Další mistrovský turnaj se bude odehrával od s tředy 15.11. do neděle 19.11. v Teplicích. I zde jsme letos měli zástupce, a to Rena Černého (v kategorii HD10) a Matěje Přibyla (v kategorii HD08). V doprovodném Openu pak také hraje Rodan Černý. Ren Černý si veze postup a stříbrnou medaili!

Odkazy:
Výsledky HD10
Výsledky HD08
Výsledky Open

Turnaj se hraje v Hotelu Panorama, což je (z březnové zkušenosti z MČR mládeže) velmi pěkné místo pro šachy. Oba mistrovské turnaje jsou šachově nabité, desítky hrají každý den (kromě neděle, kdy se hraje pouze ráno) 2 partie vážným tempem a osmičky hrají sice jen o víkendu, ale za to musí stihnout 9 rapidových kol.

Reník je nasazený 5. mezi 64 účastníky, ale jak je známo, hlavně u dětí je ELO velmi zavádějící (důkazem budiž fakt, že pouze 19 hráčů má nějaké ELO). Určitě bude bojovat o postup, tak mu budeme držet palce, ať se zadaří!

Pro Matýska to bude první větší turnaj, ale jelikož je ročník 2017, tak je dokonce ve své kategorii ještě mladší. Zde se o postupy nebojuje, protože MČR do 8 let je stále otevřený turnaj. Ale i tak se jedná o Mistrovství Čech, a tedy každý se bude snažit vytáhnout.

A na dálku fandíme také do Harrachova, nejenom z Teplic, ale také z Prahy (momentka z pondělního tréninku mládeže, kterou se mi nepodařilo vložit do komentáře k Ondrově příspěvku):

20231113_165340

 

15.11. 20:00

První náročný den máme za sebou, a to se 100% bilancí! Reník oba své soupeře jasně přehrál a jednou výhrou ho doplnil jako správný bratr Rodan v Openu.

V první partii Reníkovi soupeř obětoval figuru za náznak útoku na krále, který ale Reník správně vyhodnotil, že není nebezpečný. Pak bez problémů s figurou navíc vyhrál, když ještě sebral další figuru i dvě věže. Z této partie by každému matematikovi (či komukoliv, komu se líbí vysoká míra symetrie) srdíčko zaplesalo. Po 17….Vc8 byla pozice na šachovnici takováto:

Všimněte si bílých jezdců na b5, g5 a věží na c8, f8. O pár tahů později se obě věže vrátily na svá původní místa:

A na obě dvě se staly vidličky jezdci 23.Jf7+ Ke8 24.Jxc7+ a obě věžky byly jezdci sebrány:

…snad v této ukázce najde krásu i někdo jiný, než jen já.

V odpolední partii se podařilo Reníkovi sebrat soupeři věž. Pak ale nastala zvláštní situace (pozice po 25.Sxf3):

Reník se rozhodl dát soupeři mat. Nicméně bílý má dost figurek, které jeho krále brání. Zde mi Reník po partii říkal, že nechtěl zahrát 25….Vg6 kvůli tomu, že se stane 26.Je7 vidlička na dámu a věž. Tak zahrál 25….Vg5??, protože přehlédl, že to je vlastně také vidlička na krále! Soupeře nicméně zastihla stejná slepota a zahrál 26.Jxb6?? cxb6 27.Sxb7, kde sice dobral pěšce, ale to je v této pozici málo. Po 26.Je7+ Kh8 27.Jxf5 Sxf5 je partie nicméně stále nerozhodnutá, bílý by musel ukázat, že umí vyhrát s dámou proti věži a střelci. Nutné tedy bylo na začátku nechat stát věž na g4 a zahrát 25….Dd7 26.Sxg4 Sxg4, kdy má černý stále figuru navíc, což by mělo k výhře stačit. Zbytek partie už měl Reník pod kontrolou a zaslouženě vyhrál. Poučení – i když máte věž navíc, tak stále buďte ostražití, jestli vám soupeř ničím nehrozí! Byla by to velká škoda. A také vidíte, že i ti nejlepší ve své kategorii dělají chyby, takže se těch svých nebojte a naopak se z nich snažte poučit. Pokud je totiž příště neuděláte, tak své soupeře začnete dříve či později porážet.

