Poslední týden se hrál další šachový svátek: MČR mládeže v Koutech nad Desnou (a Finále MČR juniorů a juniorek v Jaroměřicích nad Rokytnou… nějak mají rádi města nad řekou). Letošní Bohemácká výprava sestává ze Zdendy Davídka v H16, Míši Lutského a Rena Černého v H10, Rodan Černý v Openu a Tamae Jakubše v D18+20. Největším úspěchem je 6. místo Míši, který si tím zajistil přímý postup na příští rok v H10.

Důležité odkazy:

Přímý přenos MČR mládeže
Přímý přenos Finále juniorek
Výsledky MČR mládeže
Výsledky Finále juniorek

Bohemáci

Míša Lutskiy, H10, 5,5/9, výkon 1646, 6. místo a přímý postup na příští MČR H10

20240309_135756

 

Míša byl letos mladší ročník H10. Loni vybojoval překvapivé stříbro, a tedy jsme asi všichni doufali, že by na to mohl letos navázat. Sice dopadl bodově a výsledkově hůře, ale z předvedené hry bylo poznat, že za ten rok udělal velký pokrok. Už v první partii mu na konci zbylo pod 20 minut, což loni nebylo zvykem. Několikrát svedl dlouhé a urputné boje s protivníky, kteří hráli na okraji svých možností. Ukázaly se mezery v koncovkách, ale ty se svým trenérem určitě proberou a příště už je Míša zvládne lépe. MČR má příští rok jisté, tak mu přejme během dalšího roku hodně zdaru do tréninku, ať se příští rok vrátí silnější.

Reník Černý, H10, 3,5/9, výkon 1300, 18. místo

20240309_135614

 

Pro Reníka to byla premiéra na MČR ve vážném šachu. Výsledek není skvělý, obzvlášť se nepodařila první půlka turnaje, kdy byl Reník nemocný a nehrál druhé kolo. Od 6. kola začal ale hrát podobně jako v listopadu na MČech, kde skončil druhý, a dvakrát zaslouženě vyhrál. Poslední dvě kola byla také kvalitní, ale jednou nevyšlo zahájení (a soupeř dobrou pozici zvládl dotáhnout k výhře) a v posledním kole Reník po 2,5 hodinách přehlédl taktiku, když do té doby hráli se soupeřem vyrovnaně. Největší mezery měl Reník v taktice. Dobrá zpráva je, že to se dá “jednoduše” napravit – stačí řešit diagramy. Příští rok už bude v kategorii H12 a tam už soupeři taktiku ovládají velmi dobře, takže to je určitě něco, na čem musí zapracovat.

Zdenda Davídek, H16, 4,5/9, výkon 1974, 11. místo

20240309_135833

 

Výsledek je pro Zdendu určitě zklamáním, chtěl po sobě před turnajem jakožto nasazená dvojka více. První 4 kola odehrál velmi dobře – sice měl “jen” 2,5 bodu, ale s velmi silnými soupeři. V 5. kole dostal papírově slabšího soupeře, partie se mu nepodařila a prohrál. Pak ale přišel dvoukolový výpadek, kdy uhrál pouze půl bodu. Po 7. kole se dokázal vzpamatovat a poslední dvě kola opět odehrál dobře a ačkoliv poslední kolo nevyhrál, viděl jsem v té partii opět toho bojovného Zdendu, který se podobnými výkony za poslední 3 roky dostal z nováčka mezi špičku republiky. Oproti loňskému MČR opravdu udělal obrovský pokrok a v ligách dokazuje, že jeho rating přes 2100 není náhoda. Tak doufejme, že si z neúspěchu nic nebude dělat a bude pokračovat ve své práci. Příští rok už bude muset hrát pouze kategorii juniorů, kde to je výrazně těžší, protože se na závěrečný turnaj probojuje jen 12 nejlepších hráčů do 20 let. Zdendo, pokud budeš pokračovat ve své práci, tak věřím, že budeš schopný o postup příští rok bojovat.

Tamae Jakubše, Juniorky, 3/9, výkon 1773, 8. místo

DSC02781 (1)

 

Nejprve je třeba říct – účast 12leté dívky na Finále juniorek je obrovský úspěch. Pokud se nepletu, jedná se o první Bohemačku na Finále za posledních 10? 20? let. Tamí tak měla možnost poměřit své síly s o mnoho let staršími dívkami a vidět na vlastní oči jejich zkušenosti. Poznala je opravdu dobře, kdy si užila trojkolo s 2 partiemi přes 5 hodin a dokonce měla možnost bránit pozici věž proti věži a střelci – něco, co mně se v kariéře nikdy nestalo. 3 body jsou pro Tamí asi málo, ale výkon byl podle mého názoru lepší, než je ve výsledcích vidět. S mnoha favoritkami zvládla držet krok a prohrála na svou nezkušenost. To ale znamená, že pokud tu zkušenost získá, tak příště s nimi bude držet krok ještě déle a třeba je také porazí! Tamí si určitě bude cenit vítězství nad Sofií Markinou, kamarádkou a rivalkou (obě dívky jsou stejně staré), kterou tak porazila podruhé za poslední měsíc.

