Ode dneška (11.3.) do příští soboty se hraje MČR mládeže v Teplicích za účasti 4 Klokanů: Zdenda Davídek v H16, Tom Tichý v H14, Míša Lutskiy v H10 a Tamae Jakubše v D12. V článku najdete odkazy na výsledky a online přenos a během týdne budu doplňovat zajímavé pozice z partií a snažit se u toho psát reportáž. Měly by přibýt i fotky. Máte se na co těšit – tak nám fanděte! (Pozn: pro přehrávání partií klikněte na nějaký tah, pak na vás vyskočí okno, ve kterém se můžete navigovat dle šipek)

Míša Lutskiy, ELO 1150, nasazení 16./24, ročník 2015, kategorie H10, 4/6, průběžné 6. místo

Misa

Míša je ještě v kategorii do osmi let, ale jako vicemistr republiky do osmi let z minulého roku si zajistil přímý postup i na MČR do 10 let. Má správnou energii a když si soupeř nedá pozor na taktiku, tak toho hravě využije. Na tento turnaj přijel hlavně získat zkušenosti s vážným šachem, je to jeho teprve 3. turnaj s takto dlouhým tempem – a hned se může srovnat s republikovou špičkou!

Tamae Severina Jakubše, ELO 1293, nasazení 7./29, ročník 2011, kategorie D12, 4,5/6, průběžné 6. místo

Tamae

Tamae začala vážné turnaje hrát minulé prázdniny a hned na MČech získala stříbrnou medaili mezi dívkami! Je plná kreativity a nápadů a soupeřkám umí zavařit v každé pozici. Nedělá ji problém vysedět partii, což několikrát prokázala na MČech ve více než 3 hodiny dlouhých partiích.

Tomáš Tichý, ELO 1666, nasazení 19./24, ročník 2009, kategorie H14, 2,5/6, průběžné 19. místo

Tomas

Tom je nejzkušenějším účastníkem MČR, hraje již potřetí. Na MČech ukázal, že ve své kategorii do špičky svého ročníku patří. Jak se mu zadaří mezi ještě kvalitnější konkurencí? Prodá své zkušenosti a porazí některého z prvních nasazených? Určitě na to má!

Zdeněk Davídek, ELO 1957, nasazení 15./24, ročník 2008, kategorie H16, 2,5/6, průběžné 17. místo

Zdenek

Zdenda je určitě největší kometou posledních let – loni hrál své první MČech, dostal se hned na MČR a letos reprezentuje Bohemku znovu jako mladší ročník své kategorie! Jeho hlavní zbraní je schopnost vysedět soupeře tak dlouho, až udělá chybu. Jak si povede ve srovnání se špičkou své kategorie on? U něj je to velmi vyrovnané, od prvního nasazeného ho dělí míň jako 200 ELO bodů!

11.3. 16:15

První kolo se hraje dnes od 15:30. Stránek na online přenos je více, ale na těchto odkazech to je s nejmenším zpožděním (musíte kliknout na vaši vybranou partii):

H10 H14 H16 D12

Ode dneška (neděle 12.3.) se hraje vždy od 9:00, v pondělí je dvojkolo, tj. hrajeme i od 15:30.
Výsledky:

H10 H14 H16 D12

Bohemáci do toho!!

PS: Přijeli jsme vybaveni velmi dobře, pane Ambroži!

20230311_123014

12.3. 10:00 – slabší rozjezd

V prvním kole jsme uhráli 1,5/4. Vyhrála Tamae, která splnila papírové předpoklady, a remizoval Zdenda. Tom Tichý odehrál zahájení velmi dobře, ale ve 20. tahu nesmyslně postavil svého jezdce na okraj šachovnice, což dokonce znamenalo ihned ztrátu pěšce – škoda. Míša Lutskiy hrál s výrazně zkušenějším hráčem, ale podařilo se mu ho přepočítat a získat pěšce. V klíčový moment se ale ukázalo, že nemá tolik zkušeností s vážným šachem:


Pěknou partii odehrála Tamae, které se podařilo pomalu ale jistě vylepšovat svou pozici tak dlouho, až získala materiál:


Jak poznamenal Ondra Dunder, který si se mnou píše na dálku, tak v druhém kole hned tři naši hráči hrají s posledními nasazenými. Tak uvidíme, snad uhrajeme více bodů než včera. Proteď se s vámi loučím!

