Lukáš už psal o výsledcích Áčka z tohoto víkendu. Stejně tak se hrála závěrečná kola Pražského Přeboru. Náš B-tým vyhrál všech 7 kol a díky tomu postoupil do 1. ligy mládeže! Mládežnický A-tým v extralize a B-tým v 1.lize byl naposledy v sezoně 2014/15. Úspěšné byly také týmy C, D, E a F.

Týmy B a C hrály Finále A Přeboru Prahy družstev. O B-tým se v průběhu sezony staral Tonda Ambrož. Hráli jsme ovšem stejnou soutěž, takže jsem viděl jejich zápasy také. O víkendu je čekal důležitý zápas proti Auroře B, která ztrácela 2 body. Tento zápas byl velmi nervózní a stalo se v něm velké množství chyb se šťastným koncem pro nás, kdy jsme vyhráli 4-2.

Jako první dohrál Rodan, kterému se podařilo soupeři sebrat nejprve kvalitu, a pak ještě dámu. 1-0

Brzy na to ovšem dohrál Mathias, kterému se partie nepodařila a musel kapitulovat. 1-1

Jako třetí dohrál Michal, který soupeře v partii tlačil a dostal se do věžovky 4 vs. 3. To je teoretická remíza, ale Michalovi se podařilo svou pozici postupně vylepšovat. V pozici, která by stále měla být remíza, ale soupeř by se musel bránit přesně, se však protivník vzdal. Asi si neuvědomil, že věžovky s pěšcem méně nemusí být prohrané? (Jenom spekuluju) 2-1

Štěstí na naší straně nevydrželo dlouho, Ren ve své partii soupeře tlačil a zahájil pěšcový útok na krále. Jenže tím si odkryl také svého krále a přehlédl dvoutahový mat. 2-2

V tu chvíli dohrával Čeněk a Kryštof. Čeněk v zahájení ztratil pěšce, nicméně soupeřka tím ztratila hodně času (jak šachového, tak na hodinách), a tedy měl Čeněk dobrou kompenzaci (Tonda Ambrož hodnotil, že stojí lépe, ale konkrétně tam nic vidět nebylo). Kryštof měl sice 2 lehké figury proti věži, ale soupeř měl 2 aktivní věže a postouplého volného pěšce na e6. V tu chvíli jsem doufal v remízu 3-3, která by stále udržela 2bodový náskok do posledního kola.

Ale zvraty v tomto zápase ještě neskončily. Kryštof vzal svého c-pěšce a začal s ním utíkat do dámy. Soupeř se ho pokusil zastavit králem, ale vlezl si do šachu s odtažným napadením nekryté věže! Kryštof se najednou ocitl v pozici s figurou navíc. Podařilo se mu sebrat i nebezpečného volného pěšce soupeře, a ten se v tu chvíli vzdal. 3-2

Čeněk tak mohl dohrávat v klidu, nicméně svou poziční výhodu přetavil v pěšcovou lavinu v centru, volného pěšce na e6 a infiltraci pozice soupeřky přes pole f7. To nemohlo znamenat nic jiného než skóre 4-2.

Šach. 1   TJ Bohemians Praha B ELO 6   ŠK Aurora B ELO 4 : 2
2.1
Černý, Rodan
1500 zm
Osipyan, David
1437 zv 1 – 0
2.2
Douda, Michal
1550 z
Sboev, Kirill
1596 zm 1 – 0
2.3
Potužník, Čeněk
1471 z
Nguyen, Nhat Minh Thu
1303 zm 1 – 0
2.4
Černý, Ren
1332 zsm
Bukovskiy, Andrey
1181 z 0 – 1
2.5
Nassereddine, Mathias
1226 z
Rubin, Andrej
1354 z 0 – 1
2.6
Novák, Kryštof
1113 m
Bukovskij, Dmitri
1300 zsm 1 – 0

V posledním kole pak Béčko zakončilo sezonu výhrou 6-0. Velká gratulace všem hráčům i Tondovi za vzornou přípravu svého mužstva!

20240421_124612

 

Pro C tým byl úspěch, že se do Finále A kvalifikoval. Pro většinu týmu pak byl tento turnaj prvním ve vážném tempu. Bodově nejlépe si v něm vedla Evelína Kozubková, kdy dosáhla na pěkné skóre 3/5. Navíc v posledním kole si náš tým připsal cennou výhru nad týmem ŠK DP PORG B.

