Rok utekl jako voda a už tu máme další ročník. Základní sestava doznala jen drobných změn, kam se loňskými dobrými výkony probojovali Petr Palatka a Honza Mach. Řada hráčů téměř přesně obhájila své loňské ELO, takže to občas vypadá, že soupiska není aktualizovaná. Na soupisce máme ale nové (či staronové) tváře, tak doufám, že zvýšená konkurence přinese i lepší výsledky.

1. kolo

Toto kolo proběhlo celkem poklidně, protože jsme měli volný los.

2. kolo Bohemians F 5  1/2 : SK Loko Radlice B  2  1/2

V prvním, tedy vlastně už druhém kole jsme doma přivítali SK Loko Radlice B. Na úvod soutěže to byl jeden z papírově nejsilnějších týmů, ale i přes případnou nerozehranost našich hráčů to pro nás dopadlo velmi dobře. Nastoupili jsme takřka v nejsilnější sestavě a překvapivě hladce jsme zvítězili.

3. kolo ŠK Bohnice C 3 : Bohemians F  5

Naopak jednoho z papírově nejslabších týmů ŠK Bohnice C jsme potkali hned v dalším kole. Vzhledem k souběžnému zápasu týmu E a absenci několika dalších hráčů základní sestavy jsem se ocitl ze 7. až na 2. šachovnici. Při pohledu na soupisky to stále měl být relativně jednoduchý zápas, ale absence 5 hráčů základní sestavy byla možná až příliš znát a o konečný výsledek se bojovalo až do posledních partií.

Ani soupeř nenastoupil v nejsilnější sestavě, ale rozdíly několika set ELO bodů nebyly občas příliš poznat a průběhy jednotlivých partií nebyly tak jednoznačné, jak by se dalo očekávat. Určitě to bylo ovlivněno nerozehraností některých hráčů.

Předpokládám, že nižší účast hráčů základní sestavy snad už ani nemůže nastat a proti silnějším soupeřům nastoupíme v kompletnější sestavě.

4. kolo Bohemians F 6 1/2 : ŠK PORG C 1 1/2

V dalším kole jsme sešli v téměř kompletní sestavě a bylo to hned znát. Naopak soupeř v soupisce dost improvizoval  a nevyplnil obavy z náročného zápasu .  Výkonnostní rozdíl se projevil hlavně na zadních šachovnicích, kde jsme využili papírové předpoklady a brzy vyhrávali 4:0 a už jen čekali na rozhodující půlbod z předních šachovnic.  Bodů přišlo více a tak  z toho bylo nakonec zatím nejvýraznější letošní vítězství.

5. kolo Praga J 3 1/2 : Bohemians F 4 1/2

Zápasy s Pragovkou jsou pro mě prestižní derby.  Řada hráčů se potkává na turnajích pořádaných Pragovkou, takže soupeři se většinou dobře znají.  Zápasy nebývají jednoznačné a ani tentokrát nebylo dopředu nic jasné. I přes nepříliš oblíbený páteční termín jsme nastoupili opět téměř v  kompletní sestavě.  Zápas jsme dobře rozehráli, rychle jsme získali první bod, ale pak jsme ztratili dech a zápas se velmi zkomplikoval.  Remízy na prvních šachovnicích a zbytečné chyby na zadních šachovnicích způsobily, že jsme si to namířili k první letošní prohře. Nakonec se podařilo i se štěstím srovnat zápas na 3 1/2: 3 1/2 a zbývalo dohrát poslední partii. Kapitán družstva dohrával spíše z povinnosti, ale přes slabší materiál, horší pozici a kratší čas se několikrát snažil  alespoň nabídnout remízu, kterou papírově slabší soupeř pochopitelně nepřijal.  Partie gradovala směrem k poměrně komplikované koncovce s nestejným materiálem a volnými pěšci a zvyšující se oboustrannou časovou tísní. Když už byl kapitán úplně prohraný a zbývaly mu sekundy do konce, tak si naštěstí k velké úlevě ostatních hráčů  konečně všiml, že soupeř je už několik tahů spadlý a získal (snad zasloužilý) rozhodující bod.  Doufám, že v dalších kolech se už vyvarujeme chyb a přesvědčivějším výkonem na většině šachovnic si vzájemně ušetříme zbytečný stres.

6. kolo Bohemians F 8 : Oasa F 0

Jestliže předchozí zápas byl pro mě dost psychicky náročný, tak tento zápas proběhl spíše v poklidném tréninkovém tempu. V souboji F týmů se jednoznačně projevila vyšší herní kvalita domácích hráčů.  V týmu hostí nastoupil pouze jeden hráč s ELO ratingem, ale mladý tým soupeře projevil bojového ducha a statečně bojoval.  S postupem hry se však zvyšovala převaha domácích hráčů na všech šachovnicích a rychle přibýval bod za bodem. O naší výhře nebylo brzy pochyb a zůstala jen otázka, zda dokážeme zvítězit s čistým štítem. Tuto tajenku nakonec vyřešila hezká matová kombinace na 7. šachovnici.