13.3. 10:00 – druhé kole dle papírových předpokladů

Včera odpoledne jsme využili hezkého počasí a vyrazili jsme na hrad, který se tyčí přímo nad naším hotelem (teď tedy je z okna pokoje vidět pouze mlha a kapky deště). Můžete tedy vidět fotku celé naši výpravy (velká část fotek z tohoto článku jsou z foťáku Jiřího Jakubše, moc děkuju!):

Hrad

Předtím jsme ovšem hráli šachy: uhráli jsme 3 body ze 4 možných, kdy prohrál pouze Zdenda (s loňským mistrem ČR), a to velmi smolně/hloupě:

Tamae připsala druhou výhru, když se dlouho hrála partie vyrovnaně a Tamae přešla do koncovky s dvojicí střelců, což pro ni znamenalo malé plus. Soupeřka ale rychle odevzdala kvůli jednoduché taktice kvalitu a Tamae neměla problém partii vyhrát.

U Toma byla asi nejzajímavější partie (doporučuju k přehrání, partie Macošek-Tichý – tady nemám úplně prostor vše dopodrobna rozebrat, možná o to poprosím Tomáše) – od 10. tahu se muselo počítat s velkým množstvím taktiky, která vyústila až v chybu Tomáše a ztrátu kvality. Měl ale tak aktivní postavení a dobrou pěšcovou strukturu (pěšci f5, e4, d3 proti pěšcům e3, f2, g3, h2), že si soupeř nevěděl rady a nechal Toma skočit koněm na f3. Pak už i s kvalitou méně (a volným pěšcem na d3) stál na výhru a soupeř ještě několikrát přehlédl taktiku. Důležitá vydřená výhra!

Pěknou kombinaci ve své partii ukázal Míša:

Dnes máme dvojkolo, Tamae má velmi přijatelnou soupeřku (se kterou získala věž, ale není to ještě tak jednoduché) a může se posunout na 3 body ze 3 partií. Zdeněk má ze 3 kol druhého hrače z TOP 3 nasazených, tak uvidíme, co předvede (zatím jako jediný nevyhrál, tak je na čase). Odpoledne podám hlášení.

13.3. 16:30 – Tamí stále stoprocentní!

I toto dopoledne jsme uhráli více než polovinu bodů. Pěknou výhru zaznamenal Míša, který využil soupeřových chyb a sám neudělal žádnou – a vzniklou věžovku s 2 pěšci více bezpečně zvítězil, když nic soupeři nedovolil. Těžký los dostal Zdeněk, ale zahájení znal lépe on a sebral pěšce. Soupeř měl kompenzaci a celá partie došla do remízové věžovky 3 na 3, kterou dali za remízu.

Velmi smolně prohrál Tom Tichý:

A určitě nejdivočejší partii sehrála Tamae:

Jak jste ale asi poznali, tak jsem si na pomoc vzal motor – sám bych se v tom nevyznal. Pekelně obtížná pozice i partie, tak jsem velmi rád, že ji Tamí zvládla. V druhém dnešním kole ale poprvé narazí na soupeřku, která je výše nasazená, tak ji přejme hodně sil (stejně jako i všem dalším), ať stále drží prapor Bohemky na nejvyšších pozicích!

14.3. 9:00 – Dvojkolo úspěšně za námi, rozjetý Míša

Nejtěžší den celého týdne máme za sebou. Odpoledne jsme zopakovali skóre 2,5/4, kdy si své výsledky prohodili Tamae a Zdeněk. Tamí po celou dobu partie stála o trochu lépe, ale nedokázala najít pokračování ve věžovce, které by ji slibovalo mírnou výhodu (koncovka je určitě zajímavá, ale na hlubší rozbor, než na který tu mám prostor – doporučuju např. pro Lukáše Hejska). Místo toho přešla do stále zajímavé pěšcovky, kterou ale korektně dovedla do remízy.

Další výhru zaznamenal Míša Lutskiy, který neznal zahájení, ale vymyslel ho velmi dobře. Soupeř nevyužil svých šancí a v gambitové variantě zůstal prostě s pěšcem méně. Následně soupeř v několika tazích po sobě přehlédl figurky, a tak Míša neměl těžkou práci vyhrát. Je to jeho třetí výhra v řadě!

