Na Apríla jsme vyrazili vstříc poslednímu kolu Pražského přeboru na Duklu. Sestava se nám sešla vcelku slušná (z toho, že to nepíše Lukáš Daňhel se dá usoudit, že on chyběl, pak chyběli ze základu ještě Naty s Filipem Kaňákovými; nutno podotknout, že soupeři se sešli v podobné síle jako my), tudíž šance na udržení jedenáctého místa ze třinácti nebyla nemožná.

Začátek partií naznačoval vývoj zápasu docela optimisticky – jelikož oba Petrové měli bílé figury, znamenalo to soupeřovo rozjímání nad pozicí po 1.b3. Soupeř Aubyho se s tím tedy vypořádal z mého pohledu o hodně líp (d5, Sg4) než ten u Žížy, který se odvážil zahrát sám někdy b6 a prakticky se vzdal centra. Martin vedle mě hrál bílými královskou indickou s f3, ve které zahrál dlouhou rošádu a díky vazbě na d sloupci (kde měl dámu na d2 a věž na d1, kdežto soupeř měl koně na d7, střelce na c8 a dámu na d8) měl dost času rozvinout svůj útok na královském křídle. Jindra rozehrál svou typickou Phillidorovu obranu, tudíž bylo jasné, že půjde o zajímavou partii. Ondra hrál černými Grünfelda, přičemž bílý se pokoušel o aktivitu na dámském křídle.

Zbytek partií, přiznám se, jsem moc neviděl, měl jsem totiž velké problémy se svou pozicí. V Najdorfovi jsem byl odsouzen k ponechání krále s pěšcovou strukturou f7, f6, e5, d6, což s dírami na f5 a d5 (přičemž jen soupeř měl bělopolného střelce) nebylo úplně ideální. Naštěstí se mi podařilo rozvinout nějakou aktivitu na dámském křídle, kde jsem získal pěšce (ale problém krále stále se všemi těžkými figurami na šachovnici zůstával).

Jenomže už asi po dvou a půl hodinách zápasu bylo rozhodnuto (nevím, jak šly partie postupně) – Martin svým útokem získal 2 (3?) pěšce, tudíž pro něj nebylo těžké vyhrát koncovku. Jindrovi se nejspíš podařilo svůj útok také zdárně dokončit (konec jsem neviděl). Petr Ž. získal v průběhu partie také 2 pěšce a v dámské koncovce je s přehledem uplatnil. Vyhrál také Lukáš (náš nejlepší náhradník – 4 body ze 6 partií!), jehož partii jsem vlastně skoro vůbec nepostřehl. Takže to bylo již 4:0 a bylo jisté, že se udržíme na 11. místě (Dukla byla za námi o bod a Vršovice o 3). Výhru pečetil remízou Ondra.

Poté jsem dohrál já, kdy se zdálo, že stojím velmi špatně (což jsem si i dlouhou dobu myslel), ale v diagramu níže budete mít za úkol najít výhru za černého (přišla jako blesk z čistého nebe). Mou výhru okomentoval Jindra jen slovy “Ty jsi strašnej paštikář.” 5,5-0,5

Pak dohrál Auby, kterému se podařilo naprosto zavřít pozici, takže ani jeho pěšcová struktura na černých polích při přítomnosti černopolných střelců nebyla značnou nevýhodou a partii udržel. Jako poslední dohrával Marek, kdy jsem viděl jen značně horší koncovku, ve které snad měl i pěšce méně, takže šancí na záchranu partie moc nebylo. Konečný stav 6-2 je nicméně ukázkou, že když se zápas zadaří, tak jsme schopni vyhrávat zápasy i v Pražském přeboru.

Dukla B TJ Bohemians Praha C
Bauma Jiří V Z 2180 0 1 2163 Petr Jakub Z
Muroň Miroslav V Z 2231 0 1 Svrček Martin C Z
Novotný Jaroslav Z 2103 0 1 2055 Korsa Jindřich H Z
Staszko Martin V Z 2024 ½ ½ 2061 Aubrecht Petr Z
Sedláček Tomáš Z 2005 ½ ½ 1996 Staněk Ondřej Z
Soukal Rudolf Z 1961 0 1 1937 Žižka Petr Z
Pospěch Radim 1968 0 1 1730 Hejsek Lukáš
Světlý Jiří 1869 1 0 1842 Buchl Marek
2 6

Komentář k celé sezóně se nehodlám vyřknout, na to by bylo asi lepší slovo kapitána. Myslím si ovšem, že pokud se nám podařilo se udržet do následujícího roku, nebudeme zde jenom do počtu, ale máme šanci na umístění ve středu tabulky (pokud by se nám teoreticky podařilo přetavit letošní čtyři remízy na výhry, tak to je reálné).