O úspěšném působení klokanů na MČR škol se s námi z pohledu rodiče podělí Mikuláš Černý.

V posledním červnovém týdnu proběhlo mistrovství republiky školních týmů. Jako loni i letos na něm vystoupili žáci 1.stupně vršovické ZŠ Karla Čapka, všichni hráči Bohemky. Úspěšně!

Do novohradského finále je minule ze třetího místa poslala divoká karta, o kterou úspěšně žádal trenér čtveřice Lukáš Daňhel. Letos nám dali šanci v ZŠ u svatého Štěpána. Svěřenci pana Hrbka v Praze brali zlato i stříbro (a postoupili i v kategorii 2. stupeň), škola však do Zlína nakonec vypravila po jednom týmu v kategorii. Druhého postupového místa ve skupině 1. – 5. třída se vzdala ve prospěch ZŠ Karla Čapka, která se v pražském kole umístila na třetím místě. Za to jí patří velký dík!

Nová posila Tomáš Gabriel
Z klokanů hráli také Zdeněk Davídek (za gymnázium Voděradská) a Vincent Pokorný z gymnázia Christiana Dopplera. Následující řádky budou hlavně o soutěži nejmladších. Náš tým doznal malé obměny. Adama Šeredu, letos již šesťáka, vystřídal nadaný Tomáš Gabriel, který po úspěchu v pražském kole (jeho prvním větším turnaji!) začal chodit na Bohemku.
Škola v Kodaňské letos zajistila dozor pouze na pražské kolo. Proto bylo vše na rodičích. Stejně jako loni se o kluky pečlivě staral Petr Kraus, tatínek Adama, přičemž musel během dne odjíždět za pracovními povinnostmi. Tehdy přicházeli babička a dědeček Adama, vždy připraveni podpořit kluky vlídným slovem a ovocem. Funkci druhého dozoru a kapitána družstva zastával autor článku. Poděkování patří také mamince Tomáše Gabriela, kterého přivezla na sraz připraveného, vybaveného a v dobrém rozpoložení. Ostatně dobrá nálada celý tým neopustila až do konce, i přes noční evakuaci kolejí. O ní podrobněji dále.

Vše na špičkové úrovni
Z Prahy jsme vyrazili v 16 h, abychom pohodlně stihli prezentaci a večeři. Cestou jme byli ve spojení s Petrem Krausem, dojeli jsme téměř současně a mohli se jít navečeřet, přihlásit družstvo a konečně i ubytovat. Moderní čisté pokoje v čerstvě zrekonstruovaných kolejích Univerzity Tomáše Bati poskytovaly maximální komfort. A nepoužívané parkoviště naproti se stalo jedním ze středobodů našeho krátkého pobytu – vzniklo zde improvizované fotbalové hřiště.
Druhý den jsme vyrazili na snídani do menzy s předstihem a vyhnuli se frontám. Pokračovali jsme do kongresového centra u pomyslné brány kampusu poblíž proslulého Baťova obchodního domu. A tady začíná pro mě osobně zatím nejlepší zážitek za necelé tři roky cestování po turnajích. Velkolepě, perfektně zorganizovaná akce. Ve všech ohledech vhodný objekt, důstojné zahájení a přivítání účastníků (tři kategorie po 30 týmech) moderátorkou z ČRo, krátká řeč zástupce děkana UTB. Dověděli jsme se, že kongresové centrum hostilo MČR škol již v letech 2016-2019. Akademik ohromil přítomné: zlínská univerzita jako hlavní cenu v kategorii středních škol nabídne všem členům vítězného družstva možnost studia na fakultě dle výběru studenta a stipendium 50 000,- Motivace ohromná!