Rodan Černý, FIDE Open, 5/9, výkon 1606, 16. místo

20240311_145519

 

Přiznám se, že jsem partie Rodana tolik nesledoval. Měl možnost zahrát si v druhém kole s FM Gustavem Brejníkem, se kterým hrál dobré zahájení, ale pak nevěděl, co se svými figurami dělat a soupeř ho přehrál. Takový obrázek jsem viděl ve více jeho partiích. Nicméně Rodan porážel ELOvě slabší a prohrával s ELOvě silnějšími, takže nakonec zůstal tak nějak na svém. Doufám, že příští rok pojede znovu, ale tentokrát už jako účastník H14! Určitě na to má, letos mu postup utekl pouze o vlásek.

 

16.3. večer

Tak už jsme v Praze. Oproti loňsku jsme nepřivezli žádnou medaili a vlastně ani žádné TOP 5 umístění, kterých jsme podle papírových předpokladů měli mít několik. Ale ELO a skutečná forma jsou dvě úplně odlišné metriky a bohužel forma některých soupeřů byla lepší než ta naše. A tedy nemám důvod tento turnaj hodnotit negativně. Měli jsme opět 4 hráče na MČR v mistrovských katetgoriích, což už samo o sobě je velmi dobrá vizitka. A všichni prokázali, že sem patří – takže doufám, že se se stejnými hráči potkám i příští rok a nejlépe k nim přibydou i další. Samotné hodnocení hráčů najdete výše u jejich medailonků. Chtěl jsem na závěr této reportáže poděkovat rodičům Reníka a Rodana a otci Míši za doprovod, starání se o své děti a také za příjemné konverzace na výletech. Doufám, že to pro všechny zúčastněné byl příjemný týden a že si odvezli spoustu šachových i mimošachových zážitků.

A pro všechny mladé čtenáře – pokud budete chtít být součástí takovéto výpravy další roky, tak na sobě pracujte! Jak vidíte, stále nejvíce se rozhodují partie taktikou. Řešte, řešte a ještě jednou řešte diagramy. Nejlépe i doma, ať už z papírové sbírky nebo na online platformách (doporučuju lichess, ten má kvalitní diagramy).

Finální diagram bude z partie Macharáček-Černý Ren, kdy po tahu 28….a5 byla na šachovnici následující pozice:

Reníkovi nevisí střelec na d5, protože po 29.cxd5? Vxc2 získá dámu. Ale ten střelec stojí nešikovně. Zvládnete toho bílými využít?

Reportáž sepsal
Kuba Petr

15.3. 13:30

Tak, dnešní kolo už mají v Koutech všichni za sebou… 1/4. Reník i Míša nezvládli zahájení a soupeři je přehráli. U Rodana se opakovala situace z minulých kol – zahájení rozehrál dobře, ale pak nevěděl co s pozicí a soupeř ho přehrál. Čestný bod dneska Bohemce zařídil Zdenda, kterému se vrátilo neštěstí z minulých kol a využil své zkušenosti z Pražského Přeboru dospělých. Vyhrál totiž na úplně totožný taktický motiv, na který prohrál za Déčko. V partii Davídek-Zezula po 14….Vfd8 je bílý na tahu:

Včera odpoledne Tamí dokázala ukončit šňůru svých proher a podařilo se jí přesvědčivě zvítězit. Nejprve ukážu pozici z předvčerejšího dvojkola, v partii Nagyová-Jakubše po 55.Kd3 (mimochodem, Tamí zase hrála maratonskou partii, trvala 5 hodin) byla na šachovnici následující koncovka:

Tamí zahrála 55….Jd6 a dostala 56.Jf5+ Jxf5 57.exf5. Je tato pěšcovka remízová, nebo prohraná za černou? To je otázka, na kterou se musíme ptát už když jsme v diagramu výše na tahu. Pokud usoudíme, že je prohraná, musíme hrát něco jiného. Na to kladu velký důraz, protože pěšcovky jsou náročné a zrádné – některé se dají odhadovat (a dobří hráči určitě mají vytrénovaný nějaký cit), ale běžní smrtelníci by měli všechny pečlivě spočítat. To je samozřejmě náročné (zvlášť pokud hrajete 5 hodin odpolední kolo dvojkola), ale bez toho je přechod do pěšcovky extrémně nebezpečný. Tamí také tuto pěšcovku prohrála.

