Od 8. do 15. března se v Koutech nad Desnou hrálo MČR mládeže a v Rokytinici nad Jizerou Finále MČR juniorů. V mistrovských kategoriích nás reprezentovali: Míša Lutskiy do 10 let, Ren Černý do 12 let, Tami Jakubše do 16 let mezi chlapci, Zdenda Davídek do 18 let (hraje se společný uzavřený turnaj o 12 hráčích v kategoriích H18+H20 dohromady) a Rodan Černý v Openu. Ve článku najdete reportáž psanou v průběhu onoho týdne doplněnou o diagramy z partiích našich hráčů!

Odkazy na online přenos

Online H10
Online H12
Online H16
Online OPEN
Online H18+20

Odkazy na výsledky

Výsledky H10
Výsledky H12
Výsledky H16
Výsledky OPEN
Výsledky H18+20

Odkaz na přednášku “Mysl vítězů”

https://www.youtube.com/watch?v=fOppxCQ_oX8&ab_channel=%C5%A0ach

Výsledky našich hráčů

Míša Lutskiy, H10, 5/9, 8. místo

Ren Černý, H12, 3/9, 22. místo

Tami Jakubše, H16, 3/9, 21. místo

Rodan Černý, OPEN, 5,5/9, 13. místo

Zdenda Davídek, H18+20, 3,5/11, 11. místo

7.3. 21:30 – den příjezdový

Přijeli jsme do Koutů nad Desnou den před začátkem turnaje, abychom se po náročné cestě dobře vyspali. Zdenda už dneska zahájil svůj turnaj, a to 5,5-hodinovou partií o 92 tazích! Po 22. tahu byla pozice na šachovnici v partii Lang-Davídek následující:

Zdenda napadl věž na e4, která teď musí uhnout. Jenže po ústupu kamkoliv přijde e5-e4 s dalším De7-d6 a příjemnou pozicí pro černého. Bílý se proto rozhodl pro 23.Vxe5!? Jxe5 24.Jxe5, obětovat kvalitu za usazení svého jezdce na e5.

Následovala velmi náročná partie, kde se musel Zdenda urputně bránit. Bílý jezdec na e5 zůstal až do 74. tahu:

Tady bílý zahrál 74.Jxc6 Vfc1 75.Kf4 Vxc3 76.Va8+ Kg7 77.Je5, takže se jezdcem stejně na e5 vrátil. Zdendovo druhé jméno je ve skutečnosti Urputný, takže zapnul svůj mód “neprohraju” a neprohrál. Určitě doporučuju na přehrání!

My ostatní jdeme spát, abychom zítra dobře zahájili turnaj. Dobrou noc!

9.3. 10:00 – den malých tragédií

Zdenda hrál druhé kolo se svým spolubydlícím Markem Janoušem a partie skončila remízou. Průběh byl ovšem zajímavý, kdy se obětovala kvalita na jednu i druhou stranu (partie Davídek-Janouš po 14.e3):

Marek zahrál zajímavé 14….c5!? 15.bxc4 dxc4! s myšlenkou obětovat kvalitu za domovníka na g2. Po 16.Sxa8 Dxa8 by měl bílý problémy s tahem Se6-h3 i s diagonálou a1-h8, na které je černopolný střelec. Proto zahrál Zdenda 16.Je4! (visí na c5) cxd4 17.Jxf6+ gxf6 18.Sxa8 Dxa8 19.Dxd4 si sebral kvalitu.

Jenže černý teď může zahrát 19….Sh3 a dobrat kvalitu nazpátek. Výsledek celé této sekvence je, že černému zbyli trochu slabší pěšci než bílému, ale má za to volného pěšce na c5. V partii se stalo dále 20.e4 (domnívám se, že 20.f3 by dávalo bílému trochu větší šance hrát na výhru, nicméně to stále bude v mezích remízy) Sxf1 21.Vxf1 Dc6 (černý pokryl pěšce na f6 i c4) a v 30. tahu došlo k třikrát opakované pozici.

Zdenda se tak drží po dvou kolech na 1 bodu. Dnes ho čeká náročné dvojkolo, kdy obě partie hraje černými figurami s favority turnaje. Držme mu palce!

