V sobotu 11.11. začalo prvním kolem v harrachovském Hotelu Fit Fun juniorské Polofinále MČR. Harrachov je již tradičním místem, kde se konají téměř všechny mistrovské soutěže mládeže (MČech jednotlivců, MČR družstev ml. žáků, MČR jednotlivců, nyní MČR juniorek a juniorů.)

Tato soutěž je MČR dívek do 18 a do 20 let a MČR chlapců do 18 a do 20 let. Bohemka má zde letos dvě zastoupení, v dívkách nás reprezentuje Tamae Jakubše (věk 12 let) a v chlapecké kategorii reprezentuje Bohemku Zdeněk Davídek (věk 15 let). Oba dva naši zástupci tedy správně patří do daleko mladších kategorií, nicméně Tamae Jakubše i Zdeněk Davídek patří ve svých kategoriích k těm nejlepším, takže zde si chtěli zahrát se staršími a lepšími hráči.

Tamae Jakubše

Tamae Jakubše v dívkách zatím hraje skvěle! Momentálně má 4/5 bodů. Jen v prvním kole prohrála a následně přidala 4 výhry v řadě. Dnes se hrálo dvoukolo a v odpoledním zápase dokonce porazila první nasazenou dívku v celém turnaji (D20+D18) a zároveň jedinou hráčku, která má FIDE elo přes 1900. Pro Tamíka určitě cenný skalp, navíc soupeřku porazila skoro v miniaturce, partie měla 21 tahů. Hrál se Jänischův gambit. Tamae hrála Jänischův gambit už včera ve třetím kole, kdy vyhrála za 23 tahů, o den později si Jänischův gambit zopakovala a tentokrát opět velmi rychlá výhra. Skvělá práce. Uvidíme, jak se podaří poslední 4 kola, ale zatím to vypadá na moc hezký turnaj.

Dovolil bych si ještě přidat diagramy z Polofinále. Tamík hraje stále skvěle a je velká škoda, že tady nevyužila nádhernou pozici a nakonec ji prohrála. Pokud mě zrak nešálí, tak prošla kolem taktiky, která by měla zaručit výhru. Tedy:

Tohoto je obrovská škoda, protože všechny své soupeřky (kromě nepovedené první partie) přehrává nehledě na ELO.

Výhra Tamae nad první nasazenou v 5. kole téměř v miniaturce (celkem celá partie 21 tahů) a pozice z Jänischova gambitu:

Po pár tazích se bílá vzdala, protože nechtěla hrát s figurou méně. Tamae to dobře spočítala, naopak soupeřka s výrazně vyšším elem (FIDE 1940) to vyhodnotila špatně.

Na dalším diagramu níže je vidět, že si černý může postavit dámu. Určitě by si řada hráčů za černé postavilo dámu, když tomu nic nebrání… Jenomže Tami si skvěle všimla, že pokud by si postavila dámu, tak by následně dostala “věčňák” a i jen se 2 minutami na hodinách to výborně vyhodnotila a zahrála 32. .. Vd8! Krása. V dalším tahu vyměnila dámy, zbavila se hrozby věčného šachu a soupeřka z Říčan se vzdala. Velmi pěkně a přesně zahraná koncovka s koncentrací až do posledního tahu.

V osmém kole hrála Tamae s průběžně první hráčkou, doposud neporaženou a zároveň budoucí vítězkou celého turnaje. Tamae celou partii hrála velmi dobře a soupeřku přehrávala. Soupeřka neudělala rošádu, doputovala králem z e8 na b7, za celou partii nevyvinula své královské křídlo, má 4 minuty na hodinách a k tomu má ještě o pěšce méně. Zatímco Tamae má schovaného krále, 15 minut na hodinách, výrazně aktivnější figurky a útok na soupeřku. Bohužel v tento moment Tamae nabídla remízu… ač pozice za bílého je výrazně lepší, vzhledem k daleko lepšímu i času, tak by to Tamae podle mě zvládla vyhrát.