Další těžkou prohru musel snést Tom. Partie přešla do koncovky různobarevných střelců (s věžemi), která by neměla být nikdy prohraná. Jenže si nedal pozor na pěšcový průlom, ztratil figuru a neměl už šanci.

Zdeněk naopak vyhrál prakticky hned ze zahájení (měl nachystanou variantu s obětí pěšce, kterou soupeř neznal):

15.3. 8:30 – Míša na vítězné vlně, první zaváhání Tamí

Naši čtyři mušketýři (Odkaz na oficiální fotogalerii):

Misa2 Tami Tom2 Zdenda2

 

Je těsně před 6. kolem, dolaďujeme přípravu na partii. Po začátku sem opět přidám nějaký rozbor. Zatím pro info: Míša vyhrál, Tamí prohrála a starší kluci oba remizovali (hlavně u Toma to je obrovská škoda, zase byl úplně vyhraný), tedy jsme zaznamenali 2/4

15.3. 11:30 – Rozbory 5. kola

Tak, dnes o něco později – byl jsem na besedě s trenérskou komisí (předsedou Evženem Pospíšilem a členy Michalem Novotným a Standou Stárkem), ze které jsem usoudil, že bude na čase získat vyšší trenérskou třídu… takže návrh pro Lukáše, Ondry a další: druhá třída? (Pochopil jsem, že je organizována právě touto komisí, které dost věřím – a i Jarda Voříšek mi ji doporučoval)

Fajn, teď k partiím. Zdeněk hrál bílými, ale za celou partii nikde nenašel žádnou výhodu a možná stál trochu hůře. Nicméně mi to přišlo jako korektní remíza.

Všechny zbylé partie byly zajímavé. Začneme Míšou – tomu soupeř obětoval figuru za útok na krále, ale Míša hrál velmi dobře a soupeř z útoku nic neměl (nezahrál to nejlépe: při správné hře si myslím, že by bílý neměl prohrát, doporučuju na ukázku na trénincích! (24.Sxe4? mi přijde jako hloupost)). Takže Míšovi zbyla figura navíc. Soupeř pak přehlédl ještě jednu a partie byla rozhodnutá. I tak ale chci ukázat její konec:

Vyhranou pozici po zahájení měli jak Tamík, tak Tomík. Ani jeden svou partii ale k výhře nedotáhli:

Ve zbytku partie bohužel Tamí ztratila svého d-pěšce a následně nezvládla koncovku, kdy dobrovolně přešla do pěšcovky, která byla jednoduše prohraná. Škoda! Ale ať nevěší hlavu: hrála s fakt dobrou soupeřkou, která své kvality ve zbytku partie prokázala. Bylo vidět, v čem se Tamí může zlepšit, a v čem je naopak velmi silná… velmi dobrá partie!

Další vyhranou pozici nevyhrál Tom. Po zahájení dostal pozici, ve které měl sice pěšce méně, ale soupeř se vůbec nemohl pohnout. Postupem času sebral pěšce zpět a soupeř furt nic nemohl.

Dopisuju až v 12:00 a vidím, že už máme výsledky: Míša bohužel v remízové jezdcovce přehlédl jezdce, ale velmi pěkně zvítězila Tamí! Díky Lukášovi Daňhelovi, Ondrovi Dunderovi a Jirkovi Korsovi za jejich komentáře a zprávy, jsem rád, že to tu s námi prožíváte.

16.3. 10:30 – Úspěch tak napůl

V předchozím kole jsme uhráli 2/4, když už jsem informoval, že prohrál Míša, ale vyhrála Tamí – ze zahájení dostala příjemnější pozici, kdy začala soupeřku tlačit na slabinách na dámském křídle, a při snaze bránit ty slabiny přišla jednoduchou taktikou o jezdce. Velmi pěkně!

Rozebral bych zbývající dvě partie. Pěkně svého soupeře přehrál Tom Tichý, který tak konečně zvládl vyhrát vyhranou pozici (mohl mít už minimálně 4 body):

Velmi složitou pozici měl Zdenda Davídek:

Dnes hraje Tamí na první šachovnici (s hráčkou, co dosud ztratila pouze půl bodu, takže velmi těžký soupeř)! Tak držte palce (zahájení se jí moc nepodařilo, ale uvidíme, co se z toho vyklube…).