V Koutech naše výsledky první kolo moc dobré nebyly. Roli papírového favorita potvrdil Rodan, který svému soupeři sebral věž a i přes lehké problémy zvládl svou materiální převahu uplatnit v koncovce. Dobrou partii sehrála Tami, která remizovala s Honzou Sílešem (se kterým se utkala po MČech a Polofinále juniorů na 3. velké mládežnické akci v řadě) – partie nevyšla z mezí rovnováhy i přes nepřesnosti na obou stranách. “Malé tragédie” ovšem nastaly u Míši a Rena. Míša v dobré pozici přehlédl mat na poslední řadě, Ren se v těžké věžovce 3 proti 4 na jednom křídle lekl, že mu dochází čas, a na jedné vteřině zahrál špatný tah. Je to škoda, ale nic se neděje a jdeme bojovat do dalších kol!

10.3. 10:30 – den plný remíz

6 partií, 5 remíz a 1 prohra. Taková je bilance nedělních partií. Pár remíz mohly být výhry, pár jich zase mohlo být prohry, takže, co se celkového počtu bodů týče, se jedná o dobrý den.

Prohru si připsal Rodan, který narazil na Petra Brože. Ze zahájení vyšel Rodan o něco lépe, pozice po 12….0-0 stála v partii Černý Rodan-Brož takto:

Rodan zahrál 13.Jf4?! (Rodan chtěl zahrát dalším tahem Sf1-h3 a útočit na e6, nicméně po partii tvrdil, že bylo lepší asi 13.Sg2, s čímž kvůli následujícímu pokračování souhlasím) Jxd4! výborná oběť figury, po kterém se na šachovnici zažehnou ohňostroje (s Petrem Brožem jsem se potkal a tvrdil, že nebýt tohoto tahu, tak stojí výrazně hůře) 14.Jxd4 Dxe5+ 15.Jfe2 (Rodan nechtěl 15.Jde2 kvůli 15….Dxb2 a černý má za obětovanou figuru už tři pěšce, z toho jsou 2 volní spojení v centru. Věřil, že po tahu v partii má lepší šance) Sc5 16.Sf4 De4 (Rodan tento tah přehlédl, myslel si, že černý musí ustoupit De5-f6) 17.Jxe6? To už je známka toho, že si Rodan myslí, že je pozice beznadějná. Přitom po 17.Vg1 s dalším Sf1-g2 se stále hraje a pozice není vůbec jasná. 17….Sb4+ a zbytek partie už byla jenom štvanice na bílého krále, který na konci dostal mat.

Takováto oběť figury je ve Francouzské typická, takže je dobré mít na paměti, že něco podobného může i ve vašich partiích přijít!

Nejvíc bodů uhrál Zdenda – ten měl dvoukolo a uhrál dvě remízy. V obou ale své soupeře přehrával, takže je z nich spíše zklamaný. Obzvlášť ho mrzí druhá remíza: v partii Vojta-Davídek stála partie po 33.Kf1 následovně:

Zdenda mi vyprávěl, že ze zahájení vyšel trochu hůře, ale postupně svého soupeře přehrával, až se dostal do následující pozice. Všechny figury černého jsou připravené do útoku, zatímco bílého figurky (střelec na a3, kůň na c5 i dáma na b3) jsou od svého krále příliš vzdáleni. Zdenda na málo času pokračoval 33….Jh2+ 34.Ke2 Dg4+ 35.Kd2 Jf3+ 36.Sxf3 Dxf3 37.Kc3 a bílý král našel útočiště na dámském křídle (blízko svých figur), které stačilo na remízu. Při rozboru se soupeřem našli v pozici na diagramu lepší pokračování. Jak byste zaútočili vy?

Naštvání Zdendy je pochopitelné, protože cítí, že s těmi nejlepšími je schopný hrát vyrovnaně, dokonce je i přehrávat. Tak mu držme palce, ať se mu podaří zapsat v dalších kolech výhry!

Remízy zapsali také Tami a Míša. Tami hrála i druhé kolo s papírově silnějším soupeřem a opakoval se podobný scénář – pozice byla přibližně vyrovnaná a ani jeden z hráčů nevymyslel nic, po čem by druhého donutil k chybě, a tak se po 30. tahu dohodli na remíze. U Míši je remízy škoda, protože po náročném průběhu zvládl soupeři sebrat pěšce, ale toho nebyl schopný v koncovce uplatnit.

