Soupeř z Šachového klubu Bohnice D k nám dorazil v relativně oslabené sestavě, kdy musel nasadit i náhradníky číslo 19 a 20. Právě oni ale získali jediné “čisté” body soupeře, takže těžko soudit, jak moc byl soupeř oslaben. K tomu ale až později v průběhu utkání.

Jako první dohrál svoji partii Max. Na šesté šachovnici hrál proti kapitánovi soupeře. S černými se mu podařilo zahrát velmi pěkně zahájení a brzy měl šance zíkat kvalitu, což ale několik tahů nevyužil. Moje teorie byla, že měl vše pod kontrolou a získá si ji později (což se i stalo), Tomáš spíše kroutil hlavou, proč partii nerozhodl už dříve. Nakonec, jak jsem avizoval, kvalitu získal a postupně vylepšil pozici tak, že se soupeř vzdal – 1:0. Lubošovu partii znám jen z následného rozboru. S bílými kameny postupně přenechal iniciativu soupeři, který pozici zlepšoval a zlepšoval a zlepšoval. Přibližně v osmnáctém a devatenáctém tahu ukazoval motor hrozivé skóre “-7″. Naštěstí soupeř vítězné taktiky přehlédl a svými tahy partii srovnal na čistou plichtu a ….. vzdal!! – 2:0. Luboš nám tedy bude od příštího týdne dávat tréninky z šachové psychologie, protože jeho skóre je impozantní 4.5/5.

Pak začali úřadovat náhradníci soupeře, kteří sice hrají jen na internetu, ale na druhou stranu je prý někde na chatě trénuje náš Jan Holub (alespoň to jsem po partiích zjistil od soupeřova kapitána). Mě soupeř zatáhl do neoblíbené francouzké. Přibližně prvních osm tahů jsem držel rovinu, ale pak začal soupeř po malých krůčcích získávat navrch. Nebyla tam ani žádná hrubá chyba, ale spousta drobných nepřesností, ze kterých byla prohraná dámská koncovka. Soupeř měl volného b-pěšce a spojené e-h proti mým spojeným d-h. Zkušeně si pokryl postup volného pěšce a mě zbývala jen šance hledat věčný šach. Zkusil jsem pár pastí a dokonce ve chvíli, kdy soupeř postavil druhou dámu jsem zkusil i matovou past po otevření jeho pěšců. Nachytat se ale nenechal – 2:1. Soupeř Vítka na poslední desce neuměl mačkat hodiny, šachy ale zato uměl. V průběhu partie nám připadalo, že měl Vítek pozičně trochu navrh, ale někde udělal chybu při přechodu do věžovky, ve které soupeř vystihl správnou chvíli, kdy vyměnit věže a následně rozběhl své dva pěšce proti jednomu, kteří byli rychlejší než volný pěšec Vítka – 2:2. Tim po cca 2 hodinách skončily spodní 4 desky a pokračovalo se jen v horní půlce.

Zápasy nám končily pěkně od čtvrté desky k první. Nejprve Viktor někde získal pěšce (nevím zda to bylo ze soupeřova gambitu či byl vybojovaný), postupně přešel do koncovky stejných střelců s 6ti (resp. 5ti) pěšci. S koncovkou si učebnicově poradil a po průlomu na pravém křídle soupeř vzdal – 3:2. O pěšce více měl také Petr na třetí desce. Pěšec ale nakonec nerozhodoval, pokud to tedy nebyl ten, který v rozhodující chvíli zneaktivnil jednu ze soupeřových věží. Petrovi se podařilo dobře poskládat své těžké figury, soupeř podcenil poslední řadu a matové kombinaci už nemohl zabránit – 4:2. Budu se trochu opakovat, ale i David měl brzy pěšce navrch. Cesta k vítězství nebyla nicméně snadná díky dvěma věžím na obou stranách a hlavně opačným střelcům. David trochu přecenil pozici a místo jisté remízy zvolil otevření hry na dámském křídle. Nápad to byl sice dobrý, ale díky časové tísni před první kontrolou ne úplně dopočítaný, resp. bylo zapomenuto na zadní vrátka, kde zůstal jednotahový mat, který soupeř rád využil – 4:3.

Při pohledu na první desku jsme asi všichni zhodnotili, že s pravděpodobností hraničící s jistotou se dnes rozejdeme smírně 4:4. Tomášova pešcová struktura vypadala hrozivě především na dámském křídle, kde měl soupeř 4 spojené pešce proti 3, ze kterých byl jeden dvojpěšec. Relativně otevřené pozici kralovali dva soupeřovi střelci, kteří byli rozhodně aktivnější než J+S Tomáše. Jediným pozitivem byl aktivněji centrálně umístěný král, což se mohlo ale rychle obrátit v nevýhodu s ohledem na věže, takže bylo neustále nutné hlídat matové taktiky. Soupeř naštěstí pro nás nepokračoval přesně a postupně jsme získávali naději na remízu, když se Tomášovi nejdříve podařilo hodně vylepšit koně a vymyslet průlom na královském křídle. Pomocí b-pešce přitlačil a pod hrozbami matů či věčňáků donutil soupeře nejdříve vyměnit věže, pak střelce za jezdce, soupeřova krále zatlačil na h8 a tam mu připravil závěrečnou matovou kombinaci – 5:3.

Timto bojovným výkonem získal přibližně 10 minut před koncem maximální hrací doby první tři body pro náš tým v této sezóně a příště nás čeká opět velmi silný soupeř v Radlicích.

TJ Bohemians Praha H  5-3 ŠK Bohnice D
Davídek Tomáš 0 1 0 1885 Omelka Antonín
May David 1671 0 1 1519 Mrázek Martin
Vilím Petr 1624 1 0 1607 Doležel Jan
Seige Viktor 1494 1 0 1406 Vašek Ivan
Hubal Luboš 1520 1 0 1413 Hampl Bohumil
Špachta Max 1393 1 0 1310 Rejzek Miloslav
Zelenka Petr 1314 0 1 0 Židlický David
Špachta Vítek 1403 0 1 0 Zgraja Petr