Chess.com – základní návod
Tento návod by měl sloužit především novým uživatelům k rychlé orientaci na herním serveru a pomoci hráčů vyjasnit časté dotazy.
Základní menu
Nejlépe začít v základním menu, odkud se dá prokliknout kamkoliv.
Přepnout nastavení češtiny z angličtiny – Home (Domů) – Profil (Profile) – Edit (Upravit – vpravo nahoře) – Language -> Čeština (https://www.chess.com/settings)
Profil hráče
Základní informace o hráči jsou vidět v jeho profilu. Zde je možno upravit vlastní nastavení a najít veškeré statistiky, partie, členství v klubech, přátele…
Přátelé a Členství v klubech jsou vidět vpravo dole.
Pokud se někomu zdá, že soupeř podvádí, tak je možno se podívat na jeho další partie, statistiky a porovnat, zda jeho rating v nějaké disciplíně není jenom podhodnocený. Nebo můžete soutěži s přáteli, kdo má větší rating v dané disciplíně.
Výhoda placeného členství spočívá ve větším dostupném množství tréninkových materiálu, diagramů apod. Neplacené členství neomezuje při běžném hraní. Pokud máte oficiální šachový titul FIDE (GM, IM, FM, NM, CM, WGM, WIM, WFM, WNM, WCM; české tituly bohužel nestačí), můžete si na tomto serveru požádat o doživotní diamantové členství.
Dostanete červeným odznáček s titulem před jméno, spoustu výhod. Detailní popis benefitů je anglicky na adrese https://www.chess.com/article/view/why-chesscom-for-titled-players-and-coaches; registrační formulář je potom na https://www.chess.com/members/submit-title-proof (chtějí poslat fotografii nějakého oficiálního dokumentu – třeba řidičáku, selfie fotku s aktuálním datem a identifikátor FIDE).
Členství v klubech
Hráč může být členem klubů, kolik chce. Z našeho pohledu je určitě dobré být členem Bohemky. Dále určitě členem Týmu ČR, kde se hraje řada turnajů a mezinárodní zápasy. Turnaje a týmové zápasy jsou pořádány kluby, takže bez členství v daném klubu si je nezahrajete. Členem klubu se stanete jednoduše, napíšete správci klubu, který vás následně pozve nebo přijmete nabídku členství, která se vám líbí.
Je dobré rozlišovat mezi Zprávy (eng. News) Forum (Forum) Vzkazy (Notes) Chat (Chat). Zprávy slouží k hlavnímu informování hráčů o dění v klubu (zajišťují správci). Forum – tématické diskuse na vybraná témata (píší všichni, moderují správci). Vzkazy – může každý psát aktuální zajímavé či důležité informace. Chat – slouží k rychlé online komunikaci. Dále jsou ještě Zprávy v nabídce Domů/Zprávy – tam chodí zprávy od jednotlivých hráčů nebo informace z klubů, kde jste členy a dle nastavení.
Live zápasy – např. organizované zápasy v Clubs League s tempem 3|2
Korespondenční zápasy (tzv. daily) – obvyklé tempo 3 dny tah. Bohemka hraje především přátelské zápasy, které se nezapočítávají do soutěží. Je ale i tak potřeba si hlídat, kdy je hráč na tahu, aby třeba kvůli dovolené neprošvihl čas a neprohrál zbytečně na čas vlastní partii. Protože jsou partie dlouhé hráč si může nastavit dovolenou i ve hře.
Soupisky na týmové zápasy se skládají podle ratingu v dané disciplíně a pokud není už soupeř pro hráče na konci soupisky, tak hráč bez soupeře je při spuštění zápasu vyřazen a účastní se jen jako divák. Proto je dobré udržovat si ratingy co nejvyšší. Hrajeme pro radost, takže za případné týmové prohry se nikdo zlobit nebude.
Členství v klubu lze ukončit postupem – Vybrat klub – Nastavení – Odejít z klubu
Za kluby se hraje řada soutěží a turnajů, které bývají uvedené v profilu klubu – Nadcházející události (případně přepnout Info/Události)
TJ Bohemians – hrajeme např. celosvětovou Clubs League.
Tým ČR
LCEL – Live Classic European League
LCWL – Live Classic World League
eOBR – online verze bohemáckého turnaje. Hráno v pátky od 19 hod přes Tým ČR, aby se mohli přihlásit i hráči, co nejsou členy Bohemky
Jak a co hrát
Vlastní partii je možno založit v základním menu – Hrát a (nejčastěji) Live Šachy. V horní liště vedle šachovnice jsou vidět nadcházející turnaje v jeho klubech (např. eOBR). Dále si hráč může v položce Hrát vybrat tempo a typ hry nebo se přihlásit do nějakého turnaje (Turnaje). Po volbě Hrát je možno dále vybrat tempo a typ hry (standard, fišerky/960, bughouse…)
Na turnaj či zápas se dá prokliknout přes link publikovaný na našem klasickém webu nebo např. ve vzkazech či zprávách v každém klubu, kde jste členem.
V menu vpravo dole je také chat. Pozor na přepínání mezi turnajovým (vidí všichni) a herním chatem se soupeřem u dané partie (vidí jen soupeř a přihlížející)
Dobré je si udělat i denní Úlohy. Standardně je zde 5 denních úloh dle ratingu, dále rychlé úkoly na čas či přežití, můžete vybrat nějakého hráče na souboj v řešení diagramů apod.
Je možné hrát i různé šachové varianty více např. (anglicky) https://www.chess.com/article/view/chess-variants
Články
Na chess.com se nachází řada zpráv, aktualit a tréninkových materiálů. více na https://www.chess.com/articles
Různé
Nepodvádějte při partiích. Chess.com má algoritmus na detekování počítačové asistence při hraní partií, takže na podvádějící hráče se časem přijde.
Tento návod se bude dále rozšiřovat dle častých dotazů hráčů.
Pro další informace můžete použít i FAQ fórum v národním klubu.
Poslední komentáře