Bojovníkem dne se tak stal Ren. Podívejme se na diagram po tahu 22.Vae1 partie Vydra-Černý Ren:

Ren i soupeř už od 10. tahu vymýšleli, jak hrát střední hru, a tak jim v 22. tahu zbývalo kolem 20 minut. Ren se zamyslel a vymyslel kombinaci 22…..Dxf2+. Ohodnoťte, jestli se jedná o dobrý tah.

Partie dále pokračovala a po 34.c5 stála pozice následovně:

Když jsem to sledoval, říkal jsem si, že to bude ještě tvrdý boj. Ren mě překvapil, že po partii přišel s tím, že tady už věděl, že to bude remíza. V partii ukázal, jak to myslí. Stalo se 34….Vc1 35.Dxa2 Vxc5 36.De6 Vc6 37.De7 Vc3 38.d7 Jxd7! 39.Dxd7 a teď je to (dle Rena) remíza. Bílý totiž nemá jak prorazit obranu černého. Za zmínku stojí i závěrečný diagram:

Toto je skutečně remíza, protože černá věž bude chodit Vf5-h5 a bílý nemá jak prorazit. Takovéto pozici se říká “pevnost”. Toto není nejtypičtější postavení. Postavím zde ještě 2 diagramy. Jeden z nich je remíza, druhý je vyhraný. Který z nich je který? To nechám na vašem domácím rozboru!

V Koutech je dnes na plánu dvojkolo, tedy více práce pro hráče a trochu méně pro trenéry. Včera bylo krásně, takže se naše výprava rozdělila na dvě části – jedna jela na Sky Bridge do Dolní Moravy, druhá šla hrát fotbal s ostatními účastníky MČR. Navíc byla večer na programu přednáška pro rodiče a trenéry od mentální koučky o psychologii v šachu, která byla velmi zajímavá, za kterou chci pořadatelům poděkovat. Na dnešní dvoukolo jsme tedy dobře připraveni a jdeme si pro výhry!

11.3. 15:00 – den dvoukolový, (skoro) bez remíz

V Koutech je za námi už 5. kolo, které se hrálo dnes dopoledne. Lídr posledních kol je Míša, který vyhrál obě partie dvoukola i dnešní dopolední kolo. Všechny partie vyhrál na taktické obraty – do některých si soupeři vlezli sami, jiné Míša vymyslel. Poučná je pozice z 5. kola partie Lutskiy-Paulík. Bílý na tahu, jaký tah je nejsilnější?

Míša se touto šňůrou dotáhl na čelo a zítra bude hrát na druhé šachovnici!

Důležitou výhru zapsal v 4. kole také Ren. Pozice po 15. tahu bílého partie Zvolánek-Černý Ren stála takto:

V pozici jsou opačné rošády, což značí čas na útok! Navíc černý má poslední lehkou figuru, která se mu nezapojila do hry. Proto Ren hraje správně 15….Ja6!? (za zvážení stojí také více centrální 15….Jd7) 16.h4 Jb4! a najednou jezdec na b4 napadá hned 3 pěšce bílého! Bílý ztratil pěšce na a2 i d5 a Ren bez potíží vyhrál koncovku se dvěma pěšci navíc. Zapamatujte si: do boje na šachovnici potřebujeme zapojit všechny naše figurky!

Dnešní partii hrál Ren znovu 4 hodiny, ale bohužel ani jeho houževnatá obrana nestačila k záchraně koncovky s pěšcem méně. Turnaj ale stále není u konce a hlavně poslední kola rozhodují o celkovém umístění.