Nicméně v partii předtím ukázala bojovného ducha a soupeřka měla problémy pěšce navíc ze střední hry uplatnit. Naproti tomu v partii Jakubše-Markina Tamí zahrála koncovku s pěšcem navíc brilantně. Po 39….Kg8 byla na šachovnici následující pozice:

Po 40. tahu se oběma hráčkám přidá půl hodina, takže 40. tah bývá klíčový, kde neudělat chybu. Tamí se i na 4 minutách velmi správně rozhodla, že nemá smysl krýt pěšce na b2 a zahrála 40.c6! Sxb2 41.c7. Volný pěšec na 6. řadě je skvělý a to už nemluvíme o volném pěšci na řadě sedmé. Partie pak velmi rychle skončila po 41….Sf6 42.Sd4 Sxd4 43.Vxd4 Kg7 44.Vf4 1-0, protože po 44….Vf8 45.Vxf7+! Vxf7 46.c8D Vxd7 47.Dxa8 má bílá dámu navíc. Pěkná technika!

Velká škoda byla Rodanova 6. kola. Hrál se soupeřem ELO 1950 a v zahájení byl schopen obrat soupeře o pěšáka. V partii Černý Rodan-Cimburek po 16….Jf5 stálo na šachovnici toto:

Bílý pěšce na e6 neudrží, ale i tak mu zbyde pěšec navíc a výrazně lepší pěšcová struktura na dámském křídle. Navíc všechny figury má bílý aktivní. Stalo se 17.Sc5 Dc7 18.Sd6?! (příčina všeho neštěstí. Není to špatný tah, ale je zbytečný. Proč bych střelce stavěl na horší políčko, než na kterém stál? Navíc na políčko, kde je napadený? Rodan možná doufal v to, že mu střelce soupeř vymění po 18….Jxd6 19.Dxd6 Dxd6 20.Vxd6 a bude mít bez dam větší klid, ale to černý samozřejmě neudělá) Db7 19.0-0 Sxe6 20.Sxe6 Vxe6 21.Vfe1? a to je bohužel hrubá chyba. Najdete důvod, proč byl tah 18.Sd6 tak nešikovný?

15.3. 10:00

Tak se mi včera úspěšně podařilo zapsat aktualizaci, a pak ji neuložit… no jo, už se blíží konec náročného týdne a síly ubývají všem, i mně. Zkusím tedy dnešní zápis zapsat za oba dva dny dohromady.

Poslední 2 kola nejlépe zvládl Reník, který obě vyhrál. Dařilo se i Míšovi, který zapsal výhru a remízu. Malou sportovní tragédii prožívá Zdenda, který po kolapsu v 5. kole (který byl šachový, to nebyla podařená partie) nejprve v 6. kole sáhl na koně a ztratil věž a v 7. kole ihned po zisku figury přehlédl jednoduchou taktiku a musel odevzdat figuru nazpět, tak z toho byla aspoň ta půlka. Rodan v 6. kole podlehl ELOvě silnějšímu soupeři naprosto zbytečně, protože ho v zahájení obral o pěšce, ale namísto realizace této výhody přišla taktická hrubka a ztráta figury. Nicméně v 7. kole vyhrál.

Nejnáročnější turnaj zažívá určitě Tamí. Po prohře s Voříškovou v 121. tahu měla předevčírem dvojkolo. Dopoledne byla únava znát a poprvé v turnaji jí soupeřka od začátku přehrála. Odpoledne sice hloupě ztratila pěšce, ale držela se zuby nehty a dostala se do jezdcovky 3 vs. 4 pěšci na jednom křídle, kterou po 5hodinové bitvě bohužel prohrála. Diagram sem přidám v průběhu dneška. O to víc mě těší včerejší výhra nad její rivalkou a kamarádkou Sofií Markinou, kterou tak porazila podruhé během 2 týdnů (i na Futures v Praze ji Tamí porazila), a to byla přesvědčivá a zasloužená výhra. V posledních dvou kolech teď Tamí čekají zkušené soupeřky, tak snad načerpala dost sil na poslední dvě kola a ještě přidá nějaký ten bodík (či dva).