Zápas otevřeli výhrami Vojta a Evelína. Oba měli plán dát mat, a ten se jim také vydařil. Vojta zakončil útok efektní (i efektivní) obětí dámy, Evelíně se soupeř s dámou méně a tah před matem vzdal. 0-2

Jako další zapsal výhru Adam, když si se soupeřem vyměňovali chyby, takže nejdřív měl Adam figuru méně, pak ji dobral a nakonec sebral ještě věž a s přehledem vyhrál. 0-3

V tu chvíli dostali nabídku remízy Jindra a Matyáš. Oběma jsem rozhodnutí nechal na nich – Jindra měl pěšce navíc ve věžové koncovce, Matyáš dobral 2 ztracené pěšce ze zahájení a hrál koncovku lehkých figur se stejným počtem pěšců na obou stranách. Oba remízu přijali, což nám zajistilo zápasovou výhru. 1-4

Jako poslední dohrával Michal. Ten se proti silnému soupeři dlouho držel, ale nakonec kapituloval. 2-4

Šach. 5   ŠK DP PORG B ELO 3   TJ Bohemians Praha C ELO 2 : 4
2.1
Kubát, František
1168 z
Gacho, Michal
0 zm 1 – 0
2.2
Lipový, Jakub
1110 z
Menšík, Vojtěch
0 zm 0 – 1
2.3
Dubský, Tomáš
1036
Kroužek, Jindřich František
0 z ½ – ½
2.4
Antoš, Jakub
0 zsm
Kozubková, Evelína
0 zd 0 – 1
2.5
Baksa, Andrej
0 sm
Šereda, Adam
1025 m 0 – 1
2.6
Matějů, Vincent
0 m
Kubant, Matyáš
0 m ½ – ½

C-tým tak skončil sice na posledním místě, ale není třeba věšet hlavu. Viděl jsem mnoho kvalitních partií, na kterých se dá stavět. U většiny dětí je nejdůležitější, aby nepřehlíželi své figurky a hrozby, protože hrát figurkami umí dost dobře. Příští rok je tak co zlepšovat. A s narůstajícím počtem dětí na Bohemce bude třeba, abyste přes léto nezaháleli a zahráli si nějaké turnaje, abyste se příští rok do B či C (nebo dokonce A?) týmu dostali! Jako kapitán děkuju všem za bojovné partie a za reprezentaci Bohemky.

Odkaz na výsledky Finále A

 

Týmy D, E, F hrály Finále C, které mělo trochu jiný formát. Hrálo se na 9 kol ve 4členných družstvech, kde mohly hrát děti ročníku 2006 a mladší. Každý z týmů měl svého kapitána-trenéra (hráče na 1. desce) a k tomu vše organizovala Saša Korniichuk. V konečném pořadí skončil tým E na 2. místě, tým F na 3. místě a tým D na 5. místě.

Nejvytíženějším hráčem víkendu byl Tomáš Koutný, který odehrál 2 zápasy za tým B, ale jelikož v prvním kole v sobotu měl volno (soupeř neměl 6. desku), tak hrál ještě 2 partie za tým F. A obě vyhrál! V neděli opět hrál za tým B, a tak zvládl získat 4/4! Výsledkově se nejvíce dařilo Lukáši Rusnokovi (tým F, 6,5/9), Lukáši Duškovi (tým E, 5/8), Maxi Willisovi, Tomáši Gabrielovi a Louisovi Shamma (všichni 4/6).

Výsledky Finále C

received_767236468889677 received_1132608551276353 received_962167722199709

 

V sezoně se nám tedy ve všech týmech představilo hned 39 dětí! To je obrovské číslo. Poděkování tedy patří všem trenérům, co se o děti starali. A v příští sezoně ať se daří aspoň stejně tak dobře, jako letos. Myslím, že v každé soutěži (tj. extraliga, 1. liga i Přebor Prahy) máme dostatečnou úroveň na to, abychom obstáli a hráli o dobrá umístění. Nicméně to záleží na tom, jak budou děti na sobě přes léto šachově pracovat. Proto znovu nabádám – řešte taktiku, hrajte turnaje. A hlavně mějte ze šachů radost.

Šachová sezona však ještě nekončí. Čeká nás Finále Přeboru Prahy jednotlivců ve vážném šachu, MČR družstev starších i mladších žáků v rapid šachu. Přejme tedy dětem, ať se i další turnaje vydaří.