Těžký den prožila Tami. V dopoledním kole nevyužila své šance převzít iniciativu a její obrana nakonec povolila a prohrála. Odpoledne byl obrázek partie úplně jiný – byla to Tami, kdo útočila, a velmi dobře. V partii Zrůbek-Jakubše po 20.Sd2 stála pozice následovně:

Pozice je zamotaná. Tami postoupila svým pěšcem až na f4 a dámou z h4 a střelcem z a7 útočí na pole f2. Bílý má ovšem volného pěšce na e5 a má tlak na pole d5. Co z toho je v pozici důležitější? To musí ukázat hráči na šachovnici. Tami zahrála výborné 20….g5! a tvrdí, že pěšce na f4 podpoří jeho kamarády a podniknou pěšcovou lavinu na bílého krále. Důležité je, že nefunguje 21.Sxd5? Sxd5 22.Dxd5 kvůli Dxf2+ s dalším Dg1#, takže v centru je černá prozatím dobře zabezpečená. Zapamatujte si: útočit na křídle můžeme jen se zajištěným centrem. Kdybychom si odmysleli bílého pěšce na e5, najednou by král černého nebyl v takovém bezpečí a celá akce na křídle by nebyla tak dobrá! Dále se hrálo 21.Jh2 Vad8 (už hrozilo 22.Sxd5 Sxd5 23.Dxd5 Dxf2+ 24.Kh1, protože Df2-g1 není mat. Proto Tami zapojuje svou poslední figurku do hry a brání centrální postavení svých figurek). 22.Sc3 h5! A bílý má problémy krýt hrozbu g5-g4 s dalším f4-f3 nebo g4-g3. Černý má iniciativu a bílý se musí bránit velmi přesně, aby neprohrál.

V dalším průběhu partie (po chybách na obou stranách) se bílý ubránil a dokonce převzal iniciativu a nakonec vyhrál. Tami nicméně předvedla velmi dobrý výkon, kterému chybělo vítězné zakončení. V dnešní partii znovu svého soupeře přehrávala a po dobré obraně skončila partie dělbou bodů.

Jedinou remízu včera zapsal Zdenda. Oproti minulým partiím byla tato klidnější: Zdenda získal v zahájení malý plus, který se mu nepodařilo uplatnit a v 30. tahu skončila partie opakováním tahů. Dnes jde znovu do boje s cílem vyhrát, tak mu držme palce.

Poslední do party zbývá Rodan. Obě jeho včerejší kola se rozhodla v zahájení: dopoledne mu soupeř odevzdal věž, v odpolední pozici naopak neznal variantu a zůstal v pozici s centrálním pěšcem méně, ve které se toho moc dělat nedalo. Zajímavá tak byla dnešní partie Böhm-Černý Rodan. Rozebírali jsme následující pozici po 16….Jd5. Bílý zahrál 17.Jc2 a po Sg6 18.0-0-0 Sxc2 19.Kxc2 ztratil bílý pěšce. Jak?

Zajímavější nám ovšem připadalo 17.Jxc6. Má bílý ještě nějaké jiné možnosti? Zanalyzujte tuto pozici! Jak mají oba hráči pokračovat? A jaké je na konci variant hodnocení?

Rodan nakonec tuto partii nevyhrál, protože se mu závěr nevydařil. Je to škoda, protože to byla velmi kvalitní partie. Tak příště udržet pozornost až do konce!

K tomu mě napadá informace, kterou jsem se naučil na předvčerejší přednášce. Je velmi náročné udržet pozornost a koncentraci. Člověk se zvládne plně koncentrovat nejvýše 20 minut v kuse. A teď si představte, že u šachovnice sedíte třeba 3 hodiny. Není možné to vydržet. Proto je nesmírně důležité umět během partie relaxovat. Jak to udělat? Představte si, že máte koncovku a po odehrání 40. tahu máte na hodinách 30 minut. Víte, že stojíte na výhru a chcete vyhrát. Jedna z dobrých metod je jít na 5-10 minut úplně pryč od šachovnice. Vzít si pití, svačinu, doplnit cukry, polevit v koncentraci. Podívejte se z okna, případně si ho otevřete a nadechněte se. Podívejte se, jak hrajou vaši kamarádi. Zklidněte se, pořádně své tělo prodýchejte. Protáhněte si své tělo, které je po několikahodinovém sezení u šachovnice zkroucené. Super, cítíte se znovu plni energie? Zasedněte k šachovnici a přemýšlejte. Teď je na to vaše tělo připravené.

Konec dnešní lekce. Doufám, že jste se něco naučili. A držte nám palce do dalších kol. Nazdar!

13.3. 11:00 – den napůl vydařený

…co se výsledků týče. Co se partií týče, byl vydařený.

