Vážení šachoví přátelé,

zasíláme Vám prosincový Newsletter pro členy Šachového svazu České republiky.

Magnus Carlsen obhájil titul mistra světa

Jedna z nejdůležitějších šachových akcí letošního roku se konala od 9. listopadu v Londýně. Jak asi víte, utkali se zde dva nejvýše postavení šachisté na elo žebříčku FIDE. Obhajující mistr světa Magnus Carlsen (Norsko, rating 2835) a jeho vyzyvatel Fabiano Caruana (USA, rating 2832) spolu sehráli 12 partií vážným tempem a všechny tyto partie skončily nerozhodně! Po několika nevyužitých šancích na obou stranách byl stav zápasu 6:6 a muselo přijít na řadu prodloužení v rapid šachu, ve kterém jasně dominoval Magnus Carlsen a 28. 11. obhájil titul mistra světa. Zároveň si tak nadělil předčasný dárek ke svým 28. narozeninám, které oslavil 30. listopadu. Videoreportáž přímo z místa dění naleznete na webu ŠSČR, živě komentované přenosy obstarali silní čeští hráči na YouTube kanále Robert a Petr šachy a MS mělo ohlas i v českých médiích.

Mistrovství světa seniorů vyhrál Vlastimil Jansa!

Skvělého výsledku na mistrovství světa seniorů ve slovinském Bledu dosáhl velmistr Vlastimil J
ansa, který získem 9,5 bodu z 11 kol obsadil první místo v kategorii nad 65 let! Stejný počet bodů měl i ruský velmistr Jurij Balašov, který měl v konečném součtu horší pomocné hodnocení než český velmistr a skončil tak na druhém místě. Náš úspěšný reprezentant si tak nadělil zlatý dárek ke svým 76. narozeninám, které oslavil během turnaje.
V kategorii nad 50 let nás reprezentoval Petr Malinovský a Isabela Horáčková. Kompletní výsledky jsou zde.

Velmistr Jansa přebírá pohár pro mistra světa seniorů (fotogalerie pořadatelů)

Mistrovství světa kadetů do 8 – 12 let

Mistrovství světa kadetů se konalo ve Španělsku od 4. do 15. listopadu a Česká republika měla zastoupení ve všech kategoriích. Nejlépe z našich skončil Václav Finěk, který mezi chlapci do 8 let získal 8 bodů z 11 partií a obsadil celkové 9. místo. Závěrečná zpráva o akci je k nalezení na webu ŠSČR.

Extraliga 2018/2019  – 3. a 4. kolo

První prosincový víkend patřil Extralize, jelikož se hrálo její třetí a čtvrté kolo. Naprostou senzací skončil nedělní zápas mezi týmem Výstaviště Lysá nad Labem a hlavním favoritem soutěže, družstvem 1. Novoborský ŠK. V tomto utkání skončilo 7 partií nerozhodně a na první šachovnici porazil bývalý mistr světa Ruslan Ponomariov novoborského Nikitu Vitiugova, což znamenalo první porážku Nového Boru v Extralize po neuvěřitelných 102 utkáních! Po 4. kole Extraligu vede družstvo GASCO Pardubice se 100% ziskem 12 bodů, druhé je Výstaviště Lysá nad Labem (10 bodů) a třetí je 1. Novoborský ŠK (9 bodů). Podrobnou reportáž z extraligového víkendu najdete na webu ŠSČR.

MČR juniorek a polofinále MČR juniorů

Ve Špindlerově Mlýně skončilo 17. 11. MČR juniorek a zároveň polofinále MČR juniorů. Vítězkou obou kategorií MČR (D18 a D20) se stala Kristýna Laurincová se ziskem 7,5 bodu, celkem se mistrovství zúčastnilo 27 mladých šachistek. V souběžně hraném polofinále MČR juniorů bojovalo 64 mladých šachistů o 6 postupových míst na uzavřené MČR. Celý turnaj (a kategorii H20) vyhrál Petr Hollan díky zisku 7,5 bodu, v kategorii H18 byl nejlepší David Černý se ziskem 6,5 bodu.

Mistrovství Čech do 10 let

Mistrovství Čech do 10 let se hrálo v Mostě a jednotlivé kategorie vyhráli: Anežka Nová (D8), Jiří Bouška (H8, 9 bodů/9 kol!), Linda Slívová (D10) a Daniel Juhaňák (H10). Závěrečná zpráva je zde.

Šachová šalina

První šachová šalina vyjela v pátek 9. listopadu v Brně. Šalina se těšila velkému zájmu návštěvníků a během tříhodinové jízdy se v ní vystřídaly zástupy cestujících, které kromě hraní šachu čekaly i soutěže o ceny a komentář IM Piska. Souběžně se šachovou šalinou se konala i simultánka velmistra Pavla Blatného v budově Dopravního podniku Brna. Již teď je plánována šachová šalina i na příští rok.