Tami_no_1

 

17.3. 11:00 – Míša na první desce!

Dnes píšu jen krátkou zprávu, síly už docházejí (nejenom hráčům, ale i mně). Včera jsme získali opět 2/4, kdy Tom remizoval horší pozici, Zdenda nevyužil svých šancí a taky remizoval, Tamí se ocitla v teoretické variantě s obětí figury, kterou neznala, a i když oběť nepřijala, tak ztratila pěšce a měla velmi špatnou pozici, kterou s vedoucí hráčkou nedokázala udržet. Jedinou výhru včerejška tedy zaznamenal Míša, kdy po zahájení stál trochu stísněně, ale po pár tazích se mu vše rozehrálo a zbyl mu pěšec navíc, a to ještě volný na d6, pak se dostal.na e7 a ještě i na e8, kde si postavil druhou dámu a s ní dal mat.

Dnes má Míša čest hrát s Nikitou Filindash, který má ELO přes 2000 a který během prázdniny porazil jak Tamí, tak Sašu Korniichuk. Bohužel se pomsta ale konat asi nebude, Míša ztratil figuru. Tom se připravil za špatnou barvu figur, ale zahájení zvládl dobře.

Jako omluvu za dnešní absenci rozborů přijměte prosím několik fotek a videí, které jsem tu pořídil:

20230312_151424 20230311_153337 20230311_153316 20230311_153238 20230311_153153

18.3. 10:30 – Černý den Bohemáků

Tonda Ambrož psal, že poslední dvě kola bývají nejdůležitější. Včera jsme bohužel uhráli pouze 1 bod ze 4, kdy nádherně vyhrál Tom Tichý, když soupeři nedovolil ale vůbec nic.

Míša se utkal s největší hvězdou turnaje, pro kterého je celý turnaj velmi jednoduchý. Míša bohužel ztratil hned po zahájení figuru, že si nevšiml dvoutahové taktiky, a výsledek byl od té doby jasný. Pro Míšu to je cenná zkušenost, navíc hrál na první desce v kategorii, kde hrajou o 2 roky starší kluci! (Stále jsem z něj celý týden nadšený, hraje fakt dobře… možná už se ale začíná projevovat i únava)

Misa_no1

 

Zdenda se pokusil překvapit soupeře v zahájení, ale soupeř byl první, kdo překvapil Zdendu. Ten si pak několik tahů po sobě neuvědomil, co je v pozici důležité, a nechal všechny bílého figurky, aby se dostaly na nejlepší políčka, zatímco ty svoje vůbec nevyvinul. V 15. tahu už stál na prohru. Nicméně nechám tu jen diagram, kde Zdenda nezvládl spočítat, že vlastně získává materiál. Černý na tahu (kdo mi napíše (mailem, do komentářů, nebo až mě někdy uvidíte na Bohemce) správnou odpověď, dostane nějakou odměnu. Důležitý je správný nápad a to, že soupeřův protilék nefunguje):

Těžkou prohru musela zkousnout Tamí. Utkala se se svou největší pražskou rivalkou, Sofií Markiinou, se kterou se utkala na Přeboru Prahy juniorek, kde v horší pozici zvítězila na čas. Tentokrát v horší pozici naopak Tamí prohrála na čas, což je velká škoda. Časově celou partii vůbec nezvládla, kdy velmi dlouho přemýšlela nad oběťmi na h6, které nefungovaly. Jenže pak přišla následující pozice, ve které měla Tamí už pouze 5 minut:

V posledním kole hraje Míša na 2. desce v přímém souboji o umístění v TOP 5. Tamí dostala po několika velmi těžkých kolech papírově slabší soupeřku, tak doufejme, že se ji partie vydaří a vyhraje. Zdenda hraje s Maxem Hozdou, dobrým kamarádem z Prahy – ani jednomu se zde moc nedaří. Tom Tichý hraje proti hráči, který hraje zahájení s b3, g3 a dvěma domovníky. Dnes už jedeme domů, tak tomu dejte všechno!