Zdenda se po 5 remízách dvakrát dostal ze zahájení do špatných či náročných pozic, které nezvládl. V osmém kole (odpolední kolo dvoukola) už znovu hrál velmi dobře a prohrál pouze kvůli časové tísni. Takže má hlavu vzhůru a na další kola je dobře naladěn.

Výsledkově se nedaří ani Renovi. Herní projev ale během turnaje velmi vylepšuje a včera byl hlavní protivník také čas. Pojďme se na pár pozic z partie Zelenka-Černý Ren podívat:

Na diagramu je na tahu černý. Co se v této pozici děje? Za zmínku stojí volný sloupec e. Ten obsadila bílá věž a černé věže jsou na dámském křídle. Jenže Ren si vzpomněl na partii Zukertorta, kde Zukertort nechal být volný sloupec díky své dvojici střelců. Co ona dělá? No, zároveň míří na královské křídlo (kvůli tomu bílý zahrál g2-g3), zároveň míří na dámské křídlo (kvůli tomu posledním tahem uhnula dáma Da4-a2) a zároveň kryje políčka e8, e7, e6, e5, takže po sloupci e nemůžou bílé věže vniknout do pozice černého. Zapamatujte si: volný sloupec je užitečný pouze tehdy, pokud skrz něj můžeme vniknout do pozice soupeře! (zdroj: Učíme se s mistry od Davida Kaňovského, velmi dobrá kniha!). Takže Renovy věže mohou být na dámském křídle a útočit tam na pěšce b3. Toho ale bílý kryje a špatně se zvyšuje tlak. Jak tedy černými pokračovat? Stalo se výborné 19….h5!Zapamatujte si: pokud má soupeř jednu slabinu, musíme mu vytvořit také druhou! Myšlenka je jednoduchá, postupem h5-h4 narušit kryt bílého krále. Bílému se to nelíbilo a zahrál 20.h4 f6!? To už je o něco odvážnější, protože to oslabuje bílého krále. Na to mohl bílý reagovat postupem v centru 21.c4. Zapamatujte si: na hru na křídle je nejlépe reagovat hrou v centru! To ovšem bílý nezahrál a místo toho zahrál 21.Dd2?, které sice kryje postup g7-g5, ale přestává krýt pěšce na b3, takže po 21….Vxb3 Ren sebral pěšce a vytvořil si volného a-pěšce.

Jak jsem ale zmínil, největším soupeřem Rena byl čas. Po 31.Sc1 měl Ren 10 minut a na šachovnici tuto pozici:

Po 3 minutách zahrál 31….V8b3. Po partii jsem mu řekl, že tady má taktiku, kterou zvládl najít. Zvládnete to taky?

Druhá klíčová pozice nastala po 39.Sxa3, kdy měl Ren pouze 39 vteřin.

Na tomto místě zahrál 39….Sxa3 40.Vxa3 Vxa3 41.Vxa3 a dostal koncovku s pěšcem méně. Černý má ovšem na diagramu taktiku, kterou Ren po partii s dostatkem času našel. Najdete ji také?

Co si z této partie můžeme vzít za ponaučení všichni? Nejlépe to shrnují Renova slova po partii: “Kdybych měl víc času, tak bych vyhrál!” Zapamatujte si: v partii je potřeba nechat si čas na důležitá rozhodnutí, která nás v partii budou čekat. Nevyužijte ho všechen moc brzy!

Zbytek partie byl ovlivněn únavou obou hráčů po náročné partii a Ren nakonec prohrál. Jeho výkon ale měl skvělé parametry a i po této náročné prohře je dobře naladěný do dnešní partie, takže si zaslouží velkou pochvalu (v prvním diagramu jsem našel hned tři ponaučení během 3 tahů).

Tami zapsala čtvrtou remízu v turnaji, kdy stála o něco lépe, ale po výměně dam se se soupeřem dohodli na opakování tahů, protože ani jeden nevěděl, jak má rozehrát své figurky. Čtvrtou výhru v řadě připsal Míša, který svému soupeři sebral jednoho pěšce, potom i druhého, a nakonec mu dal mat. Soupeř doplatil naopak na to, že hrál moc rychle a že se v důležitých chvílích vůbec nezamyslel.

