Toto kolo jsem odpočíval po MČR, takže report o zápasu přináší Jirka Korsa. (Za což mu patří velké díky!)

V 10. kole jsme hráli proti Pankráci D. Oběma družstvům už o nic nešlo, obě byla záchraněna a na postup se nehrálo ani u jednoho z nich. Podle toho vypadaly i sestavy.

Bohunka nám do zápasu dodala energii tím, že nám připravila vynikající šneky a buchtu, a tak nikdo nemusel umřít hlady. Bylo to výborné. Moc děkujeme.

A teď k zápasu. Když Tomáš přišel do hrací místnosti, dozvěděl se, že vyhrál kontumačně. Jelikož se vědělo, že jeho soupeř nepřijde. Tak jsme vedli 1 : 0

Jako “druhý” dohrál Franta, který se se soupeřem dohodl na tom, že to nechtějí tahat ani 1 z nich, tak se asi v 9. tahu dohodli na remíze. To jsme vedli 1,5 : 0.5

Další půl bodík přidal Robin, který si pohlídal všechny hrozby soupeř. Nutno říct, že jeho soupeř měl o 300 elo víc. To jsme vedli 2:1.

Na 2,5 : 1.5 zvýšila Saša, když se v rovné pozici, dohodla se soupeřem na remíze.

Na druhé šachovnici si Petr neporadil s hrozbama soupeře a bohužel musel kapitulovat. Skóre se tedy bohužel změnilo na 2,5 : 2,5.

Soupeři se dostali do vedení 3,5 : 2,5,když Honza bojoval jako lev i s pěšcem méně. Bohužel soupeř si s pěšcem víc uměl poradit, tak musel Honza vzdát.

Já jsem utrpěl vítězství, když jsem se celou partii bránil, jelikož jsem si nechal krále v centru a měl k tomu pár slabin, tak čekal jsem na to, až mě soupeř porazí, v 1 chvíli to bylo -5 dle rybky. Naštěstí jsem donutil soupeře, bohužel i sebe, dostat se do časovky, kterou nikdo z nás nezahrál přesně. Jelikož soupeř v časovce ztratil figuru, která by čelila jen pěšcům, tak se vzdal. Skóre je tedy 3,5 : 3,5

Vítězství 4,5 : 3,5 nám zajistil Lukáš, který svého soupeře v koncovce (V+J+ 4 pěšci proti V+J+3 pěšci) mačkal, tím, že měl volnýho a krytýho volnýho pika. Soupeř s tím nemohl nic udělat a čekal jen na to, až si Lukáš prosadí pěšce. Nutno podotknout, že Lukáš hrál v krátké době se stejným soupeřem podruhé a vždycky ho dokázal porazit. S Frantou, který zůstal až do konce zápasu, aby mohl fandit a povzbuzovat, jsme se shodli na tom, že tohle byla nejhezčí partie zápasu.

Za týden nás čeká už poslední kolo soutěže, tak doufejme, že ji uzavřeme vítězně proti Sokolu Vršovice.

 

A teď to jsem zase já, Kuba, a přináším diagramy z partií Jirky a Lukáše (taky mi je poslal Jirka, díky za to). U Jirky se mi hrozně líbila finální pozice (Korsa-Vokoun)

Jirka má kvalitu méně, ale černý bude zahnán do zugzwangu! Je to neskutečné, ale černý fakt nemá skoro žádný tah. Bílého plán vítězství je jednoduchý: ve správný moment zahraje Kg3 následované manévrem Vf1+ Kg6 (kdyby šel Ke6, tak Sxe4 bere čistou věž) Ve4, kde černý už věž nepokryje. K tomu je potřeba dostat pozici, kde černý střelec je na h5, zatímco je bílý král na g3 – v pozici na diagramu po
1.Kg3 a6 2.a3! a5 3.a4! (černému došly tahy pěšci) V8e7 4.Sf6! Ve8 5.h5 nalákáme střelce na h5, k tomu jsme potřebovali pokrýt pěšce na g5 Sxh5 6.Vf1+ Kg6 7.Vf4 +-

Partie byla už od začátku velmi zvláštní, ale oběť kvality na e4 byla vynikající! Taky si všimněte síly dvojice střelců bílého.

A Lukáš opět prokázal jeho obrovský klid. Jeho vyhraná koncovka je ukázková:

Lukáš je letos k nezastavení jak v Áčku, tak v Céčku. A není se čemu divit, jeho šachy mají obrovskou úroveň (takhle klidně vyhrát koncovku já neumím, tak se z toho můžu hodně přiučit).

 

TJ Pankrác D TJ Bohemians C
Doležal Radoslav V Z 2323 ½ ½ 2104 Hánl František H Z
Matras Ondřej V Z 2154 1 0 1957 Aubrecht Petr Z
Vičar Petr Z 2116 0 1 2036 Hejsek Lukáš Z
Vokoun Jan V 1950 0 1 1866 Korsa Jiří Z
Pešout Jan Z 2091 ½ ½ 1742 Mádle Robin
Mrkos Miroslav 2032 ½ ½ 1866 Korniichuk Oleksandra C
Kroužel Jaroslav 2120 1 0 1756 Spěvák Jan
0K 1K 1720 Písař Tomáš