(Pozn: Diagramy z Polofinále byly přesunuty do článku o Polofinále)

16.11. – 11:00

Přerušuju vysílání (které tu neprobíhá) kvůli velmi krásné kombinaci, kterou Reník v dnešní partii objevil (stále se hraje, ale jsem z toho nadšený, takže to sem dávám rovnou). Bílý na tahu:

Soupeřka posledním tahem zahrála 17….d5 a chystá se po uhnutí koníkem zahrát d5-d4 s vidličkou na dvě figury… takže pozice vypadá docela špatně. Jenže! Figurky černého nestojí o nic šikovněji než ty bílé. Využijte toho.

Momentálně má Reník koncovku s kvalitou navíc – to stále není vyhrané jednoduše (hlavně ne v kategorii do 10 let), ale věřím, že si poradí. Tak jo, vysílání může pokračovat (a já si radši online přenos vypínám, aby moje nervy vydržely).

16.11. – 17:00

Reník naplno zabodoval i v odpoledním kole! Soupeř již byl silný (2. nasazený) a kvalita partie byla vyšší. Nerozhodla žádná velká taktika, ale správně rozestavěné figurky černého a naopak špatně rozestavěné figurky bílého. Poučný moment nastal po 13….Vaxd8 partie Zelenka-Černý Ren:

Na šachovnici se objevila koncovka. To pro někoho může znamenat nudu, že už se nestane žádný mat. Nicméně tady přichází na řadu jiné šachové přemýšlení – místo hledání kombinací musíme přemýšlet více o pozici a zamyslet se, které figurky jsou dobré (a stojí dobře), a které jsou naopak špatné. Začněme tím, že černý může sebrat na g7 a mít pěšce navíc. Může nás napadnout, že na šachovnici jsou různobarevní střelci a pokud máme dost znalostí, tak si uvědomíme, že to napomáhá k remíze. Když se budeme chvíli dívat, tak zjistíme, že nejhorší figurou na šachovnici (i když není špatně postavená) je bílý střelec na a3. Skutečně, kvůli pěšcům na c3 a c4 nemá žádné dobré políčko, kam by se mohl dostat. Černý tu tedy má obrovskou hrozbu – sebrat 14….Sxf3! Hlavní myšlenka není v tom, že zhoršíme bílému pěšce (což nicméně je také výhodné), ale to, že bílému zbyde z lehkých figur jen ten špatný střelec. Bílý si to nicméně neuvědomuje a hraje 14.Vad1?! – nejlepší šancí bylo jezdcem uhnout 14.Jh4!, nicméně stále po 14….Vd2 či 14….Kxg7 je pozice černého více než příjemná. 14….Kxg7?! (mělo přijít 14….Sxf3) 15.h3? (otazník kvůli tomu, že černého dokonce provokuje, aby na f3 sebral) Sh5? (15….Sxf3 je zřejmě lepší) 16.Vfe1? (Teď měl bílý příležitost zahrát 16.g4! Sg6 17.Jh4 s dalším postupem f2-f4-f5 a ještě se bude cukat. Pěšci na královském křídle nevypadají špatně) Vxe1+ 17.Vxe1 Sxf3! a teď už to konečně přišlo. Myšlenkou Reníka nejspíš bylo, že po 18.gxf3 Vd2 obsadí druhou řadu. Bílý teď kryl pěšce na a2 jediným tahem 19.Va1

Pozice na diagramu je zřejmě za černého vyhraná. Mimo to, že má pěšce navíc, tak bílému zbývá jen pasivní věž na a1 a špatný střelec na a3. Reník ještě zahrál výborný tah 19….Kg6! – to je profylaxe, neboli brání možnostem bílého. Reník si totiž vzal na mušku pěšce na c3 a s králem na g7 by ho sebrat nemohl nemohl kvůli Sa3-b2 a svázané věži. Zbytek partie zvládl Reník s naprostým přehledem. Závěrečná pozice vypadala takto:

Povšimněte si smutného střelce na h8. To jen dokresluje, jak špatná figura to byla.

Rodan ve druhém kole narazil na Lukáše Černíka, se kterým jsem před dvěma lety prohrál za dospělácké Áčko. Ten Rodana nachytal na taktiku (Bílý na tahu):

Rodan posledním tahem skočil koněm z c6 na d4 s myšlenkou, že po 1.cxd4 Sxd4 nemá bílý jak pokrýt věž na a1. Jaké překvapení ale měl bílý připravené?