To mě přivádí k úvaze – jak správně hospodařit s časem ve vážné partii? Míšův soupeř hrál moc rychle, Ren zase moc pomalu… kde je rovnováha? Obvykle se říká následující poučka: Když nevím, jak v pozici pokračovat, zamyslím se na 20 minut a vymyslím plán. Dalších několik tahů ale musím hrát rychle, do 1 či 2 minut. Tím se vyhneme oběma extrémům. Na 5 tazích strávíme 25 minut, což si od 15. tahu můžu dovolit třikrát ve 3 těžkých pozicích a ještě mi zbyde nějakých 20 minut na koncovku. Ta také může být těžká, kvůli tomu je potřeba si na ni nechat nějaký čas. A na druhou stranu zřejmě svůj čas využijeme a budeme o své pozici přemýšlet.

Na závěr si nechávám partii Rodana, Černý Rodan-Zebisch. Po 20….Dg5 byla pozice následující.

Rodan viděl, že černý má stále krále v centru, a proto se odhodlal k 21.Sf5!?. Co si o tomto tahu myslíte? Funguje tento tah takticky? Zanalyzujte! Soupeř zareagoval 21….0-0-0 22.Sxe6+ fxe6 23.De2 Sd2, což vypadá jako zisk kvality, jenže Rodan byl na to připravený… schválně zkuste vymyslet, co měl Rodan na mysli, než se podíváte níže.

24.Jxb5! výborná oběť figury, po níž se černý král ocitá zcela holý. Vůbec mu nepomáhá jezdec na h5 a dáma na g5, takže je na všechno sám. Stalo se 24….Sxe1 25.Vxe1! ano správně, není třeba pospíchat. Černý nemůže brát 25….cxb5 26.Dxb5 s matem do několika málo tahů. Stalo se tedy 25….Jf6 26.Jd6+ Kd7 27.Da6 Ke7 (černý král utíká, ale daleko se nedostane) 28.Dxc6 Dd2. Zkuste dopočítat konec partie.

Dneska nám v Koutech prší, tak uvidíme, jestli půjdeme odpoledne hrát fotbal. Hlavně ať nám za šachovnicí prší dobré nápady!

14.3. 10:00 – nejdřív déšť, pak slunce

…protože se mi nechce další den pojmenovávat znovu “napůl vydařený”. Co stojí za zmínku je první výhra Tami v kategorii H16! A že to byla jízda, partie trvala asi jen dvě hodiny. V partii Jakubše-Kučina je v pozici na diagramu na tahu bílý. Najdete tah, co zahrála Tami?

Je to opravdu důležitá a skvělá výhra, na Tami je poznat, že se jí dost ulevilo. Po skvělých výkonech v předešlých 3 kolech se tak dostavila i kýžená odměna. Jen tak dál, stále máme 2 kola před sebou a s tím, jak Tami hraje, má určitě na to dvakrát vyhrát.

To byla naše jediná výhra dne. Nejdelší partii, co se tahů týče, zaznamenal Míša. Po 43.b3 byla pozice v partii Lutskiy-Macharáček následující:

Mnoho hráčů by tady dalo remízu, protože je pozice zablokovaná a není vidět, jak by se dala prolomit. Míša ale tuto pozici hrál dalších 30(!) tahů a svého soupeře zkoušel. Má totiž možnost různých obětí přes Sxh5 nebo g3-g4, které se pokoušel připravit. Partie skončila po 73.Vhh8 remízou.

Zapamatujte si: pokud si jste jistí, že nemůžete prohrát, nepřijímejte a nenabízejte remízu! Soupeř stále může udělat chybu i v remízové pozici a vy můžete vyhrát.

Zajímavou partii sehrál Ren. Jeho soupeř v zahájení přehlédl/obětoval figuru za útok. Ren se musel bránit a bránil se dobře až do tahu 23.Sh5 v partii Buček-Černý Ren:

Partie skončila opakováním tahů po 23….gxh5 24.Dxh5+ Kg8 25.Dh7+ Kf7 atd. Jak byste se černými bránili vy?

Sérii porážek přerušil Zdenda, který odehrál velmi dobrou partii s Davidem Hákem, kde se v horší pozici dokázal ubránit. Jeho partie je zajímavá na rozbor celá, ale na to tu nemám prostor. Vřele doporučuju na přehrání!

