Po minulé těsné prohře s družstvem ŠK Líně B jsme konečně nastoupili doma ( do konce soutěže nás nečeká již žádný výjezd z Prahy ) a také v daleko lepší sestavě než minule. Když se k tomu přidružil fakt, že soupeř OAZA B měl konflikt u 3 hráčů na předních deskách, kteří nastupovali o víkendu v Extralize a navíc mu další hráči vypadli, naše šance na úspěch stouply.

Od začátku se navíc situace v zápase vyvíjela poměrně dobře, ujali jsme se po hodině vedení zásluhou Filipa Čábely,
po 4 hodině hry bylo sice vyrovnáno 2,5 : 2,5, ale další 3 partie dávaly reálnou šanci na výhru v zápase, kterou na začátku nikdo nečekal.
První skončil svoji partii na 7.šachovnici Filip Čábela, který proti sicilské zvolil zavřený systém s fianetty na obou křídlech. S málo obehraným systémem měl soupeř problém, Filip stál hned lépe a když se linky pro fainetované střelce ve 14.tahu otevřely, dopustil soupeř okamžitě 2 hrubých chyb v 15. a 16.tahu. Po druhé hrubce Filip získával kvůli hrobě matu minimálně figuru a další materiál a proto se soupeř okamžitě vzdal. Vyhráváme 1 : 0.
Jako druhý skončil po 33.tazích na 3.šachovnici Jindra Korsa, který hrál proti zkušenému a ratingově silnějšímu Vedralovi. Proti sicilské zvolil Jindra opět „Korsovku“ ( 3.g4 ) a soupeř zjevně vyveden z míry se zamyslel. Zvolil klidný a používaný postup s královským fianettem. Teprve v 9. tahu Vedral zahrál novinku, ale partie poté i přes drobné malé nepřesnosti nevybočila z rovné hry. Když již chvílemi stál soupeř mikroskopicky lépe, vždy udělal nepřesnost a hra se opět vyrovnala. O něco málo lepší koncovku s aktivním králem Vedral nebyl schopen vylepšit a závěrečná pozice, kdy poprvé Jindra a poté prakticky hned Vedral nabízeli remizu byla zcela vyrovnaná. Vedeme 1,5 : 0,5.
Krátce nato skončily 2 partie těsně přes časovou kontrolou ve 40.tahu. Na 4.šachovnici jsem proti soupeřce zvolil francouzskou obranu a proti systému 3.e5 c5 osvědčený postup. Nevhodně jsem však připustil výměnu soupeřčina „francouzského střelce“ za rozbití pěšcové struktury a pasivního bělopolného střelce, který se ze svého místa e6 nehnul do konce partie. Ve 14.a 15.tahu jsem navíc zvolil místo krátké rochády zcela nevhodný plán na který soupeřka dobře zareagovala aktivitou dámského jezdce. Namísto abych se aktivního soupeřčina jezdce hned snažil zbavit vyměnou tahem 16. – Ja7 připustil jsem jeho umístění v mé pozici a můj král byl bez rochády ve středu šachovnice. Zkusil jsem tedy – v již podstatně horší pozici – aktivitu na královském křídle nejprve obětí pěšce a poté ještě kvality. Nabízenou kvalitu však soupeřka překvapivě nevzala a rozhodla se zřejmě zaútočit na mého jediného obranáře jezdce na c6. Výsledkem byla pro mne hra s pěšcem méně a rozbitou pozicí a již počínající časovou tísní. Soupeřce však čas také utíkal a zvolila zcela měkké a chybné pokračování ve 29. až 32.tahu. Po její chybě ve 32.tahu se hra zcela vyrovnala a měl jsem již dostatek protišancí. Následující hrubka ve 33.tahu již vedla k podstatně lepší až vyhrané pozici, kdy jsem zaútočil na soupeřčina krále, kterého se nepodařilo uvést do bezpečí. Útok mých figur pokračoval a procházka soupeřčina krále skončila na g5 ztrátou materiálu a po další hrubce se soupeřka vzdala. Vyklikařené vítězství. Vyhráváme 2,5 : 0,5.