Úspěšný první den
Dobře odvětraný sál lehce pojal kolem pěti set osob. Na pódiu hrálo vždy prvních osm čtveřic z každé kategorie. První kolo jsme zahájili ze sedmého místa proti žákům z Hradce Králové. Několik laických dojmů ze začátku. První dvě šachovnice, Rodan a Ren, předvedly zkušenou práci s časem, kdy krok za krokem vylepšovali pozici a s výrazným časovým hendikepem, ale stále bezpečně daleko od pádu digitálního praporku soupeře donutili kapitulovat. Přitom si zapisovali do dvaceti tahů.
Tomáš svoji první partii na takto významném podniku bez obtíží vyhrál, stejně jako Adam. Adam po zbytek dne pokračoval v jízdě, kdy všechny další soupeře porazil, a to téměř pokaždé velmi rychle. Pro spoluhráče byla velká vzpruha pokračovat s hotovým bodem. Po prvním kole jsme se přesunuli na podium a do konce soutěže jsme se odtud již nehnuli.
Druhé kolo přineslo výhru 3:1 nad školou z Pardubic, neskóroval Tomáš. Ve třetím jsme nastoupili proti favoritovi 28. ZŠ Plzeň. Rodan dostal mat od Matěje Křivky. Reník uhrál cennou remízu, Tomáš nestačil na silnějšího Lukáše Křivku a konečné skóre 2,5:1,5 zachránil Adam. Mírná prohra s prvním nasazeným družstvem nebyla tak špatným výsledkem, neboť hlavním hodnotícím kritériem byly body, nikoli výsledky zápasů. Spadli jsme na třetí příčku a pak si spravili chuť na ZŠ Sirotkova Brno 4:0. Z posledního úterního kola odcházíme vítězně, porážíme méně zkušenou ZŠ Přelouč 3:1, pouze Rodan zbytečně prohrává přehlédnutím vazby a ztrátou figury.
Po většinu prvního hracího dne okupujeme druhou příčku, v posledním kole navíc Plzeň remizuje s dalším favoritem, naším častým rivalem ZŠ u sv. Štěpána, a tak se výrazný náskok nekoná. Udělali mi radost Tomáš s Adamem, kteří kromě dobré hry ukázali i odhodlání nedat se ve sporných situacích. Oba rázně reklamovali nemožné tahy. Adam se nebál prosadit se i proti trenérovi / kapitánovi Přelouče, když ten tvrdil, že už není nutné hlásit druhý nemožný tah soupeře. Adam si trval na svém postupovat podle pravidel, která jsou pro někoho třeba jenom formalitou…

Doprovodný program a …samozřejmě fotbal!
Oběd byl naplánovaný až na 15.h po poslední partii. S hráči jsme se shodli, že to bylo lepší, než soutěž přerušovat a vytrhnout šachisty ze soustředění. Krátký odpočinek na pokoji a s dědečkem a babičkou Adama vyrážíme na prohlídku památníku Tomáše Bati. Na výběr bylo ještě ZOO a městské lázně; dalším bodem doprovodného programu byla přednáška GM Jána Markoše, na kterou se chystal Rodan. Památník Bati opouštíme před koncem výkladu, zajímaly nás především podrobnosti havárie letounu, jehož replika je zde vystavena, a kluci se už nemohli dočkat, až si zahrají fotbal. Pro něj Rodan nakonec obětuje i setkání s velmistrem. Po večeři se scházíme na pokoji a čekáme domluvený telefonát s Lukášem Daňhelem, který tou dobou asi dohrával bohemácký blicák. Lukáš dal klukům důležité rady a motivoval je na další den. Jeho rad jsme se drželi, především jsme dbali na brzké uložení. Já kladl důraz na bezmobilový režim. Jenže… Došlo k situaci 1:1000, kdy zrovna odebrat telefon byla chyba.

Noční událost
Několik minut po 23.hodině se v pokojích rozezněly požární hlásiče a hlas vyzýval k okamžitému opuštění budovy kolejí. Autor článku se tou dobou vracel z procházky městem a v tom momentě mu nemohl Rodan bez telefonu zavolat, když se nedoklepal na dveře. Situaci zachránil Petr Kraus, děti odvedl ven, kde jsme se hned nato všichni potkali. Před budovou blikaly tři hasičské vozy a postávali rozespalí obyvatelé kolejí, někteří vyběhli bosi. Asi po patnácti minutách je poplach odvolán, lidé vytržení ze spánku se zmatení vracejí na pokoje. Evakuaci měl vyvolat únik páry z prasklého potrubí. Událost se bohužel nemohla nepromítnout na druhém, pro nás tak důležitém hracím dnu.

