AKTUALIZACE 30.5.

Máme už po turnaji a tak přichází čas na bilancování. Kuba už okomentoval soutěž z pohledu Áčka, kterému se turnaj rozhodně vydařil a vybojovali jsme krásné 7. místo v silné republikové konkurenci.

Já připojím svůj komentář k Béčku, které bylo nasazené jako 48. z celkových 54 družstev. Náš mladý tým tvořilo 6 vyrovnaných hráčů a bylo složité jednoho z nich vybrat a posadit ho na 1. desku v tak silné soutěži. Této role se nakonec zhostil Max Willis, dopředu jsme jeho roli všem vysvětlili, nešlo od něj čekat, že bude pravidelně bodovat s hráči s průměrným elem 1550. Max se v každé partii snažil, ale chyběly mu teoretické znalosti zahájení, takže často se dostával do horší pozice hned po něm. Jeho bojovnost stačila na 2 body z 9 partií a výkonem se přiblížil svému elu. Patří mu velký dík a obdiv, že vedl tým na 1. šachovnici.

Na druhé desce hrála Tamae Jakubše, která dostávala ve většině zápasů těžší soupeře, ale výborně se s tím popasovala. Její hra už mi přijde vyspělá a převáděla pěkné šachy, což ve výsledku stačilo na 4/9. Na třetí desce hrál sice náš nejstarší hráč, ale zato nejméně zkušený Petr Suchánek. Petr začal hrát šachy pořádně až letos, ale hodně ho to baví, pravidelně trénuje a podle toho vypadala i jeho hra. Na jednom z jeho prvních turnajů se prezentoval vyrovnanou hrou i se silnými soupeři. Minimum chyb znamenalo za celý turnaj pouze 2 prohry a celkem 5,5 bodu.

Jestli musí někdo z našeho družstva zapracovat na taktice, tak je to Adam Šereda. V průběhu turnaje ho srážely ztráty materiálu během většiny partií a na MČR už se takové chyby jen málokdy odpouští. Tahounem týmu byl na 5. šachovnici hrající Kryštof Novák, který sice v úvodu turnaje hrál příliš zbrkle, ale potom se naladil na delší rapidové tempo a začal porážet jednoho soupeře za druhým. A na poslední desce bojoval náš nejmladší člen výpravy Gojiš, který už má za sebou pár let turnajů a během prvního dne ukazoval svou sílu, když získal 4,5/6. Bohužel se nevyspal dobře do druhého dne a těch 4,5 bodu mu zůstalo. Přesto je to pěkný výsledek a perfo 1271 je slušné.

Celkově se Béčko posunulo o 9 míst oproti nasazení a bere 39. místo. Čistě mezi B týmy je to 5. místo v republice, zaznamenali jsme remízu s Áčkem Kobylis a umístili se za ním i áčkem OÁZY o pouhý 1 bod. Kromě Petra může hrát zbytek týmu Zaječice ještě 4 roky, takže je to pěkný start do budoucna.

Krásné 7. místo Áčka už jsme tu dlouho neměli, v posledních letech jsme se v první desítce ale párkrát umístili:

rok 2011, 6. místo: Petr Jan, Franěk, Škvařil, Kaňáková, Žolnerčík, Usov

rok 2013, 7. místo: Petr Jan, Dunder, Staněk, Voříšek, Aubrecht, Kořenová Magdaléna

rok 2016, 9. místo: Petr Jakub, Staněk, Žižka, Hejsek, Kořenová M., Špachta Vítek

 

Sobota 28.5.

Po sobotních 6 kolech si vedeme velmi pěkně. Áčko je zatím na 13. místě a bude chtít atakovat první desítku. Nad očekávání se zatím daří mladému Béčku, které má dvě výhry a jednu remízu. Pořídili jsme pár fotek, ale za jejich kvalitu se dopředu omlouvám :D

Pátek 27.5.

O nadcházejícím víkendu 28.-29.5. se ve velkém sálu Muzea Chrudim hraje MČR družstev starších žáků v rapidu. Bohemku na turnaji reprezentují dvě družstva s kapitány Kubou Petrem a se mnou. Hraje se extra dlouhý rapid 25min + 10s/tah, tak to bude hodně náročný turnaj, hlavně sobotních 6 kol. Letošního ročníku se účastní 54 družstev a celkem zhruba 500 osob. Ani v předvečer turnaje nejsou k dispozici soupisky družstev, takže se dá těžko odhadovat, o jaké umístění budeme bojovat, ale očekávám nasazení Áčka ve druhé desítce.

Béčko je ve velmi mladém složení a přijelo sem nasbírat cenné zkušenosti. Áčko je o poznání zkušenější a určitě má ambice bojovat na vysokých pozicích.

Áčko: 1. Davídek Zdeněk, 2. Tichý Tomáš, 3. Chon Jeremy, 4. Pásek Josef, 5. Černý Rodan, 6. Dolanská Ester

Béčko: 1. Willis Max, 2. Jakubše Tamae, 3. Suchánek Petr, 4. Šereda Adam, 5. Novák Kryštof, 6. Gao Tianle

V průběhu se pokusíme přidat fotky nebo komentáře.

Držte nám palce!

Výsledky

Další informace o turnaji