Následně ve 40.tahu skončila na 5.šachovnici partie Otty Huřťáka proti Jakubu Čmikovi. Otta proti sicilské zvolil přechod do anglické s fianettem královského střelce, kterýžto systém má dobře obehraný. Teprve v 11.tahu zvolil novinku. Soupeř se dopustil při manévrování v 16.tahu chyby a Otta správně zaútočil na královském křídle tahy f4 a f5. Pozice stála lépe a Otta měl ve 29.tahu dovršit svoji aktivitu tahem 29.Dh6 např. Kf7 30.Vxe5 Vh8 31.Dxg7+ Kxg7 32.Je6+ s velkou převahou. Ústup dámou však znamenal téměř ztrátu výhody a ve 32.tahu se definitivně hra vyrovnala. Těsně před časovou kontrolou se však Otta dopustil 2
hrubých chyb z nichž první ještě soupeř nevyužil, ale druhou hrubkou při kontrolním 40.tahu ztrácel Otta věž nebo dámu. Přitom po 40. Kh1 Kf7 41.De1 Vf2 42.Vxe5 Vxa2 by byla partie zcela vyrovnaná. Takto se nezbylo než se vzdát. Soupeři snížili na 2,5 : 1,5.

Zanedlouho po časové kontrole však bylo vyrovnáno, protože Vojta Rút neustál ostrou pozici, která vznikla v partii s talentovanou Annou Lhotskou. Vojta zvolil na 2.šachovnici sicilskou a čelil Sozinovu útoku. V útoku i obraně se dělají často chyby a to nastalo i v této partii několikráte. Vojta manévroval ve vyrovnané pozici a soupeřka ve 21. tahu obětovala figuru za aktivitu. Pozice byla na propočet velmi složitá, tak asi Vojta přehlédl, že po 23. – Jf5 24. Vxf5 Dxb4 25. Dxd4 Sxf5 26. Sa3 Dxa5 by stál podstatně lépe a taktická přestřelka by skončila. Takto stála bílá o něco lépe, až se v palbě úderů dopustila ve 33.tahu hrubé chyby, kterou ztratila figuru. Kdyby Vojta zahrál ještě lepší 33. – Jb2 34. De1 Jxd3 35. Vxd3 Vd5 partie by asi brzy skončila jeho vítězstvím. V časové tísni se však s figurou více dopustil hrubé chyby ve 34.tahu, figuru navíc přehlédl a přešel do prohrané pozice s kvalitou méně. Po
správné reakci 34. – Dh5 35.Jxe6+ fxe6 36.h3 Jf5 37. g4 Dh4 by vyhrál. Pozice však v časové tísni byla složitá a divoká a tak rozhodlo, kdo se dopustil chyby poslední. Po kontrolním 40.tahu již pozice byla beznadějná. Vyrovnáno 2,5 : 2,5.