Boj o udržení na nejvyšších příčkách
V šestém kole nastupujeme proti ZŠ u sv. Štěpána. Rodan se proti Richardovi Slonkovi zpočátku příliš nesoustředil a ztratil pěšce. V koncovce se mu ale podařilo získat dva pěšce a postavit si dámu. S obavami sleduji Reníka. Čas od času zívá. V oboustranné časové tísni chyboval a dostal mat. Unavený je také Adam a jeho včerejší jistota je ta tam. Prohrává se Zbyškem Černým. Družstvo podržel Tomáš, když získal důležitou polovinu bodu s mnohem zkušenějším Andrejem Boreckým! 1.5 : 2.5
Teď musíme vyhrát, říkáme si. Proti klukům se posadili žáci ZŠ Frýdek-Místek, rozuměj BŠŠ. Nebezpečný soupeř. Rodan s černými ve střední hře chyboval a ztratil lehkou figuru, poté ještě kvalitu. Při materiálním oslabení však držel iniciativu a vyvíjel tlak na rozbité královo opevnění. Alexandr Kupka vynakládá víc a víc času přemýšlením nad zajištěním krále a přechodem do protiútoku, až… padá na čas. Reník vzdal v situaci neodvratného matu od Lucie Lackové, navíc v silné časové tísni. Na tu si zadělal už v začátku partie, kdy se dlouhé minuty snažil vzpomenout si přípravu proti soupeřce, kterou pro něj vypracoval Ondra Dunder na nedávném MČR družstev ml. žáků v Harrachově (tam Ren s Lucií remizoval). Tomáš postupně poztrácel řadu pěšců a vynucenými výměnami figur zůstal v beznadějném postavení. Adam také ztratil bod. Po tomto kole jsme jen o fous nevyletěli z pódia a z boje o medaili.
Osmé kolo. Potřebovali jsme nutně čtyři body. Reník si poprvé nezapisuje. Všem klukům se proti Lysé n. L. zadařilo, jen Adam na soupeře nestačil. Jde do tuhého. Třetí ZŠ Frýdek-Místek má o půl bodu více. Naděje na umístění ale žije. A posiluje ji fakt, že budeme hrát s podle všeho slabšími Kaplicemi, zatímco beskydští proti přece jen vyrovnanějším Čelákovicím s bratry Fadrnými na prvních dvou šachovnicích. První zapisuje bod – Adam! Kolem desátého tahu zakončuje partii matem. Tomášovi se hromadí dobyté lehké figury na stole jedna za druhou a nedlouho po Adamovi poráží soupeře i on. Ren ve střední hře získal špatně chráněného jezdce. Soupeř chvilku na to udělal dvě hrubky za sebou, které Ren potrestal a soupeř se vzdal. Rodan hrál svoji partii nejdéle, soupeře postupně rozebral a ten spadl na čas. Tou dobou však víc sleduji dění u stolu frýdeckomísteckých. Třetí a čtvrtá šachovnice Čelákovic rychle prohrávají a naší poslední nadějí jsou bratři Fadrní. Ale na nic nečekáme a spěcháme na oběd, děj se vůle páně.

Finále
Při polévce neustále obnovuji stránku s nasazením družstev a vtom to tam vidím: Čelákovice vyrvaly Frýdku jeden bod! Jsme třetí! S kluky se radujeme a skáčeme k údivu VŠ studentů u okolních stolů. Do vyhlášení výsledků ve 14 hodin máme slabou hodinku a přemýšlíme, jak medaili oslavíme. Jasně, fotbalem!
Slavnostní vyhlášení ještě překonalo velmi zdařilé zahájení turnaje ze včerejška. Moderátorka beseduje s hráči na stupíncích vítězů, středoškoláci na nejvyšším stupni skutečně dostanou slíbenou možnost studia na UTB a někteří ji na místě přijímají. Naši kluci dostanou od sponzorů vydavatele deskovek Mindok a Knih Dobrovský skládačku tangram a japonskou starobylou hru go. Vyhlášení přes množství kategorií rychle odsýpá a po posledních fotkách se loučíme s Krausovými a vyjíždíme směr Praha s bronzovým pohárem v kufru.

Výsledky jednotlivých hráčů družstva 1.-5. tř. ZŠ Karla Čapka:
Rodan Černý 7/9, Ren Černý 6.5/9, Tomáš Gabriel 5.5/9, Adam Kraus 6/9

Mikuláš Černý