Čtvrtou výhrou v řadě se podařilo Hčku podržet solidní 5.místo ve III.třídě.

Dukla G k nám zavítala v téměř očekávané sestavě bez dvou prvních šachovnic a tak jsme se stali opět papírovými favority a tuto roli se nám brzy začalo dařit splňovat (tedy až na mě – jak často píše Zuzka – přispěl jsem tentokrát jen napsáním sestavy na zápis o utkání a jeho podepsáním na konci).

Již brzy po začátku jsem měl z utkání dobrý pocit. Zvláště z partií juniorů kolem mě. Maxovi sice chyběl pešec, ale směřoval na soupeřova krále drtivý útok. Zuzka měla pěkně umístěného jezdce za obranou linií soupeře a celkově aktivnější figury a Zdeněk vyměnil oba své jezdce za soupeřovy střelce a pozice začínala střelcům prospívat. Jako první dohrál Zdeněk. V lepší pozici zaútočil. Nejdříve díky svázanému králi získal lehkou figuru, ale to mu nestačilo. Dále tlačil na soupeřova krále a při tom sbíral figury. Nakonec dal mat způsobem, kdy soupeřova krále přitlačil dámou a věží proti hradbě svých pěšců – 1:0. Dlouho se soupeřem nebojovala ani Zuzka. O dobře umístěného jezdce sice přišla, ale hned vzápětí vidličkami sebrala lehkou figuru. Tu sice soupeři o několik tahů později vrátila – budu se tvářit že úmyslně s cílem zjednodušit hru do jasně vyhrané koncovky. Ta se ale nakonec nemusela dohrávat, jelikož dostala brzy darem zadarmo nastavenou věž – 2:0. Zuzka tedy přidala druhý bod a bude mít za tým 100% bilanci. Další bod přišel z prvních šachovnic, které jsem vůbec nesledoval. Soupeř Tomáše na první šachovnici přehlédl v relativně vyrovnané pozici vidle mezi dámu a věž a obratem vzdal – 3:0. A ani čtvrtý bod na sebe nedal dlouho čekat. Maxův útok byl sice o dost oslaben a stále chyběl pěšec, nicméně soupeř přehlédl mat, kterému mohl potencionálně zabránit – 4:0. Juniory tedy musím všechny pochválit. Sice hráli všichni proti relativně slabším soupeřům, ale potvrdit převahu je většinou těžší než překvapit se silným soupeřem.

Vítězný bod přidal Luboš. Vedl sice o dva pešce, ale jako obvykle byla jeho partie chaos na houpačce, kterou tentokrát převážil na svou stranu a ani nemusel prosazovat pěšce v koncovce – 5:0. Pak přišla doba remízová. Nejdříve se na remis dohodl David na druhé šachovnici. Pozici v danou chvíli jsem neviděl, ale o pár tahů dříve neskýtala mnoho šancí ani za jednu stranu – 5,5:0,5. Velmi zajímavou koncovku si zahrál Petr. Dostal se do pěšcové koncovky myslím 5 pěšců proti 4. Nevím zda nezvládl přechod do ní a nebo koncovku samotnou, ale soupeřovi se podařilo prosadit dámu dříve. Naštěstí to bylo v době, kdy měl Petr a-pěšce těsně před polem proměny, svého krále měl blízko a soupeřův král byl daleko. Jak většina z nás ví, tak tato pozice (pro věžové a střelcové pěšce) je remis. Soupeř to sice zkoušel vyhrát, ale Petr se buď držel příruček nebo to prostě vymyslel a remízovou pozici udržel – 6:1. A pak přišla doba proher. V této chvíli jsem se snažil už jen o zázrak, jelikož jsem měl koncovku s jezdcem proti jezdci a střelci se čtyřmi pěšci na obou straných. Jedinou mojí devizou byl volný a-pěšec a soupeřův král na h1. O figuru jsem přišel hloupě třítahovou kombinací s odlákáním obránce a následním uplatněním vazby dámy po jejímž ústupu jsem již střelce nezachránil. Byla to škoda, jelikož pozice byla v té době mírně výhodnější pro mě. Bohužel se mi ani zázračné protažení a-pěšce do dámy nepodařilo a tak jsem se brzy vzdal – 6:2.

Děkuji všem za účast a pěkné výkony. V posledním kole za čtrnáct dnů nás čeká favorizovaný Mlejn, kde ale nenecháme kůži lacino a pokusíme se 5.místo udržet. Šance na 4.místo již neexituje ani teoreticky (tedy pokud v aktuálním kole nepřekvapí negativně Loko).

TJ Bohemians Praha H Dukla G
Davídek Tomáš Z 0 1 0 1707 Macoun Jiří V Z
May David Z 1536 ½ ½ 0 Jahoda Oldřich V Z
Vilím Petr Z 1624 ½ ½ 1384 Paulovič Michal Z
Hubal Luboš Z 1520 1 0 1600 Staněk Václav Z
Špachta Max 1380 1 0 1303 Kuchař Jakub Z
Zelenka Petr 1314 0 1 1276 Mrázek Václav
Aubrechtová Zuzana 1324 1 0 1115 Varhulík Martin
Davídek Zdeněk 1252 1 0 1140 Zirnig Martin
6 2