Další pozice však vypadaly dobře a tak byla šance na výhru v zápase reálná. Na 6.šachovnici nastoupil Pepa Pásek a zvolil královskou indickou obranu. Po uzavření pozice na královském křídle vyměnil soupeř Pepy dobrého černopolného střelce a tím ztratil výhodu, kterou měl. Pepa tak bez problémů hrál vyrovnanou pozici. Soupeř však hrál dále pasivně namísto aby hrál na dámského křídle a Pepa tak stál ve 30.tahu jasně lépe, když pronikl po volném g sloupci do soupeřovy pozice. V časové tísni se však chybami Pepy opět pozice vyrovnala. Soupeř navíc neopakoval tahy, vyměnil aktivní dámu a koncovku hrál dále pasivně.
Když navíc opustil věží důležitou první řadu, najednou byla pozice vyhraná a Pepa zakončil kombinací se ziskem figury partii. Partie i bez závěrečné hrubky soupeře byla vyhraná např. 48. Jxe5 Jxb3 49. Jed3 Jxc1 50.Jxc1 h4 51. e5 Vd1 52.Kc2 Vxd5.
Ujali jsme se opět vedení 3,5 : 2,5.
Na 1.šachovnici nastoupil Pavol Federič a hrála se Najdorfova varianta sicilské. Pozice byla známá až prakticky do 14.tahu, kde se spíše doporučuje aktivita věže na dámském křídle tahem 14.Vb4. Takto byla pozice přibližně vyrovnaná až do 26.tahu, kde soupeř Pavola zvolil špatný plán. Pavol sebral nabízeného pěšce a poté šel neohroženě do pozice s 2 věžemi proti dámě při jednom jezdci na každé straně. Pozice byla jasně lepší, ale Pavol nezvolil ve 31.tahu nejlépe. Po zaktivizování jezdce 31. Je4 Dc7 32.Jg5 Dd7 33.Vb8 fxg5 34. Vfxf8+ Kh7 35.a4 Dc7 36.a5 by stál jasně lépe, věže byly silnější a jezdec by již nemohl kooperovat s dámou. Takto opět partie téměř sklouzla do vyrovnané pozice a když se jezdec s dámou rozehráli, tak vzhledem ke stavu zápasu skončila partie opakováním tahů, což nám bohatě stačilo. Vyhráváme 4 : 3.
Jako poslední skončil Robin Mádle na 8.šachovnici a přesně a možná symbolicky mu soupeř vzdal v 64.tahu. Robin zvolil francouzskou obranu, jeho soupeř variantu s De2, g3 a hrou na královském křídle. Záhy po zahájení došlo k typické hře : Robin na dámském křídle – soupeř se pokoušel cosi oponovat na dámském, než zjistil, že to nemá cenu a začal hrát na královském. Situaci na dámském křídle Robin zcela vyhrál, ale nedal si pozor na královském a soupeř zcela korektně obětoval střelce na h7 a vrhnul se do útoku. Robin hrubě chyboval ve 22.tahu a namísto 22. – Vd8 23. Jh6+ gxh6 24.Sxh6 Sf8 25.Dg4+ Kh7, kdy by partie skončila remízou – víc bílý nemá – zacpal svého krále. Kdyby jeho soupeř našel 25.Sg5 s matovou sítí, musel by se Robin vymluvit obětí figury po 25. – Sf8 26.Sxd8 Sxh6 27.Jxh6+ Kg7 28.Sg5 a partie by byla prohraná. Soupeř však zvolil slabší tah po které matová síť nevznikla a Robin se vykoupil obětí kvality. Dále hrál pozici s dvěma figurami za věž a plno figurama na šachovnici, ale žádný útok mu již nehrozil. Poté co vyměnil dámy a věž, byla již koncovka 2 figur proti věži hladce vyhraná. Robin vytvořil volného pěšce a před matem nebo ztrátou věže se soupeř vzdal.

TJ Bohemians Praha “B” SK OAZA Praha “B”
Federič Pavol H Z 2141 ½ ½ 2201 Oreský Jan Z
Rut Vojtěch H 2069 0 1 2131 Lhotská Anna Z
Korsa Jindřich Z 2057 ½ ½ 2210 Vedral Oldřich Z
Kalous Miroslav Z 2033 1 0 2030 Pirklová Hana
Huřťák Otto Z 1923 0 1 1998 Čmiko Jakub
Pásek Josef 1845 1 0 1966 Mach Ondřej
Čábela Filip 1947 1 0 1923 Tyle Vladimír
Mádle Robin 1892 1 0 1863 Štěrba Karel
5 3

Překvapivá výhra 5 : 3 nás vzhledem k dalším výsledkům utkání posunula o 1 příčku na 10.místo s tím, že devátý Dvorec má stejně bodů a další 2 družstva jsou na dostřel. Šance na udržení tedy ještě je pokud budeme nastupovat v dobré sestavě. V dalším kole hrajeme proti předposlednímu Vyšehradu B a půjde o důležitý zápas.