18.11. – 10:00

Včera jsem zapomněl příspěvek aktualizovat. Reník byl postaven před 2 náročné zkoušky – a uhrál ze dvou partií pouze půl bodu. V první partii korektně se svým soupeřem remizovali, zatímco ta druhá byla o poznání zajímavější. Reník si sebral pěšce a soupeř se musel snažit, aby získal nějakou protihru. V diagramu po 12.Sb5 je Černý na tahu:

Nejjednodušší v pozici je zahrát buď 12….Jxb5 13.Jxb5 Vc8, anebo prostě rovnou uhnout 12….Sg6. Reník zahrál prohrávající(!) chybu 12….Vb8?, což na první pohled vypadá “pouze” jako zbytečný tah, protože na b8 věž nic zatím nedělá, a na druhý pohled se dá najít kombinace 13.Sxc6 bxc6 14.Jd4! a najednou jsou figurky černého postaveny velmi nešikovně – střelec na c2 je napaden, stejně jako pěšec na c6, což je dokonce hned trojnásobná vidlička (i kvůli věži na b8). Reník se ještě cukal a zahrál správné 14….Vb4 (vazba na koně) 15.De3 (stále hrozí vidlička na c6, věž na b4 nestojí o moc lépe než na b8; navíc rovnou visí i střelec na e7) Sg5 (opět jediný tah) 16.f4 Ve8 17.Dxe8+?! soupeř se neleká a správně počítá, že získává materiál. Přesnější nicméně bylo pořadí 17.Jxc6 Vxe3 18.Sxe3!, jak uvidíme v další variantě. 17….Jxe8 18.Jxc6 Dd7 19.Jxb4

Teď černému visí dvě figury a nemůže je obě najednou pokrýt. Bílému tedy zbydou dvě věže a jezdec proti dámě, což je velká materiální převaha. Soupeř Reníka ji byl schopný zužitkovat. (Pro fajnšmekry: počítač hlásí, že pozice stále není prohraná, i když se to zdá k nevíře. Najděte důvod, proč bylo lepší 17.Jxc6. Nicméně toto není diagram na úrovni kategorie HD10, pozice je nesmírně komplikovaná už několik tahů (což je vidět na Reníkově spotřebě času) a hlavní chybou je stále Va8-b8, kvůli které se do těchto komplikací vůbec dostal). Bílý partii završil roztomilou kombinací. Bílý na tahu:

Rodan Reníka doplnil výhrou a remízou, takže kluci dohromady uhráli 2/4. Oba dneska čekají další těžcí soupeři, tak jim držme palce. Ode dneška je zde doplňuje také Matýsek Přibyl v kategorii HD08, takže máme o to víc, komu fandit.

V dnešním dopoledním kole hraje Reník proti účastnici Mistrovství světa kadetů Barboře Tykalové (v kategorii G08) a na šachovnici se objevil velmi zajímavý diagram (Reník tuto kombinaci neviděl, zahrál c4-c5, ale stále by měl stát dobře). Bílý na tahu:

18.11. – 12:00

Včerejší ticho po pěšině dneska vynahrazuju častějšími příspěvky. Reník partii dovedl k výhře, Matýsek zatím po prvních dvou kolech má na kontě 1/2. Pěknou výhrou se blýskl Rodan. V pozici po 0….Kf8 je Bílý na tahu (partie Černý Ro.-Horáček):

