal slovenský reprezentant Viktor Gažík, který vyhrál kategorii do 18 let!Mistrovství Čech a Mistrovství Moravy a Slezska do 16 let
Přelom října a listopadu patřil mládežnickým přeborům, konkrétně Mistrovství Čech mládeže v šachu do 16 let (Harrachov) a Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let (Kouty nad Desnou). Oba šampionáty hrály dívky společně s chlapci v kategoriích do 12, 14 a 16 let, přičemž v Koutech nad Desnou byla i kategorie do 10 let. Moravské a slezské turnaje vyhráli Matyáš Paseka (U16), Adam Frank (U14), Marek Fizer (U12) a Amálie Zádrapová (U10), kompletní výsledky jsou zde. V Harrachově vybojovali tituly Petr Fojt (U16), Michal Jareš (U14) a Jáchym Smolík (U12), podrobné výsledky jsou na tomto odkazu. Na MČR postupuje minimálně 8 hráčů z každé kategorie.

Šachová šalina

První šachová šalina vyjede 9. listopadu ve 14:00 v Brně. Tramvaj bude zastavovat na Náměstí Svobody a na zastávce Malinovského náměstí. Akce potrvá do 17:00 a zájemci mohou hrát v tramvaji volné partie či soutěžit o ceny, přítomen bude IM Pisk po celou dobu jízdy šaliny. Velmistr Blatný současně sehraje simultánku v budově Dopravního podniku města Brna. Bližší informace naleznete na webu ŠSČR.

Světové události

Obrovská šachová událost letošního roku začíná 9. listopadu v Londýně, jedná se o zápas o titul mistra světa, ve kterém se utká Magnus Carlsen a Fabiano Caruana. Živé komentování v českém jazyce bude možno sledovat na YouTube kanále Robert a Petr šachy, pozvánka k živým přenosům je v tomto článku. Od 3. listopadu probíhá turnaj 64 žen hraný vyřazovacím systémem, jehož vítězka se stane mistryní světa v šachu. Jméno vítězky se dozvíme nejpozději 23. listopadu 2018. Od 4. listopadu probíhá ve Španělskumistrovství světa kadetů (do 8, 10 a 12 let), kde máme českého reprezentanta či reprezentantku v každé kategorii.
Budeme rádi, když tento newsletter pošlete svým členům, nebo ho vyvěsíte na webové stránky.Ať se Vám daří na šachovnici i mimo ni,