Co se týče nešachového programu: předevčírem jsme spolu s IM Michalem Konopkou a jeho svěřenci byli na výletě na Červenohorském sedle (je tam pěkná pěší cesta a stále na ní byl sníh, takže děti z toho samozřejmě byly nadšené), z čehož přikládáme pár fotek. Včera jsme se byli podívat na papírny ve Velkých Losinách, a pak jsme viděli Šumperk (ale věž v centru není přístupná mimo sezonu, takže jsme si jen dali kakao a jeli nazpět).

IMG-20240313-WA0006 IMG-20240313-WA0004 IMG-20240313-WA0001

13.3. 10:30

Včera jsme uhráli 1,5/5. A výkony také nebyly slavné. Pěkně vyhrál Rodan, který svého soupeře prostě od začátku přehrál. Remízu připsal Míša, který se zvládl ubránit v horší koncovce. Nejtěžší partii hrála Tamae, která se v 71. tahu dostala do koncovky věže proti věži a střelci. Bylo ovšem poznat, že neví, jak ji bránit, a i když soupeřka prošla (podle mě) kolem výhry několikrát, tak ji našla a dala mat v 121. tahu, tedy přesně 50. tahem po vzetí poslední figury. Partie trvala 6 hodin a Tamí dneska hraje dvojkolo. Držme ji všichni palce, ať má hodně sil. Dopoledne to zatím vypadá dobře, zahájení zná lépe ona než její soupeřka. Partie se nepovedly Zdendovi a Reníkovi.

Na začátek otázka: umí černý tuto koncovku vyhrát? Pozice v partii Lutskiy-Střihavka po 41.Jb2

Toto je přesně pozice, kde nemůžu věřit hodnocení “-4″ u počítače. To buď znamená výhru, nebo to, že i po 25 tazích je na šachovnici stejná pozice, kde má černý stále pěšce navíc. Já si ale myslím, že když černý dojde králem na b6 a zahraje a5-a4, obětuje pěšce, a po 1.bxa4 Ka5 2.Kb3 f6! (tempo), tak je bílý v zugzwangu, černý si vytvořil volného krytého pěšce a může pokračovat v zesilování pozice. Vypadá to jako koncovka, která by se hrála třeba 40 tahů, ale černý ji postupně vyhraje. Máte stejný pocit, nebo ne? Pište do komentářů!

Dále v partii Voříšková-Jakubše jsme mohli vidět typický manévr, jak lze dát mat věží a střelcem proti věži. Po tahu 97.Sc4 bylo na šachovnici toto:

Černé momentálně nehrozí mat, ale musí se bránit přesně. Jednou z možností obrany je 97….Vh5+ 98.Sd5 Vh3 a hlavně nepustit Vb3+. Dále jde 97….Vg3 či 97….Vf3 se stejnou myšlenkou. Chybné ovšem je 97….Vh4? 98.Vb3+ Ka4 (98….Ka2 99.Vh3+ +-) 99.Vb1? to dovoluje černé vrátit se k obraně pole b3. Vyhrával manévr 99.Ve3! Vg5 100.Ve7 (hrozí mat) Ka3 101.Ve2 a černý nepokryje mat na a2 jinak než obětí věže. 99….Ka3? 100.Vb3+ Ka4 101.Vb8 (opět 101.Ve3! +-) Ka3 102.Sd3? a bílá nakonec zmiňovaný manévr našla přesně tak, aby 121. tahem dala mat.

Dnešní ponaučení: propočet a dlouhé přemýšlení. Není to totiž to stejné. Podívejme se na partii Zdendy. Po 12.Jg5 v partii Juračák-Davídek stála tato pozice:

Zdenda tady strávil nad tahem 12….De8? 23 minut. To je hodně (zbylo mu 35 minut), tak je otázka, jestli ten čas využil správně. V partii se pak stalo 13.a5 f4 14.axb6 fxe3 15.fxe3 Vxf1+ 16.Dxf1 h6 17.Jf7+ Kh7 18.bxc7 a černý stojí úplně na prohru s 2 pěšci méně.

Dobře, hrajme si chvilku na chytré a zeptejme se, když tohle Zdenda viděl, proč si to zvolil? Odhlédněme od toho, že v partii je dělat rozhodnutí těžší než v klidu doma (nedejbože s počítačem při ruce). Dobře, co jiného můžeme hrát než 12….De8? Zdenda uvažoval o tahu 12….g6, ale po 13.a5 taky došel k závěru, že stojí velmi špatně. Dále uvažoval tah 12….f4. To je určitě nepříjemné, protože bílému teď visí 2 figury, střelec a kůň. Na to Zdenda viděl reakci 13.Jxh7 s dalším Dh5 a řekl si, že to je špatné… a tady vidíme chybu. On to totiž nespočítal. Samozřejmě, tah 13.Jxh7 vypadá hrozivě, protože po 13….Kxh7 14.Dh5# jsme hned prohráli, ale kde v pravidlech je psáno, že musíme obětované figurky soupeře brát? (Nežijeme v éře romantického šachu) Když se na to tedy podíváme blíže, zjistíme, že po 13.Jxh7 má bílý jedinou opravdovou hrozbu: 14.Jxf8. Tak co když tou věží uhneme? Jezdec z h7 se nikam hnout nemůže. Zdenda ještě uvažoval 13….Vf7 14.Dh5 s hrozbou úskoku koněm a to, že visí věž na f7, ale už přehlédl myšlenku 14….g6! Samozřejmě, varianta pokračuje 15.Dxg6 Vg7! (15….Vxh7?? 16.Dg8#). No dobře, ale bílý může jednoduše po 13….Vf7 14.Sxb6 axb6 15.Sxf7 Dxf7 16.Jg5 +- a má kvalitu navíc. Nejde to tedy nějak vylepšit? No, opět, v té variantě jsme prohráli kvůli tomu, že jsme ztratili kvalitu, tak co s věží ustoupit lépe? Ukazuje se, že po 13….Vd8! 14.Dh5 g6 15.Dxg6 Dxh7 16.Df6+ Dg7 17.Dh4+ Dh7 18.Df6+ bílý nemá nic lepšího než věčný šach. Věřím, že kdyby Zdendu napadlo v této pozici po 13.Jxh7 hledat remízu, tak by ji našel, ale problém je, že ho to nenapadlo. Přitom to byla nejnadějnější a nejvíce forsírovaná varianta – ty určitě musíme počítat jako první. Už jenom z toho důvodu, že všechny ostatní možnosti vedly do beznadějně horších či prohraných pozic.

Tohle bylo na trochu vyšší úrovni, ale Zdenda to pochopil a na dnešek už zase vypadá dobře naladěný. V zahájení dostal soupeře pod časový tlak a měl by mít malé příjemné plus (a 50 minut k dobru), tak snad se to dneska vydaří lépe. A hele, Reník právě teď vyhrál, tak to dneska opravdu vypadá lépe!

12.3. 13:00

Tak, teď pomalu končí dopolední kolo po dvojkole. Včera odpoledne se nám v mistrovských kategoriích v Koutech příliš nedařilo – Míša prohrál, Reník a Zdenda remizovali. První výhru naopak přidala Tamí, která svou soupeřku jednoduše přehrála. Vyhrál také Rodan, který se vrátil z partie ještě dřív, než jsem došel na svůj pokoj, protože dal svému soupeři rychle mat.

Dnešek ovšem vypadá jako černý den: Míša remizoval, Reník prohrál a Zdenda drží koncovku s 2 pěšci méně, ale myslím si, že ji neudrží. Pěkně ale vyhrál Rodan a odpoledne nás doplní ještě Tamae.

Dnešní téma: koncovky. Míša jich na předních deskách H10 hraje opravdu hodně. A je důležité je znát – místo 1,5 bodu totiž Míša uhrál pouze 0,5. A ten bod může na konci chybět.

Lutskiy-Vo, pozice po 46….Vc4

Bílý zřejmě stojí na výhru. Má pěšce navíc, dále černí pěšci jsou zdvojení a slabí, navíc černý král je daleko a jezdec bývá na jednom křídle lepší než střelec. Takže teoreticky je to vyhrané snadno, ale jinak se to hraje na 1. šachovnici MČR do 10 let. Co říká praxe? No, černý má slabiny, tak je chci zafixovat: 47.a4! je určitě dobrý tah. Jezdec získává pole na c4 a b5 a pěšci z b7. b6 se nemohou pohnout. Černý by to neměl být schopný bránit. Stalo se 47.Vc7?! b5 48.Jd2 b6 a teď musím hledat nová dobrá políčka pro své figurky. O pár tahů později se Míša rozhodl vyměnit střelce za koně a na šachovnici po 56.Kb3 byla následující pozice:

Černý už nemá pěšce méně a měl zahrát 56….Kd5 a dostat se ke svým pěšcům. Bílý by hrál 57.Vc7, aby krále odřízl, ale po 57….Vf6 58.Kb4 Vf2 59.b3 Vf3 bílý nemůže udělat progres. Nicméně se stalo 56….Kd3? 57.Vc7 Vf6 58.Kb4 (přesnější bude 58.Vd7+!, krále odříznout ještě o jeden sloupec) Vf2 59.b3 Vb2 60.Vc6 Kd2 61.Vxb6 Kc2 62.Vxb5? vypouští výhru. K výhře vede např. 62.Vc6+ Kb1 63.Vc3! Ka2 64.Kxb5 Kxa3 65.b4+ +- (výhra je jednoduchá díky odříznutému králi) či 62….Kd2 63.Vc5 +-. 62….Vxb3+ 63.Ka4 Vc3 a koncovka s věžovým pěšcem už vyhraná není.