Partie nenabídla jedinou možnost ke kombinaci, ale i tak stojí bílý výrazně lépe. Proč? Stojí za tím hned několik faktorů:
a) jeho věže obsadily polo-otevřený sloupec a a útočí na slabinu na a6; černé věže jsou pasivní
b) pěšcová struktura bílého je výrazně lepší (má 2 pěšcové ostrůvky, černý 3; navíc pěšci na a6 a c4 jsou zaprvé slabiny, a zadruhé stojí na barvě střelce černého, tedy ho omezují)
c) jezdec bílého je zřejmě mnohem silnější než střelec černého.
Žádný z bodů a)-c) nenahrává černému, který tak jen může čekat, co bílý provede. Jediný volný sloupec d totiž obsadil bílý kůň na d4, takže nejen že figury černého stojí pasivně, ony se ani zlepšit nemohou. Zbytek partie je velmi poučný (Rodan to zahrál velmi kvalitně a nedal soupeři šanci): 1.V1a4 (vylepšuje věž, někdy může viset pěšec na c4) Ke8?! (tam ten král nestojí šťastně kvůli) 2.b5 axb5 3.Jxb5 Vxa5 4.Jd6+ (pěkný mezišach, s tempem stavíme jezdce na lepší políčko) Kd7 5.Vxa5 Vc7 6.Jxf7 pěšec doma! Sd5 7.Jd6 g6 8.g4 h5 9.gxh5 gxh5 10.f5! a pěšce navíc využívá Rodan nejlíp jak může – vytváří si volného pěšce. Tady si zbytek partie nepamatuju, ale černý se asi za dva tahy vzdal. 1-0

Všimněte si, že ani jedna figurka černého nemůže udělat vůbec nic. Jezdec na d6 působí jako nádherný blok, kvůli kterému se nemůže hnout věž z c7. Pro porovnání, pozice pár tahů před koncem Reníkovy partie vypadala takto:

Jezdec na b6 svou silou připomíná jezdce na d6 z Rodanovy partie. A navíc to je čistá figura navíc. No, je vidět, že to jsou bráchové.

18.11. – 18:30

Reník postoupil na MČR! Jistotu má už kolo před koncem, protože má 6,5 bodu a nejlepší Bucholtz z celého turnaje (a i kdyby mu nějak záhadně spadl dolů, tak nejvýše 8 hráčů může mít alespoň 6,5 bodu, tedy do 8. místa zaručeně bude). Vybojoval si ho velkým bojem v 8. kole, kdy dohrával po 3 hodinách jako posledních ze všech (koho mi to jen připomíná… ehm Zdendu ehm) a svého soupeře přehrával až do závěrečného tahu. Ten byl ironicky hrubou chybou, ale soupeř Reníkovi uvěřil a vzdal se. Jedná se tedy o zajímavý dvoudiagram:
Lehčí verze: Co je špatně na 39….Jg3+? (Soupeř se po tomto tahu vzdal)
Těžší verze: Černý na tahu (jak tedy má pokračovat, když ten přirozený šach je chybou)

V posledním kole tedy bojuje “jen” o medaili. Jedná se už i tak o nejlepší(? zdroj? Potřeboval bych někoho, aby zapátral v archivu) podzim v mládežnických kategoriích – z MČech do 16 let máme 3 medaile, dneska přidala Tamae další na Polofinále juniorek (o tom určitě napíše Ondra do svého článku). Minimálně nejlepší za dobu, co si pamatuju (což je řekněme od roku 2012), a to suverénně. Tak držme palce, ať se Reník přidá do společnosti Míši, Zdendy a Tamae(x2) (nicméně v jejich společnosti tak či onak bude v březnu na MČR).

Rodan své odpolední kolo bohužel prohrál, jeho slovy ztratil brzy pěšce. Matýsek v kategorii do 8 let dneska uhrál pěkných 3/6, partie jsem bohužel neviděl.

19.11. – 17:30

Dnešní závěrečné kolo měl Reník poměrně snadné: soupeř mu nechal nejdřív pěšce, pak figuru, a pak si ještě vlezl do matu (takto to popsal Honza Daňhel). Já jsem se ani nestihl vrátit z ranní procházky a už byl konec. Díky ostatním výsledkům to Reníkovi stačilo na stříbrnou medaili!! To je snad první medaile z MČech do 10 let od mé z roku 2011, a to byl bronz. (Míša Lutskiy má zase bronz z MČR).

20231119_142431

Rodan bohužel prohral a s bilancí 3,5/7 skončil na 11. místě. Matýsek dneska přidal ještě jeden bod a s celkovými 4/9 obsadil 29. místo.

Přidávám ještě pár fotek našich bojovníků, co jsem během turnaje pořídil

20231118_090253 20231118_142658  20231117_142724

Děkuju všem hráčům jménem Bohemky za reprezentaci a pevně věřím, že se na dalších akcích zase potkáme. Do té doby na sobě pracujte, ať příště dopadnete lépe (a třeba budete porážet silnější a starší hráče).