S družstvem do 12 let jsme po stříbru z minulého roku opět vyhráli Přebor Prahy mladších žáků, a navázali tak na šňůru prvních míst z předchozích let 2021 a 2022. V kategorii do 12 let máme každý rok velmi silné družstvo, letos se to potvrdilo a mohli bychom znovu uspět i na Mistrovství České republiky, (kde jsme loni byli třetí). Ze 7 zápasů jsme vyhráli všech 7, takže výsledkově to vypadá velmi přesvědčivě, ale některé zápasy byly jen tak tak.

V sobotu 23.03.2024 se konal Přebor Prahy družstev mladších žáků. Zúčastnilo se ho rekordních 24 družstev (149 hráčů) za doprovodu několika desítek rodičů a trenérů. V letošním roce se konal v prostorách DDM Praha 2, kde se již před dvěma týdny konal Přebor Prahy jednotlivců. Bohemka měla v soutěži dvě družstva, moc nechybělo k tomu, aby naše družstva skončila na 1. a 3. místě, nakonec naše Béčko v posledním kole prohrálo nejtěsnějším možným způsobem, kdy za stavu 2,5-2,5 dohrával náš nejmladší hráč úplně vyhranou koncovku (věžovku s dvěma, chvíli i se třemi pěšci více, bohužel pěšce postupně všechny poztrácel a následnou koncovku věž proti věž+pěšec neudržel. Škoda této poslední partie v posledním kole, protože kdyby to dopadlo, tak by na MČR z Přeboru Prahy postoupila obě dvě naše družstva, což by byla senzace!

Naše “A” družstvo hrálo ve složení: Rodan Černý, Mikhail Lutskiy, Ren Černý, Gao Tianle, Louis Shamma, Evelína Kozubková. Nejvíce se dařilo trojici Mikhail, Ren, Evelína. Ti všichni získali 6/7 bodů. Celkově ale celé družstvo podalo dobrý výkon. Důležité bylo, že když se nepovedla partie někomu z týmu, tak v tom kole zrovna ostatním hráčům se zadařilo. V tomhle jsme měli trochu štěstí, ze se nám nestalo, že by v některém z kol zahrálo špatně více našich hráčů. Nejtěžší zápas byl asi ve 3. kole, kdy byl stav 2-2 a dohrával Míša a Ren a oba dva měli o dost horší pozice. Ren chtěl nabízet remízu, jelikož nevěděl, co s pozicí a jen čekal, co předvede soupeř. Vedle něj Míša měl pasivní pozici, kde ale byly šance na obou stranách. Naštěstí oba dva naši hráči prokázali větší klid a soupeři udělali chyby, takže jsme vyhráli 4-2. Podobný scénář byl v dalším kole s Unichessem, kdy opět byl stav 2-2 a opět se rozhodovalo až v partiích Míši a Rena. I tentokrát kluci zvládli vypjaté partie, takže jsme opět vyhráli 4-2. K tomu jsme přidali v pátém a sedmém kole výhry 3,5-2,5. Celkově tedy samé výhry a náskok 5 zápasových bodů na druhé místo a 8 bodů na třetí místo, ale spoustu zápasů jsme rozhodovali až na poslední chvíli díky zkušenostem našich hráčů na druhé a třetí šachovnici.

Naše “B” družstvo hrálo ve složení: Jakub Čekan, Filip Indra, Marcus Holmdahl, Alex Elder, Madi Baltynov, Elena Yovova, Beatris Yovova. I v Béčku se nejvíce dařilo našim hráčům na druhé a třetí šachovnici. Filip na druhé šachovnici získal 5,5/7, což je moc pěkné, vzhledem k tomu, že to byl jeho první turnaj družstev. Na třetí šachovnici Marcus měl 5/7 a opět i u něj se jedná o skvělý výsledek. Moc dobře hrál i pětiletý kluk Madi, který mohl klidně získat 7/7, ale bohužel ve třech kolech smolně prohrál, mimo jiné jednou i kvůli tomu, že soupeř zahrál tah, nezmáčkl hodiny, Madi si myslel že hraje a tak zahrál, načež soupeř to reklamoval jako nemožný tah (zahrání dvakrát po sobě). V tu dobu měl Madi dámu, věž, .. soupeř měl jen krále a pěšce, ale i tak rozhodčí oznámil, že Madi prohrál na nemožné tahy. Stejně tak i další dvě partie Madi prohrál velmi smolně, především z nezkušeností. Nicméně na jeho věk hrál opravdu hezky a je vidět, že i v dalších letech budeme mít stále silný tým v této soutěži družstev. Jako poslední bych chtěl zmínit ještě Beu, která odehrála 3 partie a všechny partie vyhrála. Takže i naše “B” družstvo odehrálo zdařilý turnaj.

Výsledky: https://chess-results.com/tnr909109.aspx?lan=5&art=0&rd=7&turdet=YES