V pátém kole Géčko hostilo doma Vyšehrad H, který je spíše slabším týmem skupiny. Navíc hosté nastoupili i v dosti oslabené sestavě. I když jsme byli v roli favorita body se nesbíraly úplně snadno a drama panovalo celkem dlouho.

Tentokrát jsem jako kapitánka přispěla týmu pouze složením výherní osmičky. Po půlhodině hry jsem ve dvanáctém tahu dovolila soupeři na páté šachovnici vidličky pěšcem na dvě lehké figury a i snahy o záchranu figury bohužel byly marné. Chvíli jsem se ještě snažila bojovat, ale otevřená pozice s figurou méně mi vůbec nepomohla a brzy jsem se dostala do matových sítí a v sedm hodin jsem již musela vzdát. Soupeř tak pro své družstvo získal jediný celý bod zápasu. Do deště se mi nechtělo, tak jsem tým podpořila dokonce.

Má brzká prohra motivovala ostatní spoluhráče a od této chvíle jsme jen připisovali.  Na osmé šachovnici se soupeř přehlédl a nastavil Maxovi figuru. Tento počin pro jistotu ještě oznámil hlasitým do***, kdyby si náhodou Max nevšiml, i tak myslím stál lépe s pěšcem víc. Na body a nastavené figury tedy 1:1.

Na šesté zabodoval Ondra. Při závěrečné pozici měl figuru více a navíc našel krásný tah, kdy odskokem koně dával vidličku na soupeřova krále a nekrytou věž a zároveň umožnil výměnu dam. Velká materiální ztráta přiměla soupeře ke vzdání a skóre se otočilo v náš prospěch.

Přiletěla nám přímořská posila Monika a na sedmé si zahrála “pikožranou”. Aby pozice nebyla příliš komplikovaná, vyměnila většinu materiálu a postupně soupeřce začala sbírat jednoho nekrytého pěšce po druhém. Když soupeřce pěšci došly a Monice čtyři zbyly soupeřka ukončila své trápení a vzdala.

Stav 3:1 na spodních čtyřech šachovnicích byl velmi slibný a dlouhou dobu se neměnil. Pomalu přicházely 1. časovky, před nimiž jsme měli na všech hrajících šachovnicích nějaké ty výhody. Nejdramatičtější průběh časovky a také nejrychlejší konec byl na druhé šachovnici. Auby si v časovkách vyloženě libuje, moje nervy to ovšem moc nedávají. Ve 30. tahu měl něco málo přes minutu a zamyslel se na půl minuty. Šachovnice plná figur s opačnými rošádami a začínajícím útokem Aubyho na královském křídle, kde měl soupeř velkou rošádu. Následovala zběsilá a zároveň z pohledu Aubyho bezchybná hra do pádu praporku. Nestíhala jsem to úplně zapisovat a raději se partie zrekonstruovala. Stihlo se odehrát 15 tahů (tj. dostatečný počet) a na šachovnici zbyly pouze pěšci a Aubymu dáma proti soupeřově věži. V partii se dále nepokračovalo a Petrovi heroický výkon přinesl konečně zasloužený bod.

Trochu jsem se bála, aby při časovce na druhé, nespadli Petrové na první a třetí, když blicku sledovali, ale všechny časovky jsme přežili a žádné ztráty nenastali. Chyběl nám poslední půlbodík k vítězství, o který se přičinila Hanka na čtvrté. V průběhu hry odebrala soupeři jednoho pěšce a postupně zjednodušila koncovku na S+5p proti J+4p. Soupeř se pokusil o záchranu mimo šachovnici a nabídl Hance remízu. Hanka se soupeřem v přivyhrané pozici nechala zviklat a raději remízu pro tým vzala a pojistila tak vítězství.

Petr M před časovkou měl pěšce více, ale pěšce dosti slabého. Pozice mi za Petra přišla dost nebezpečná, všechno bylo různě napadené a né úplně bezpečně krité. Naštěstí Petr časovku zvládl beze ztrát a pozici značně zjednodušil na V+J+5p proti V+J+4p. Pak moc nevím co se stalo ale na šachovnici zbyly jen jezdci a tři pici na každé straně a dohodla se remíza. Petra moc nepotěšila, asi se to dalo hrát lépe a vyhrát, ale týmu i tak půlbodikem přispěl.

Poslední se dohrávala partie na třetí desce. Petr Š získal pěšce, kterého se snažil trochu urychleně protlačit do dámy, až o něj málem přišel, naštěstí soupeř hrál nepřesně a k pěšci víc se časem přidal druhý. Soupeř se nemohl smířit s prohrou a tahal samotným střelcem proti koni a dvěma spojeným pěšcum až do čtvrt na jedenáct, kdy už bylo úplně jasné, že opravdu jeden pěšec dojde na pole proměny. Petr se tedy musel především obrnit trpělivosti a za pěknou hru si vysloužil další bodík.

Celkově tedy krásný výsledek 6:2 a největší ostuda je kapitánka. Vsichni si zaslouží pochvalu za pěkné partie. Soupeři na zápas přišli v bojovné náladě a před zápasem se smáli, že se nemusíme snažit, že stejně nepostoupíme. No po zápase a hodně nasbíraných bodech jsme se po pátém kole nejspíš minimálně zachránili a dostali jsme se do čela tabulky. Uhájit ho ale nebude vůbec snadné, silných soupeřů je před námi ještě dost. Za snahu to ovšem stojí. Příští týden nás čeká silný Unichess.

TJ Bohemians Praha G ŠK Sokol Vyšehrad H
Matějka Petr V Z 2062 ½ ½ 1890 Reljič Michael Z
Aubrecht Petr V Z 2061 1 0 1851 Martinka Jakub H Z
Šobotník Petr Z 1896 1 0 1755 Matys Jakub Z
Modrová Hana Z 1798 ½ ½ 1819 Horák Karel Z
Drahorádová Zuzana Z 1672 0 1 1495 Vaněk Jiří
Dunder Ondřej 1584 1 0 1705 Jagur Jurij V
Neumanová Monika 1679 1 0 1387 Postránecká Zuzana
Špachta Max 1380 1 0 1451 Jarabinský Martin
6 2