V posledním (9. kole) bylo od prvního tahu vidět, že Tamae jde svoji soupeřku zdemolovat a to se také stalo. Po 24. tahu “f5″ bylo jasné, že je jen otázkou času, než se černá vzdá. Tamae totiž zahájila svůj oblíbený pěšcový útok, kdy nejprve natahala pěšce na b4 a a4, následně natahala pěšce na e5 a f5, soupeřku sevřela, zapojila pak do útoku obě dvě své věže a bylo rozhodnuto. Celou partii pak zakončila velmi hezky.

Tamae má bílé figury a v pozici na diagramu je 5tahový mat. Ten se také stal. Soupeřka si ho nechala ukázat až do posledního tahu. Najdete ho také? 5. tahem mat!

Celkově TAMAE SKONČILA DRUHÁ na Polofinále MČR juniorek 2023 – kat. D18+D20, což je další její obrovský úspěch. Získala celkem 6,5 bodů, ve všech partiích své soupeřky přehrávala, nepovedla se jí jen partie v prvním kole. Prohra se Šulcovou byla z vyhrané partie a remíza s Buchtovou také nemusela být, obojí trochu smolné a dost zbytečné. Tamae ukázala, že převyšuje většinu dívek v ČR a můžeme se určitě těšit, že v budoucnu bude přidávat další a další medaile na mládežnických mistrovstvích Čech a ČR.

https://chess-results.com/tnr842518.aspx?lan=5&art=1&rd=9

Zdeněk Davídek

Zdeněk Davídek začal turnaj 2 výhry, následně ovšem přidal 2 prohry. Páté kolo zatím Zdeněk hraje. Pro Zdendu je tento turnaj také určitě velmi důležitou zkušeností, kde si má možnost zahrát 9 partií s velmi silnými mladými šachisty. Kategorie chlapců je totiž velmi silně obsazena, hned 7 chlapců má FIDE elo přes 2200 a v turnaji je celkem 9 hráčů s tituly (3xFM). Tak uvidíme, jak se ve druhé polovině turnaje Zdenda se silnými soupeři popere. Zatím bych řekl, že hraje dle svých možností, takový průměrný turnaj, ale určitě by chtěl mít po turnaji více než 50 % bodů.

Dále jsou ukázky z partií Zdeňka Davídka s komentářem Kuby Petra:

Zdenda po prvních dvou výhrách tvrdě narazil, a to doslova – nejprve na 3. nasazeného, kde se horko těžko dostával ze špatné pozice (a myslím, že se mu to podařilo!), aby následně lacině ztratil figuru, černý posledním tahem dobral pěšce Jxg6):

A ve 4. kole narazil do kamenné zdi (tj. Stonewallu) – zde to bohužel pro Zdendu zahrál černý velmi dobře a zasadil v této pozici Zdendovi nečekaný úder:

Další dvě kola dopadla korektními remízami (aspoň na první pohled), tak snad se Zdenda z dvou krutých proher dostal a předvede nám v posledních třech kolech pěkné partie. Stále může uhrát velmi pěkný výsledek.

Nakonec Zdeněk Davídek zakončil turnaj na 50 %, tedy se 4,5 body z 9 kol. Spokojený asi moc nebude i vzhledem k tomu, že skončil celkově až na 41. místě (nasazený byl 17.). Celkem zaznamenal v turnaji 3 výhry, 3 remízy, 3 prohry. Po celý turnaj se držel na cca polovině možných bodů. Výkon měl o pár set menší, než je jeho současné elo, a tak bohužel tento turnaj nelze zařadit mezi jeho povedené. Nicméně zkušenost pro Zdendu určitě dobrá, měl v Harrachově možnost zažít srovnání s nejlepšími juniory v ČR. Tak snad za rok se Zdenda vrátí ještě silnější.

https://chess-results.com/tnr842512.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE