V 9. kole se v Přeboru utkalo naše Céčko s Béčkem. Poprvé za poslední roky vstupovalo do zápasu Céčko z lepší výchozí pozice v tabulce. Letos se nám (Céčku) dařilo během sezóny bodovat a pohybovali jsme se relativně ve středu tabulky. Naopak Béčko se bohužel trápí a v derby potřebovalo nutně bodovat.

Zápas pro mě začal šokem, když mi Jindra oznámil, že na šesté za Béčko hraje Soda. Naše partie však přešla do Maroczyho, kde sice jako černý nemám žádný extra plán, ale pozice je celkem pevná a dokáže leccos vydržet. Skóre zápasu otevřela partie na osmé desce, kdy Filip vykolejil Sašu již svým druhým tahem (1. e4, c5 2. a3) a bohužel pro nás partie skončila vítězstvím bílého asi ve 12. tahu. Já jsem po odtahání teorie začal přemýšlet a to byla chyba, protože jsem ztratil figuru hned prvním tahem, který jsem vymyslel vlastní hlavou 0-2.

Moc dobře to s námi nevypadalo. Franta typicky útočil za každou cenu a typicky získal v jednu chvíli vyhranou pozici. Výhru však nenašel a Mirek svou aktivní hrou zvítězil, i když měl jednu dobu kvalitu méně 0-3. V tu chvíli se však ostatní partie začaly převažovat na naši stranu. Auby bránil šíleně pasivní pozici, ale Martin někde při útoku ztratil figuru, takže záleželo jen na tom, jestli a jak to Auby přežije. Petr Žižka měl pěšce víc v koncovce proti Jindrovi, ale byly tam ještě 4 věže, takže nic jasně vyhraného. Ondra Staněk držel zhruba rovnou pozici, ve které se mi zdálo, že na výhru hraje spíše Tomáš.

Petr zahájil proti Lukášovi na 5. desce dost aktivně a nepříjemně. Lukáš hledal v partii výhodu dlouho, ale postupně ji nacházel a celkem jsem mu věřil, že umí stupňovat tlak. Honza Franěk to zprvu chtěl dávat za remízu, ale vývoj zápasu byl nejasný, tak jsem ho ještě uplatil pivem, aby to hrál. To se vyplatilo a v koncovce získal pěšce navíc. Mezitím jsme začali přidávat body na naši stranu. Petr Žižka zrealizoval výhodu a aktivní hrou v koncovce Jindru porazil. Honza Franěk nebojácně pokračoval a podařilo se mu Ottu nakonec přehrát. No a časovka se nějak nepovedla Tomášovi, Ondra získal 2 pěšce a partii bezpečně dovedl do vítězného konce 3:3.

Dohrával Lukáš, který již na Petra hodně tlačil a postupem “a” pěšce se mu povedlo najít vítězný plán. Jako poslední hrál Auby, stále s figurou víc, stále s pasivní pozicí, ale už bez dam a bez matových útoků. Oběma borcům na konci zbylo jen pár minut, Aubymu se nakonec povedlo zapojit do hry všechny figurky a nepříjemná Martinova obrana nestačila, takže jsme přidali 5. bod a zápas jsme otočili z 0:3 na 5:3.

Šach. 8   TJ Bohemians C ELO 5   TJ Bohemians B ELO 5 : 3
2.1
Hánl, František
2148
Šmíd, Miroslav
2214 0 – 1
2.2
Staněk, Ondřej
2054
Mičánek, Tomáš
2090 1 – 0
2.3
Žižka, Petr
2047
Korsa, Jindřich
2041 1 – 0
2.4
Aubrecht, Petr
1963
Daniel, Martin
1983 1 – 0
2.5
Hejsek, Lukáš
2012
Matějka, Petr
1996 1 – 0
2.6
Daňhel, Lukáš
1804 IM
Sodoma, Jan
2307 0 – 1
2.7
Franěk, Jan
1930
Huřťák, Otto
1913 1 – 0
2.8
Korniichuk, Oleksandra
1851
Čábela, Filip
1565 0 – 1

 

Byla to slušná řežba, žádná remíza, pěkně jsme si to rozdali. Céčko se definitivně zachránilo, ale naopak pro Béčko je prohra další ránou v boji o sestup. Béčku přeju hodně bodů a štěstí do posledních dvou kol a doufám, že se zachrání. Pro Céčko je to nejvyšší bodový zisk v sezóně od doby, co jsme postoupili do Přeboru.

Mimochodem, Kubo, tým si navykl na buchtu k zápasu a tentokrát chyběla. V tomhle jsem tě nedokázal zastoupit. Jednu partii jsme dokonce prohráli mj. z důvodu, že náš hráč/ka měl/a od začátku partie hlad!