Je to obrovská škoda. Ale zároveň taky škola, Míša tu každé kolo hraje přes 3 hodiny a se svými soupeři tu svádí nelítostné souboje. Věřím, že si tohle Míša zapamatuje a podobné pozice příště vyhraje! Stejně tak věřím, že si zapamatuje i pozici z odpoledního kola. V partii Buček-Lutskiy po 46.Kf6 byla na šachovnici následující pozice.

Toto není vůbec jednoduché zremizovat, pokud to je vůbec remízová pozice. Samotná věž proti střelci je (poměrně) jednoduchá remíza, ale jen v případě, když král není na okraji šachovnice. To je také důvod, proč taky tato pozice je dost nebezpečná. Míša si to neuvědomil a zahrál 46….g5?. Stalo se 47.Kf5 e4 48.Kxe4 Kg6 49.Vb6+ Kf7 50.Kf5 Kg7 51.Vb7+ Kf8 52.Kf6 Kg8 53.Vf7 Se3 54.Kg6 Sf4 55.Va7 Kf8 56.Kf6 Kg8 57.Va8+ Kh7 58.Kf7! a bílý si uvědomil, že pěšec na g5 pomáhá tvořit matovou síť černému králi. Rychlejší bylo dokonce rovnou 47.Kf7! se stejným motivem 58…Sd2 59.Va1 Se1 60.Vxe1 Kh6 51.Vh1#. Proto je důležité nechat pěšce na g6 a zahrát 46….e4 47.Vb4 Sg5+ 48.Kf7 Sh4 49.Vxe3 Kg5 a černý osvobodil svého krále a měl by být schopný vyměnit g-pěšce s remízou. Prohrávalo by ovšem 48….e3? kvůli 49.Vb6! a padá pěšec na g6.

Jak vidíte, není to úplně snadné bránit, pokud neznáte matové motivy (věž proti střelci podle mě nejsou úplně typické pozice, co mládežníci znají).

Naopak co by měli znát všichni dobře, jsou pěšcovky. A jednu opravdu vydatnou si prožil včera Zdenda. Partie Pražák-Davídek po 27.exd4 stála takto:

Bílý má pěšce navíc, ale je to dvojpěšák, takže si nemůže snadno vytvořit volného pěšce. Dokáže to černý zremizovat? Výzva pro všechny – zanalyzujte tuto koncovku a do komentářů napište, co má černý hrát. Dělejte to bez počítače, totéž dám pak za domácí úkol Zdendovi po skončení turnaje a můžete si porovnat své zápisky s účastníkem MČR do 16 let. Komu by to přišlo moc těžké (je to opravdu složité), dovoluju se podívat na lichess rozbor, který ukazuje, které tahy byly chyby. Vysvětlete, proč to byly chyby (bez použití variant lichessu) a podložte je důkladným propočtem. Několik variant je opravdu poučných, takže kdo na ně přijde, hodně mu to přidá v základních pěšcovkách.

No a aby těch špatných koncovek Zdenda neměl málo, tak teď na 15 minutách černými brání toto:

Je tohle vyhrané za bílé, nebo ne? Lichess počítač suverénně hlásí +2.5 a netuším, co to znamená:D

Update: už to prohrál:/ Tak ať nám vylepší skóre odpoledne Tamí.

11.3. 12:30

Dneska o něco později. Minulé kolo se vydařilo méně. Vyhrál Míša, který se svým soupeřem bojoval něco málo pod 4 hodiny a oběma hráčům zbylo pod 5 minut (na kategorii H10 je to velmi náročné) a dokázal vybojovat výhru. Zdeněk sice soupeře obelstil o pěšce, ale ukázalo se, že výsledná koncovka se hraje na výhru opravdu těžko, a tedy partie skončila remízou. Rodan hrál proti soupeři FM a nenapodobil Vasila Tričkova, který ho porazil, ale odehrál pěknou partii. Tamí nestačila na Ladu Zelbovou.

Dneska už dohrál Reník, který zaznamenal premiérovou výhru na MČR! Důležité hlavně je, že je zdravý. Zdeněk nevyužil svou dobrou možnost a remizoval. Rodanovi se partie nevydařila a silnější soupeř ho postupně přehrával, až to Rodan nezvládl a prohrál. Míša teď dohrává velmi zajímavou věžovku, kde se Zdendou věříme, že je vyhraná, ale jistí si úplně nejsme.

