MČR v bleskovém šachu

Otevřené mistrovství České republiky v bleskovém šachu se odehrálo v předvánočním čase 22. prosince 2018 za velkého zájmu hráčů i médií. V kategorii Open o titul bojovalo 316 hráčů a ženského turnaje se zúčastnilo 48 hráček. Mistrem ČR se stal Viktor Láznička ziskem 13 bodů z 15 kol, druhý skončil Vlastimil Babula (12,5 bodu) a bronz získal Peter Michalík (12 bodů).
Ženskou kategorii ovládla Joanna Worek (12,5 bodu) před Olgou Sikorovou (11,5 bodu) a Terezou Rodshtein (10 bodů).
Po skončení mistrovství proběhlo předání výročních cen ŠSČR. Šachistou roku 2018 se stal Jiří Štoček a Šachistkou roku se stala Olga Sikorová. Podrobný článek o MČR v bleskovém šachu i o výročních cenách ŠSČR najdete na webu ŠSČR. Tématem MČR v bleskovém šachu se zabýval i speciální díl pořadu V šachu.

Vyhlášení MČR mužů v bleskovém šachu 2018 (zdroj: fotogalerie V. Jagr)

David Navara získal bronz na ME v bleskovém šachu!

V makedonském Skopje se od 5. do 9. prosince 2018 konalo ME v bleskovém a rapid šachu. Z českých hráčů se obou turnajů zúčastnili 4 velmistři – David Navara, Viktor Láznička, Jiří Štoček a Miloš Jirovský.  David Navara v bleskovém mistrovství získal 16 bodů z 22 kol a skončil na celkovém třetím místě. Navazující turnaj v rapid šachu se vydařil Viktoru Lázničkovi, který bojoval v posledním kole o medaili. Bohužel poslední partii nakonec prohrál a skončil na 7. místě se ziskem 9,5 bodu ze 13 kol. Díky výhře v posledním kole se před Lázničku dostal David Navara, který celkově obsadil 6. místo díky zisku 10 bodů.

MS v bleskovém a rapid šachu

Ve zkrácených tempech se od 25. do 31. prosince odehrálo i mistrovství světa, konkrétně v ruském Petrohradě, Česká republika neměla v mistrovstvích zastoupení. V obou turnajích (rapidovém i bleskovém) byl hlavním favoritem Magnus Carlsen. V rapid šachu ovšem Carlsen prohrál první dvě kola a následná stíhací jízda mu vynesla pouze páté místo. Mistrem světa v rapid šachu pro rok 2018 se stal Daniil Dubov se ziskem 11 bodů z 15 kol, který figuruje na soupisce Pardubic v české Extralize. Druhý skončil Shakhriyar Mamedyarov a třetí Hikaru Nakamura, oba se ziskem 10,5 bodu.
Následné mistrovství světa v bleskovém šachu bylo již v režii Magnuse Carlsena, který turnaj vyhrál ziskem 17 bodů z 21 kol. Stříbrnou medaili vybojoval mladý Polák Duda (16,5 bodu) a druhý bronz vybojoval Hikaru Nakamura (14,5 bodu).

Andreikin – Carlsen aneb i mistr tesař se utne
V pozici na diagramu mohl bílý porazit mistra světa tahem 73. f8D!, kdy po 73… Vxf8 74. Kxf8 Ke6 75. Kg7 projde pěšec h do dámy. Bílý ke své škodě zahrál 73. h5?? a po 73…Ke6 74. f8D Vxf8 75. Kf6 h6 76. Kg6 skončila partie remízou.

Vánoční turnaje v České republice

Ke konci roku se odehrála řada turnajů hraných rapidovým či bleskovým tempem. Volné dny ovšem zlákaly několik pořadatelů k uspořádání turnajů hraných vážným tempem. Jednou z těchto akcí byl obnovený turnaj v Litomyšli, tentokrát hraný jako 1. ročník Open Litomyšl v rámci série Czechtour. Vítězem se stal první nasazený GM Šimáček (7,5 bodu z 9 kol) před FM Červeným (7 bodů) a třetí skončil Filip Dowgird (6,5 bodu). Sedmikolový turnaj XMAS Jeseník Open ovládla trojice hráčů se ziskem 6 bodů, zlato bral první nasazený IM Bureš, druhý skončil Franciszek Sernecki a třetí byl Vít Kratochvíl. Již 41. ročník Memoriálu Ing. Olexy se odehrál v Brně a vítězem se stal Daniel Gajdoš (6 bodů ze 7 kol) před Tomášem Kacálkem a René Přibylem (oba 5 bodů).
Informace a zajímavosti ŠSČR:
  • Výkonný výbor ŠSČR se sešel 4. prosince 2018 ke své 130. schůzi, komuniké z této schůze najdete na webu ŠSČR včetně řady příloh
  • Kolik máme historicky šachových mistrů a mistryň světa? Zajímavý seznam je zde
  • Jak vypadala šestá londýnská šachová konference? Reportáž od Venuše Souralové, manažerky Šachu do škol, je na webu ŠSČR
  • Nově zvolený prezident FIDE Arkadij Dvorkovič chce výrazně zvýšit rozpočet FIDE, změny ale musí schválit generální shromáždění FIDE plánované na podzim 2019
  • Světové sportovní hry pracujících a amatérů proběhnou v červenci 2019 ve Španělsku, šachový turnaj samozřejmě nebude chybět. Informace pro zájemce jsou na stránkách ŠSČR