V tabulce skupiny se už vyprofilovala silná trojka dosud neporažených týmů Union, USK a Bohemians, mezi kterými  se rozhodne o postupujících. Věřím, že příští kolo s DDM úspěšně zvládneme a postupová tajenka se bude rozhodovat až v posledních dvou kolech ve vzájemných zápasech s těmito soupeři.

7. kolo DDM Praha 6 C 1 : Bohemians F 7

Poslední zápas se slabším soupeřem v tomto ročníku jsme zvládli velmi dobře a téměř zopakovali výsledek z předchozího kola. Zbývají nám již jen dvě utkání s dosud neporaženými týmy USK a Union.

8. kolo Bohemians F 3 : USK Praha C 5

V zápase o první místo a přímý postup jsme narazili na dosud neporažený tým USK.  Vědomi si důležitosti zápasu byla docházka základní sestavy téměř 100%. Silnější soupeř také nenechal nic náhodě a nastoupil takřka v kompletní základní sestavě.  Nepříliš velká výkonnostní převaha našeho soupeře na všech šachovnicích se však ukázala jako dostatečná. Dokázali jsme zvítězit pouze jedenkrát a to na vítězství nemohlo stačit.  4 remízy možná nesvědčí o příliš velké bojovnosti, ale těžko zpětně říci, zda šlo ještě vydolovat nějaký půlbod navíc. Zbylo nám tedy pogratulovat soupeři k postupu.

Poslední, přímý zápas o druhé místo ve skupině  bude stále ještě o teoretický postup, ale čeká nás rovnocenný soupeř.

9. kolo PSK Union Praha A 4 : Bohemians F 4

V posledním kole jsme se v přímém souboji o druhé místo a stále ještě teoretický postup utkali s Unionem.  Soupeř na rozdíl od nás dokázal více zmobilizovat své síly na rozhodující utkání. Nám chyběli 3 hráči základní sestavy kvůli současnému utkání týmu E a sehnat náhradníky také nebyl jednoduchý úkol.

Zápasové soupisky dávaly tušit vyrovnaný zápas, který podle papírových předpokladů měl skončit 4 : 4.  Poslední dvě šachovnice měly být jasná záležitost domácích, ale nejmladší hráč hostů zahrál velmi dobře a skóre bylo vyrovnané 1:1.  Další dvě partie na 3.  a 6. dopadly už podle papírových předpokladů a nerozhodné skóre se zvýšilo na 2:2.  Pak soupeř odskočil lehce překvapivou výhrou  na 5. šachovnici na 3:2. Naštěstí 2 opozdilci hostů prokázali pevné nervy  v trochu očekávaných časových tísních a možná i se štěstím otočili průběžný výsledek na 3:4 pro hosty. K jistotě postupu už chyběl jediný půl bod.  Bohužel se tentokrát neopakovala obvyklá remíza na první šachovnici a zápas skončil asi spravedlivou remízou.

Remíza nám zajistila krásné 2. místo ve skupině. Přes bojovný výkon, kdy jediný zápas neskončil remízou, to na vítězství tentokrát nestačilo a musíme čekat na konečné výsledky v dalších skupinách, zda to bude stačit i na postup.

Konečné výsledky

Na známé adrese http://www.chess.cz/kraje/pss/DV2010/KLADRS31.HTM jsou už konečné výsledky naší i ostatních skupin III. třídy. Jestli jsem se dobře díval, tak bychom měli skončit na posledním postupovém místě!  Ještě jednou díky všem za účast a za všechny získané body,  protože se opět prokázalo, že každý půlbod se počítá a může mít velký vliv na konečné výsledky. Stačí si jenom vzpomenout na nelehký zápas na Pragovce či přímý souboj o 2. místo v posledním kole.

Pokud postoupíme, měli bychom se pomalu začít zabývat soupiskou/soupiskami na příští rok, protože tým E bude také hrát II. třídu, tak bude potřeba dát dohromady dostatečně rozsáhlou a kvalitní soupisku pro tuto soutěž. Pokud by bylo dost hráčů,  možná by stálo za to vytvořit nový tým G pro III. třídu.

Soupiska družstva TJ Bohemians F

Jméno hráče ELO 01 02 03 04 05 06 07 08 09
1 Keprta Stanislav 1965 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0
2 v Havrdová Lenka 1869 1 ½ 1 1 0
3 Pečený Miroslav 1750 1 0 1 1 ½ 1
4 Kováč Petr 1751 1 0 ½
5 Neumanová Monika 1689 1 1 ½
6 Palatka Petr 1669 0 1 1 1 1 0 0
7 Veselý Vladislav 1665 1 1 1 1 1 ½ 1
8 Mach Jan 1687 1 1 1 1 0 1 0
9 h Brázda Bohumil 1754
10 Franěk Jan 1706 1 ½ 1 1
11 Strejček Pavel 1654 ½ 1
12 Vaško Pavel 1602 1 1 0 1 1 0 1
13 Abelyan Murad 1574 0 1
14 Černý Martin 1575
15 Grabowski Vladimír —– 0 ½ 1 0
16 Hubal Luboš —–
17 Škvařil Michal 1443
18 Žegklitz Michal 1409
19 Vojtěšek Jan 1372
20 Daňhel Lukáš 1321

Sezóna 2008/2009