Po efektní kombinaci z minulého kola tentokrát Rodan narazil a nepodařilo se mu ubránit útoku, který na něj soupeř spustil pomocí Londýnského systému. Instruktivní mi připadá pozice po 18.Kh1 partie Formánek-Černý Rodan:

Bílý zřejmě chystá útok na královském křídle postupem Ve1-g1 a g2-g4. Na to by se měl černý připravit. Proto se nabízí tah 18….Va7! s převodem věže po 7. řadě do obrany/útoku. Rodan zahrál trochu automaticky 18….Sb7?!, které má za myšlenku spojit věže. Ale k čemu? Střelec na c8 navíc dokonce bránil pěšce na e6, což může být potenciální slabina. Na b7 nedělá vůbec nic. Stalo se dále 19.g4 Je4 20.Jxe4 dxe4 21.Vg4 Se7? (nutné bylo zahrát 21….Sxe5, jak uvidíme po dalším tahu bílého).

A jako blesk z čistého nebe přišlo 22.h4!, po kterém Rodan zjistil, že vůbec není svými figurkami připravený. Velmi špatně se kryjí hrozby složené z braní všeho na f5 a g5 a navíc bílý střelec na e5 je King of the hill, díky kterému může bílý po g-sloupci vniknout na pole g7. Kvůli tomu bylo důležité ho v předchozím tahu vyměnit. Taky vidíme, že se špatně převádí kterákoliv další černá figurka do obrany. Do pár tahů byl konec a Rodan prohrál.

Máme před sebou poslední dvě kola. Míša hraje na první desce a bojuje o medaile, všichni ostatní bojují o velmi dobré výsledky z MČR! Tak nám do posledních dvou kol držte palce.

15.3. 22:00 – zpátky doma!

Během dopoledne jsem neměl čas napsat zprávu o předposledním kole, tak už píšu o posledních dvou kolech dohromady.

Nejlépe se vydařila Rodanovi – zapsal dvě výhry a posunul se na konečných 5,5 bodu. Obě výhry byly pěkné a máme z nich pěkný diagram. V partii Rudlof-Černý Rodan zahrál bílý 17.Je5. Co si o tomto tahu myslíte?

Komu se poslední dvě kola nepodařila jsou Tami a Míša. Oba zapsali dvě prohry, což je nakonec ve švýcarském systému posunulo o pár míst níže.

Náročný turnaj zakončil také Zdenda. V 10. kole odehrál další téměř 5hodinovou partii, ve které bohužel zapsal další prohru. V 11. kole zapsal remízu, takže končí turnaj s bilancí 7 remíz s hráči na prvních 7 místech. Zdenda je ze svého výkonu spokojený, protože ví, že hrál tak, jak umí. A má motivaci příští rok zahrát ještě lépe a tyto hráče porazit.

Ren měl v 8. kole těžkou partii, kdy si myslel, že posledním svým tahem hraje vítěznou kombinaci, ale po odpovědi soupeře pochopil, že to byla chyba, po které se musel vzdát. Do 9. kola ale nastoupil znovu s úmyslem vyhrát a to se mu po chybách soupeře podařilo!

 

Hodnocení od Kuby Petra

Myslím si, že jsme jako Bohemka odvedli velmi dobrou práci. Měli jsme znovu 4 účastníky MČR, z toho jednoho ve Finále juniorů, což se nám dlouho nepodařilo. Zanechali jsme dobrý dojem a odvážíme si dobré výsledky a spoustu materiálu pro práci na doma. Doufám, že nás bude příští rok ještě více! Kdo by se chtěl probojovat na MČR, slyšte mé rady: řešte taktiku! A taktiku! A taktiku! Vím, že to říkám stále (a že to říkají všichni trenéři), ale na všech partiích všech hráčů je to vidět. Budu se na vás na MČech a MČR těšit!

Moc děkuju Konstantinovi Lutskému a Mikuláši a Mariko Černým za jejich podporu celé naší výpravy a příjemné společné diskuse. Fotky z tohoto týdne se objeví na našem Instagramu.

Na závěr už popřeju jen dobrou noc.