Dnešní téma: taktika, taktika, taktika. Všechny partie dneska i včera měly nějaké taktické možnosti, které někdy zůstaly nevyužité. Takto třeba Míša mohl prohrát:

Školoud-Lutskiy, pozice po 42.Vc3

Jak byste černého potrestali po 42….De6?

Šetina-Davídek, pozice po 16….Jd5

Jak byste pokračovali po 17.b5?

Zelbová-Jakubše, pozice po 24.Se1

Zvolili byste za černé 24….Vxc2, nebo 24….Va3?

Burel-Černý Ren, pozice po 14.Ja4

Najděte nejlepší pokračování za černého.

No a jak to dopisuju, tak Míša už remizoval. Teď jdeme na oběd, a pak už v 15 hurá na odpolední kolo!

10.3. 10:00

Než začnu hodnotit minulé kolo, tak je třeba zmínit, že dneska Reník nenastoupil, protože se necítí dobře. Doufejme, že mu bude na další kola lépe, aby si prožil takovýto nádherný a obtížný turnaj – kde jinde se dají nabrat tak cenné zkušenosti (bez ohledu na výsledek)? Když jsem hrál já MČR H10 poprvé, tak mě taky chytla ke konci turnaje nemoc (pokud se nepletu, tak to byla angína, jak jinak), a pak se s tím hraje velmi obtížně…

První kolo bylo vydařené – v Koutech ztratil bod pouze Reník, který zapomněl při převodu svého jezdce na soupeřovy vidličky, a to hned ve dvou tazích po sobě, a i když se snažil všechny zbývající figury převést do útoku, tak zjistil, že ničím nehrozí, a tak se vzdal. S přehledem vyhráli Míša i Zdenda, kteří svého soupeře z rovné pozice po 30. tahu utahali. Rodan také přidal výhru. Tamí v Jaroměřicích remizovala, když se soupeřkou vyměnily dámy, přešly do symetrické pěšcové struktury a ani jedna nic nevymyslela.

Poučné mi přišly 2 ukázky:

Davídek-Andrle, pozice po 14.Se3

V partii se vyskytl izolovaný pěšec, a tedy obě strany vystavily své figurky náležitě: bílý blokuje pěšce na poli d4, černý zase využívá opěrného bodu na e4 pro svého koně. Zdenda tímto tahem sleduje myšlenku, že chce po tahu Jc2 vyměnit černopolné střelce, čímž se mu hodně ulehčí pozice (strana s izolovaným pěšcem nechce měnit figury, protože v koncovce je izolovaný pěšec často velkou slabinou). Dobré není 14….Dxb2? 15.Jxe6 fxe6 16.Vfb1 Da3 (16….Dc3? 17.Dxc3 Jxc3 18.Sxc5 Jxb1 19.Sxf8 +-) 17.Dxa3 Sxa3 18.Vxb7, kde bílý stojí lépe díky dvojici střelců a slabým pěšcům v centru. Nejlepší tah v pozici je docela logické 14….Jg4!, prostě černý nechce tolerovat střelce na e3. Pointou pak je 15.Sf4 g5! 16.Sc1 Jexf2 17.Vxf2 Jxf2 18.Kxf2 g4 a černý získal kvalitu. Včera na mě pak ještě Zdenda zkoušel 19.Jg5 Sxd4+ 20.e3, že je to vidlička na střelce na e3 a mat na h7, ale po 20….Sf5 21.Dxf5 Df6 22.Dxf6 Sxf6 23.e4 h6 je jezdec na g5 chycený. Není to lehká varianta, ale myšlenka je jasná: černý vykopne střelce z e3 a využívá svou baterii na diagonále a7-g1. Také po 15.Sc1 Jexf2! 16.Vxf2 Je5! bílý doplatí na diagonálu a7-g1, protože sice po 17.Jxe5 má momentálně dvě figury více, ale po 17….Sxd4 černému zbyde aspoň pěšec navíc (18.e3 Sxe5). Takže by bílý musel nechat střelce na e3 stát a je zřejmé, že v tu chvíli nemá černý problémy.

Nicméně černý doplácel na špatné hospodaření s časem (už měl pod 30 minut), takže neměl klid na počítání variant. Hrálo se dál 14….a5 15.Vab1 (kryje na b2, aby šlo Jc2) Vfc8 (opět 15….Jg4! je nejlepší) 16.Jc2 Sxe3 17.Jxe3 Vd8 18.Jd4 a najednou je pozice hned veselejší – bílý nemá se zmiňovanou diagonálou problémy a užívá si příjemného plusu v podobě hraní proti izolákovi. Stále je pozice přibližně vyrovnaná, ale pomalu se jazýček vah naklání k bílému. Zvlášť po 18….Jd7?, což prostě nefunguje. Tohle už není těžký diagram na vyřešení, bílý získává pěšce.

To je vlastně zajímavé, že na podobný tah prohrál Reník:

Bílý v pozici na diagramu stojí příjemně, což Reník pochopil a řekl si, že chce vylepšit koně. Zahrál proto 17.Jd2? s myšlenkou převodu jezdce přes c4, e3 na d5. To je moc pěkná myšlenka, ale bohužel nefunguje, protože ihned ztrácí materiál kvůli vidličce 17….Jd4! a nejde pokrýt zároveň c2 a e2.

Poučení: pozor na soupeřovy možnosti! Ale jak vidíte, ani účastník MČR H16 si na to nedal pozor a tahem 18….Jd7? zahájil převod jezdce, který ihned ztratil pěšce.

Druhá pěkná ukázka je z partie Tamí, Jakubše-Nesporá, pozice po 16….Vac8:

Figurky bílé stojí aktivněji a třeba jezdec na b5 dělá velké neplechy. Toho mohla Tamí využít tahem 17.b4! a teď se musí střelec z d6 rozhodnout, kam vlastně chce jít, protože kryje zároveň vidličku na d6 a zároveň důležitého pěšce na a7 (důležitého v tom smyslu, že pak by každá koncovka za bílou byla aspoň přivyhraná). Navíc taktika mluví pro bílou: 17….Sxf2+ 18.Kxf2 Vxc4 19.Jd6 Vc2+ 20.Kg1! Vxg2+ 21.Kf1 Vxg5 22.Jxe8 a bílá má kvalitu navíc v pozici, kde její věže budou výrazně lepší než soupeřčiny lehké figury (hlavně jezdec na a6 působí velmi smutně). Jinak po 17….Sf8 18.Vac1 dostává bílá lepší verzi pozice z partie, protože černá nemá jak pokrýt pěšce na a7. Místo toho se stalo měkké 17.Vac1?! h6?! (lépe myslím, že je rovnou 17….Sc6) 18.Sh4?! (špatné pochopení pozice. Stále nebylo pozdě na to začít nepříjemně napadat na a7 pomocí 18.Se3!. Dobré není 18….Sxe3 19.Vxe3 Vxc4? 20.Jd6 +- a jinak ať si černý kryje pěšce na a7) Sc6! 19.b4 Sxb5 20.Sxb5 Vxe1 21.Vxe1 Sd4 a černá sice odevzdala dvojici střelců, ale po pár tazích obživl jezdec z a6, který se dostal na d4, a partie skončila férovou remízou v pozici různobarevných střelců. Škoda nevyužité možnosti.

Druhé kolo v Koutech startuje v 10, v Jaroměřicích v 15. Držte nám palce!

9.3. 15:00

Kouty nad Desnou jsou daleko, a tak se naše výprava vydala na cestu už včera. Je vlastně docela příjemné přijet o den dříve a mít klid před prvním kolem. Kouty bývaly typickým místem pro MČR v době před Covidem, takže se sem vracím s mnoho vzpomínkami. Je to tu zrenovované, takže já jsem prozatím velmi spokojený. Jen na fotbalovém plácku leží halda dříví, tak možná někdy ve volné chvíli půjdu na tělocvik.

Letos budu mít o trochu méně práce než loni, protože Míšu bude připravovat IM Michal Konopka a Rodana na dálku Tonda Ambrož. Na oplátku zase na dálku budu podporovat Tamí.

Co je trochu nezvyk (příjemný), je, že všichni naši hráči jsou vysoko nasazení: Míša je dokonce 1., Reník 5. a Zdenda 2. – pokud by se poštěstily 2 umístění v TOP 5, považoval bych to za velký úspěch výpravy. MČR je ale vždy náročné a může se stát cokoliv, takže bude hlavně důležité, aby naši Bohemáci hráli dobré šachy, a pak už výsledky přijdou samy (a pokud ne, tak se nic neděje… ono se to jednou projeví).

První kolo hned nabízí zajímavá setkání: Zdenda hraje s Filipem Andrlem v souboji dvou nejlepších hráčů na MČech a Reník hraje s Petrem Střihavkou, účastníkem MS kadetů v kategorii U8. No jo, MČR bude těžký turnaj.